pink blazer replica sunglasses y rompers

merely rolex replique montre takes possession of the design of leaping over time and space.

straight wigs give the most realistic and natural looking for women.

  Aaaa “Filipinli bakıcı” da nedir? - Şebnem Seçkiner | Mükemmel anne yoktur, kendimizi kandırmayalım...
Loading

  Aaaa “Filipinli bakıcı” da nedir?

Uzun bir yazı okumaya hazır mısınız? Bizdeki durumu yazmıştım.

Irmak’a kendim bakmak için kariyere ara vermiştim. Daha sonra yarı zamanlı, evden çalışmıştım. Ardından da “hazırım artık, tam zamanlı işe başlayacağım” demiştim ve başlamıştım da. O zamanlar bize sabah gelip akşam giden bir ablamız vardı. Canım benim, çok severim kendisini. Ardından evdeki hesap çarşıya uymayınca, iş değiştirdim, devam ettik. Ancak baktık olmuyor, iş ters gidiyor, şebnem boşa kürek çekiyor, o zaman ben “bırakıyorum ve evden çalışmak için uğraşacağım” dedim. Toplam 13 ay süren bir tam zamanlı çalışma macerasında, Gonca Abla bize çok destek olmuştu. Gözüm hiç arkada kalmıyordu. Fakat işte, iş gidince, Irmak’ın da okula gittiği süre 3-4’e kadar uzayınca, ben gayet rahat yeterdim her şeye… E yetmeye de çalışıyorum hâlâ.

E kim yetişecek?

Eğer şimdi yeniden sabah git, akşam gel bir işte çalışırsam yeniden bir ablaya ihtiyacımız olacak. Okula biz gönderdik diyelim, Irmak’ı kim karşılayacak, kim her şeye yetişecek? Biz bazen dışarı çıkarken ya da Irmak kendi istediğinde annemde kalıyor, ancak o kadar. Sonuçta annem çalışıyor, dükkana gidiyor. Bir süre iş aradım aslında pes etmedim. Bizim sektör belli maaşlar belli. Ancak sektör düzelirse, gelen yardımcıyı ödedikten sonra elime çalışmaya değer bir şey kalacaksa, neden olmasın? Kapım iş hayatına sonuna kadar açık. Yani tam zamanlıya. Diğerini zaten yapıyorum. Neyse… Konuyu çok uzattım. Sizi biriyle tanıştırmak istiyorum.  Afef Khablachi Anamur. Benim basın sektöründen arkadaşımın eşi. Afef de kendisi bakıcı arama sürecinde çok bunalmış ve bir ajans kurmuş. Şimdi tüm detayları röportajda göreceksiniz. Araştırdıktan sonra pahalı da diyebilirsiniz, bana önce öyle gelmişti. Çevremdeki diğer yabancı bakıcı fiyatlarını duyunca, sustum. (Ki şu an döviz nedeniyle herkesin derdi aynı.) Eğer yukarıda tarif ettiğim gibi tam zamanlı bir işim olursa, bir de bir odası daha olan evim (Neden olmasın ki? Ümit kesilmez… 🙂 ) benim tercihim bu yönde olur. Hatta en büyük nedeni de İngilizce olur. Bizim ev bildiğiniz üzere yatılı bakıcı için müsait değil. Hatta biz zor sığıyoruz. 🙂 Ama herkes de biz değil. Maddi manevi tüm dengeler değişik. Tanıştırması benden, okuması sizden. Afef de bizim gibi bir anne. Hem de bir zamanlar kendisi gibi bakıcı arayan annelere yardım eden bir anne…

Ay ben çok konuştum. Susuyorum. Dinleyin. Pardon, okuyun…

Kendinle ilgili bilgi yazar mısın, kendini tanıtır mısın yani?

Tunuslu’yum. 2005 yılından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Üniversiteyi burada okudum. Galatasaray Üniversitesi mezunuyum. Asıl mesleğim öğretmenlik. Bir dönem Fransız Kültür’de Fransızca dersler verdim. 2010’dan bu yana da özel bir üniversitede Fransızca öğretmeniyim ve bu işim hala devam ediyor. Otomobil Gazetecisi Emre Anamur’la evliyim. Dört yaşına gelmek üzere olan bir oğlum ve 20 aylık bir kızım var.

Bu işi yapmaya nasıl karar verdin?

Ocak 2013’te oğlum Selim’i doğurdum. Doğum iznim sona erdiğinde, eşim de ben de çalıştığımız için evde Selim’e bakacak birine ihtiyacımız oldu. Benim ailem Tunus’ta olduğu için onlardan yardım alamadım. Eşimin ailesi de yılın büyük bir kısmını Bodrum’da geçirdikleri için bebek bakımı konusunda yalnız kaldık. Bu koşullar altında, iyi bir bakıcının ne kadar önemli olduğunu gördük ve birçok kişinin yaşadığı bakıcı krizini biz de yaşadık. Evimize birçok farklı milletten bakıcı girip çıktı. Özbek, Türkmen, Gürcü, Moldovyalı, Azeri… Hepsini denedik. Kimi 1 ay çalıştı, kimi sadece 1 gün. Sigara içmiyorum deyip içen de oldu, tuvaletten elini yıkamadan çıkan da. Bize kaliteli hizmet verecek bir ajans da bulamadık. Eşim bu hikayeleri bir gün kitaplaştırmak istiyor. Durum o kadar vahimdi yani. Bakıcı krizimiz, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Filipinli bakıcılarla tanışınca bitti. Selim’i emanet ettiğimiz Filipinli bakıcımız, bizi çok rahat ettirdi ve Selim’i anaokulu yaşına kadar getirdi. O sırada ben de, bakıcı arayan arkadaşlarıma önce tavsiye şeklinde, sonra da bizzat bulup tanıştırarak Filipinli bakıcı temin etmeye başladım. Süreç içerisinde bu kendi kendine bir işe dönüştü. 2015’te kızım Maya’yı doğurduğumda ara verdiğim bu hizmete Kasım 2016’da geri döndüm.

rowena-selim

 

Sence neden Filipinli bakıcı olmalı?

Öncelikle Filipinli bakıcılar çocukları çok seviyorlar. Bir Filipinli elemanın önceliği her zaman çocuktur. Bir çocuk oyun oynamak istediğinde, Filipinli bakıcı işini gücünü bırakıp onunla oyun oynar. Bu bence çok önemli. Maalesef diğer ülke vatandaşlarında çocuğa ters cevap veren, “İşim var” diyenleri de gördüm. Filipinlilerin ikinci önemli farkı ise İngilizce konuşmaları. Elbette hepsi çok iyi konuşamıyor ama biz adaylar arasından iyi konuşanları seçiyoruz. Üçüncü fark olarak çalışkan olmalarını sayabilirim. Dinlenme saatlerinde odalarına çekilmeleri de, ev halkının baş başa kalması için büyük bir avantaj bence. Bir diğer fark ise “çoğunlukla” temiz olmalarını sayabilirim. Hem kendi hijyenlerine hem de yaşadıkları yerin temizliğine dikkat ediyorlar. Elbette bu özelliklere sahip olmayan Filipinliler de vardır ama elbette istisnalar kaideyi bozmaz.

En çok aldığınız eleştiri nedir?

Filipinli bakıcı ve yardımcılar, yukarıda saydığım avantajlarından ötürü, diğer ülkelerden gelen bakıcılardan biraz daha yüksek maaş alıyorlar. Bu da bakıcı arayan anne ve babalar tarafından eleştirilmelerine yol açıyor. Ancak bir kez Filipinli bakıcı deneyen bir ailenin, herhangi bir nedenle bakıcının işi sona erdiğinde de Filipinli ile devam ettiğini görüyoruz. Yani ebeveynler hizmetten memnun kalıyorlar. Bu da maaşın karşılığının alındığı anlamına geliyor.

Süreç nasıl işliyor?

Bize web sitemizdeki “eleman arıyorum formu”, telefon, Instagram, Facebook vb. kanallarla ulaşan herhangi bir ebeveynin ihtiyaç ve beklentilerini detaylı bir şekilde öğreniyoruz. Sonrasında yurt dışında bağlantılı olduğumuz ajanslardan o tanıma uygun elemanlar bulup aileye sunuyoruz. Eğer aile, adaylardan bir ya da birkaçını beğenirse, Skype üzerinden görüntülü görüşme yapmalarını sağlıyoruz. Görüşme olumlu sonuçlanırsa ve aile bir adayı işe almak isterse, o elemana çalışma izni alma prosedürü başlıyor. Biz, 3-4 hafta süren bu işlemin evrak işlerinde de ailenin yanında oluyoruz ve işverene sadece gerekli evrakı hazırlamak kalıyor. Çalışma izni çıktığında bakıcı ilk uçakla Türkiye’ye geliyor ve işverenin evinde çalışmaya başlıyor.

Bulduğunuz bakıcılara tanımadan nasıl referans oluyorsunuz?

Bakıcı adaylarımızın özgeçmişleri ailelere sunulmadan önce, yurt dışında bağlantılı olduğumuz ajans ve bizim tarafımızdan iki ön elemeden geçiyor. Bu elemeler; evrak incelemelerinin yanı sıra hem adayla hem de adayın daha önce çalıştığı işverenleriyle yapılan görüşmeleri de kapsıyor. Hatta adayların tüm sosyal medya hesaplarını dahi inceliyoruz. Çünkü uygun olmayan bir davranışın ya da bir fotoğrafın sosyal medyada görülmesi bile bir adayın elenmesine yol açıyor. Öte yandan; aileden aldığımız bilgiler de çok önemli. Her konuyu detaylarıyla konuşuyoruz. Bulacağımız elemanın o aileye tam uyması gerekiyor. Bunun için de, aileden aldığımız detaylı bilgilere ve deneyim gereksinimine uyan birini buluyoruz. Örneğin daha önce yaşlı bakmış bir elemanı, ikiz bakımına yönlendirirseniz yanlış yaparsınız. Burada önemli ve gerekli olan şey, elemanın yaş, eğitim, deneyim, iş tercihi gibi kriterler ile ailenin ihtiyaçlarını örtüştürmek.

Sizce bir bakıcıda olması gereken ilk 5 özellik (bir anne olarak soruyorum) nelerdir?

Bebek ve çocuk bakımında deneyimli olması, çocukları sevmesi ve işini severek yapması, çalışkan olması, temiz olması ve belki de her şeyden önemlisi güvenilir olması.

Danışan aileler memnun kalmazlarsa ne yapıyorlar?

Bakıcı bulma hizmetimize 6 ay garanti veriyoruz. Bunun hizmet sektöründe pek alışılmadık bir durum olduğunu biliyoruz ama ailelerin güvenini kazanmak ve bakıcı arayışlarına son vermek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu bağlamda, eğer bakıcı 6 ay içerisinde herhangi bir nedenle işten ayrılırsa ya da aile ondan memnun kalmayıp işine son verirse yerine yeni bir eleman bulup çalışma iznini de çıkartıp getiriyoruz ve bunlar için hiçbir ücret almıyoruz. Her ailenin 6 ay içerisinde toplam 3 eleman değiştirme hakkı var.

Sizi nereden buluyorlar?

Filipinli bakıcı ve yardımcı arayan aileler bize filipinonannyturkey.com web sitemizdeki “Eleman arıyorum” formunun ve iletişim bölümünde yazılı telefon numaramızın yanı sıra Instagram’da “filipinlibakiciyardimci”, Facebook’ta “Filipinli Bakıcı & Yardımcı” ve Twitter’da ise “fnannyturkey” sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirler.

Fiyatların yüksek olmasının nedeni nedir?

Bu sorunuza yukarıdaki “En çok aldığınız eleştiri nedir?” sorunuzda cevap verdiğimi düşünüyorum.

Bakıcılar da aileyi seçebiliyor mu, yani görüşmeye gelmeden önce aileyle ilgili bilgi alıyorlar mı?

Aslında sürecin işleyişinde, bir nevi bakıcı da aileyi seçmiş oluyor. Çünkü her bakıcıyla yapılan ön görüşmelerde nasıl bir evde, nasıl bir görev almak istediği konuşuluyor. Örneğin bir bakıcı bebek bakmayı severken, bir diğeri çocuklarla arasının çok iyi olduğunu belirtiyor. Biz de aday ile aileyi bir araya getirmeden önce adayın bu önceliklerini de dikkate alıyoruz.

Bugüne kadarki en uçuk fiyat nedir?

Bizim eleman temin ettiğimiz bir aile bakıcının maaşını 1500 dolardan başlatmıştı. (Oysa fiyatlar 800 dolar.) Bir diğer aile görüşmemizde ise, ki bu aile Türkiye’nin en zengin ilk 10 ailesinden biridir, her ne kadar eleman alımı gerçekleşmemiş olsa da, “Uygun eleman bulunursa verilebilecek maaşın üst sınırı yok” tabirini duymuştuk.

Ya İngilizce bilmeyen aile bireyleri?

Evet İngilizce konuşuyorlar ama İngilizceleri eğitim verebilecek seviyede mi?

Biz bu konuda çok titiziz. Sonuçta iyi İngilizce konuşamayan Filipinli bakıcı adayları da var ve biz bunları ön görüşmelerimizde zaten eliyoruz. Ailelerle görüştürdüğümüz adayların İngilizceleri, ortalamanın üzerinde oluyor. Elbette bir İngiliz ya da Amerikalı gibi konuşamıyorlar ama aralarından en iyi konuşanları seçiyoruz.

Ailenin İngilizce bilmeyen bireyleriyle nasıl anlaşıyorlar?

Filipinli bakıcı arayan ailelerin bireyleri çoğunlukla İngilizce biliyor. Ama elbette aralarında İngilizce bilmeyenler olabilir. Bu durumda biraz vücut, biraz da işaret dili devreye giriyor. Örneğin Selim’in bakıcısı, evimize büyük temizliğe gelen Türk yardımcımızla, aynı dili konuşmamalarına rağmen çok iyi anlaşıyorlardı. Öte yandan, belli bir süre sonra bakıcı Türkçe anlamaya ve çat pat da olsa konuşmaya başlıyor.

Bakıcı arayan bir aile nelere dikkat etmeli?

Yatılı olarak evinize sokacağınız, bebeğinizi ya da çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişinin iyi araştırılmış olması gerekiyor. Eğer bir tanıdığınızın tavsiye ettiği, bir yakınınızın evinde çalışmış birini bulamıyorsanız, bunu ancak güvenilir bir ajanstan hizmet alarak gerçekleştirebilirsiniz. Biz ailelerle, ön elemelerden geçirdiğimiz, hayatlarını sosyal medya hesaplarına kadar araştırdığımız elemanları görüştürüyoruz. Elemanın referansları da titizlikle kontrol ediliyor, ki bu noktada “sahte referans” vakaları hiç de az değil. Ailenin onayından sonraki çalışma izni alım prosedüründe ise elemanın sabıkası dahi kontrol ediliyor. Aile isterse elemandan yeni tarihli sağlık raporu talep ediliyor. Kısacası, bizim aracılığımızla işe alacağınız bakıcının, diğer birçok farklı kanaldan bulabileceğiniz bir bakıcıdan daha güvenilir olduğunu garanti edebiliriz.

Bakıcı konusunda anne mi daha titiz yoksa baba mı?

Bazı istisnalar olsa da, genelde bakıcı bulma ve bakıcıyla görüşme işlerini annelerin üstlendiğini söylemek yanlış olmaz. Ancak maaş ve evrak işleri devreye girdiğinde anne ile babanın ortaklaşa aldıkları kararlar etkili oluyor.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben bu işte butik hizmet verme amacındayım. Yani benim için çok sayıda müşteriye standart, hatta yetersiz elemanlar bulmak yerine, daha az sayıda ama kaliteli, bilgili, eğitimli ve deneyimli elemanı ailelerle buluşturmak önemli. Öte yandan; hizmetlerimizin tarifinde müşteriye her şeyi en baştan doğru bir şekilde aktarıyoruz. Bizde sonradan değişiklik, adeta son dakika golleri yok. Böyle örnekleri çok duyuyorum. Çok müşteri ve eleman peşinde değiliz, kaliteli ve insanların sizi tavsiye edecekleri hizmet verme peşindeyiz. Bu iş, uzun vadeli yapılacak ve müşteri referanslarıyla sürecek bir iş, birilerini kandırırsanız piyasada kalıcı olmazsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort alanya escort istanbul bayan escort izmit bayan escort escort bayan sakarya eskort gaziantep escort halkali escort mersin escort eskişehir escort