Sanırım bana en çok sorulan sorulardan biri bu. Diğeri de eve nasıl sığdığımız. Eve, daha doğrusu Irmak’ın eşyaları odasına nasıl sığdı hakkında yazı gelecek pek yakında, odası değişiyor çünkü.

Sığabilmek için çalışma masası ya da büyük dolap almadık, milimetrik yaptırıyoruz bakalım… Evdeki diğer dolaplar gibi. Oyun sorularını buradan cevaplayayım istedim.

Daha önce 4,5 ve 5,6 yaşlarında neler oynadığımızı yazmıştım. İlki burada, diğer de burada. E o zaman 6.5’un zamanı gelmiş demektir. Bazılarını (aynısını bulmaca gibi)  oynamaya devam ediyoruz aynı sıklıkta. Elbet unuttuklarım olacak, aklıma ilk gelen 10 madde aşağıda. Bazılarını

Minişler (Littlest Pet Shop)

Yaklaşık 3 yaşından beri biriktiriyor. Ona yaptığımız evdeki diğer oyuncak takımı bir süreliğine kaldırdık, minişleri yerleştirdik. Evde bir ordu var şu an. Hatta “büyüyünce kimseye verme, çocuğuna sakla” bile diyorum. Minişlerle daha çok kendi oyun kuruyor, bazen de ben dahil oluyorum. Geçenlerde O Ses Türkiye sahnesi kurmuştu , ona Arkın da katıldı. Ama ne yalan söyleyeyim, ben minişleri oynamaktan çok onun oynamasını izlemeyi seviyorum. Dün gece fotoğraftaki gibi oyun kurdu, “sakın toplama” dedi. Ben de dokunmadım, bekliyorum

Pictureka

Kutu oyunları kalp ben. Bu oyunu da yazmıştım, hatta Tutumluanne’den almıştım. Dikkat için şahane bir oyun. Hani oynadıkça yerlerini ezberlersin mantığı vardır ya, o bu oyunda tutmuyor. Kartların yeri değişince bende hafıza sıfırlanıyor. Irmak daha dikkatli olduğu için sanırım bazılarını ezberledi.

UNO

Her zaman, yaklaşık 3 senedir, vazgeçilmez oyunumuz. Artık abarttık, 8’e gelen kazanıyor. Bir saat başından kalkmadan oynuyoruz.

Pakolino aktivite kutuları

Her ay yazıyorum zaten neler yaptığımızı Pakolino ile. Hatta okulda o kadar etkinlik yapıyorlar ki, biz evde etkinlik adına sadece Pakolino ile elimize kağıt –  kalem – yapıştırıcı alıyoruz

Monopoly

Benim gibi oturamayan biri için gerçekten zor olsa da, üçümüz ya da bir misafir geldiğinde hep beraber güzel oynuyoruz.

Tabu

Henüz tabu almadım. Çocuklar için olanını evde kendimiz yapıyoruz. Ona bir kelime söylüyorum, şu iki kelimeyi kullanmadan anlat bakalım diyorum. Amaç benim bilmem değil, onun anlatması. Komik oluyor ama o yüzden iki kişi oynuyoruz.

Sessiz sinema

Sessiz sinemayı da yazmıştım uzun zamandır oynadığımızı. Onu da yine değiştirdik. Nesne anlatıyoruz birbirimize vücudumuzu şekilden şekle sokarak. Gizli kamera olsa yandık!

Diğer kutu oyunları

Twister, Pie Face ve Zingo da asla sıkılmayacağı oyunlardan. Yeni bir Zingo almıştım, onda resim az olduğu ve İngilizce pekiştirme amaçlı olduğu için hâlâ ilk Zingo’yu daha çok seviyor. Pie Face’i de geçen ay arkadaşlarımın çocukları geldiğinde Twister örtüsünün üzerinde gerçek krema ile oynadılar. Oynaması zevkli, temizlemesi daha zevkli. (!) Bir baktım hepimiz yer siliyorduk.

Abalone

Abalone almıştık, şimdi buradan nasıl oynandığını yazmayayım, uzun olur. Google’dan bakabilirsiniz. Ona fazla yaklaşmışlığı yok. Alışacak. Arkın epey kararlı görünüyor çünkü.

Solo Test ve harf bilmece (tren oyunu)

Solo Test, çocukluğumuzun oyunu. O özellikle uçakta şahane oldu. Çok oynadı. Diğeri de yine çocukluğumuzdan. Bir rakam yazıyorum kağıdı kapatarak, kalemin hareketlerinden ne yazdığımı anlamaya çalışıyor. Bilen tren yapıyor, bilemeyen denemeye devam ediyor.

Kesin unuttuklarım var. Ancak şimdilik bu kadar. Aklıma gelenler olursa, mutlaka eklerim ilerleyen zamanlarda.

2 Yorum
 1. Pınar 8 sene ago
  Reply

  Şebnem hanım sizi severek takipediyorum benim kızımda 6.5 yaşında ve hemen hemen aynı Oyunları oynuyorduk diyeceğim çünkü kızım ilkokul 1. E başladı ve ödev olayı çok zamanımızı alıyor takipettiğim kadarıyla ırmakta okula başladı ama bu konuya hiç değinmediniz ders çalışma ödev yapma nasıl halleşiyorsunuz? Daha küçükler parmakları yoruluyor yapmak istemiyor çok sıkıntıdayız

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Merhaba. Irmak’a 1 sayfa odev geldiği için sorun olmuyor… bu nedenle yazmadım ben de

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı