Yine iki yıl öncesinden bir haberim… Her daim geçerli olan haberlerden


Ah şu 2 yaş sendromu!

Çocuğunuz 2 yaşına hızla yaklaşıyor ve hareketlerinde değişiklikler görüyorsunuz. Kimi zaman çok sinirli oluyor kimi zaman da her şeye ağlıyor. Bazen onu tanıyamadığınız bile oluyor mu? O halde iki yaş sendromu yaşıyor demektir. Uzman Pedagog Elif Koca bu sendromu anlatıyor.

NEDİR?

Rol model ebeveyn:
Çocuklar ebeveynlerinin yaptıklarını taklit ederek büyürler. Çünkü en kolay taklit ederek öğrenirler. Burada öğretici bir parantez acarsak, sunu demiş oluruz. Çocuğa bir şey öğretmek istiyorsanız önce kendiniz yapın. Onun yanında, gözünün önünde ve bir çok kez tutarlı bir şekilde… Bir müddet sonra çocuğunuz sizin gibi yemeğini yiyecek, konuşacak, inatçı, heyecanlı ya da sakin yapılı olacaktır. Özellikle bu dönemde çocukla inatlaşırsanız artık inatçı bir çocuğa sahipsiniz demektir.
Tutarlı ebeveyn davranışları:

Sürekli engeller pozisyonda olma:
Deneyim şansı verme:

 UZMAN YARDIMI ALMALI MI ?
Aileler ilişkilerini yönetmekte zorlandıklarını düşünürlerse uzman yardımı alabilirler. Ama unutmayın ki müdahale çocuğa olduğundan daha çok sizin davranışlarınıza olacaktır. Uzman yardımına sorun çıktığı zaman müdahalede başvurulursa pek çok sorun içinde şansımıza hangilerinin çıkacağını beklemek zorunda kalırız. Esas olan cocuk dünyaya getirme düşüncesine sahip olurken yardıma başlamaktır. En basit bir aleti alırken bile yanında kaç dilde birden kullanma kılavuzu verilmesine rağmen çocuklarımızı kendi bilgi, beceri, ic güdülerimizle, o anki psikolojik durumumuzun elverdiği şekilde yetiştirmek zorunda kalıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.