Grip1

Gribin ilacı antibiyotik değil, istirahat… 

İki gündür yatıyorum. En son ne zaman böyle hasta oldum hatırlamıyorum bile. Genelde hisseder erkenden  önem alırım ve ayakta atlatırım. Bu kez yakalandım. Irmak ve Arkın’dan köşe bucak kaçıyordum onlara bulaşmasın diye ancak dün akşam Irmak ateşlenince korktuk. Bu sabah gidip Influenza testi yaptırdık ikimiz için de. Neyse ki nagatif çıktı. Şimdi o bir yerde dinleniyor, ben bir yerde. Bol bol sıvı alıp istirahat edeceğiz birkaç da film izleriz. Irmak ıhlamuru seviyor. Hatta az önce doktorunun dediği gibi ıhlamurla gargara da yaptı. Bir de tabii tavuk suyu çorba içeceğiz… En kötü hastalık bu olsun tabii de evin dengesi şaştı. Arkın izin aldı bize bakmak için. Tam da bugün, posta kutuma bu haber gelince kayıtsız kalamadım. Bilgilendirme Doktor Sinan Akkurt’tan.

Diyor ki:

 “Antibiyotik gribe fayda etmez. Gribin bulaşıcılığı, ilk şikayetler başladıktan yedi gün sonra ortadan kalkar. Bir hafta dinlenin. Evinizi günde iki – üç kez havalandırın. Tavuk suyu çorba, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, nane-limon çayları ile vücudunuzu destekleyin. Tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapın. Okaliptus yapraklarını kaynatarak buharını soluyun. Yastığınızı biraz yükselterek nefes alışınızı rahatlatın. Günde bir tatlı kaşığı zerdeçal tüketin. Toz zencefil, zerdeçal ile balı karıştırarak elde ettiğiniz macunu da alabilirsiniz.

  • Grip hastaları hem iyileşmek, hem de başkalarına bulaştırmamak için muhakkak evinde bir hafta istirahat etmeli. Evde ya da mecburen işe, okula gidiliyorsa bu gibi toplu ortamlarda damla yoluyla hastalığın başkalarına bulaşmasının önlenmesi ve havadaki mikropların elemine edilmesi için bir bardak sıcak suya bir avuç lavanta çiçeği atıp odalara yerleştirilebilir.

  • Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Yiyeceklerinizi sirkeli suyla yıkayın. Masalar, kapı kolları, lavabolar, ortak kullanılan telefon gibi yerlerin de sirke, dezenfektan ya da deterjanla temizlenmesine özen gösterin.

  • Hastaların kullandığı bardak, çatal, havlu, yastık gibi eşyaları kullanmayın.

  • Bulunduğunuz mekanı hava soğuk demeden günde en az iki – üç kere havalandırın.

  • Düzenli olarak her gün 500 mg C vitamini ve kilonuza göre kilogram başına 40 cc su için.

  • Doktora danışmadan ilaç kullanmayın. “

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı

post-image
Biz

Novakid sürprizleri

İlk fotoğraf Nisan 2019, diğeri ise güncel.  Size uzun zamandır bahsettiğim Novakid’in Haziran ayına özel hepimize büyük sürprizi var. Biliyorsunuz, Novakid 4-12 yaş grubu...
devamı
post-image
Biz

Neden kırıldım?

Çok cansınız. Sesim çıkmayınca merak ediyorsunuz, soruyorsunuz. Ben de anlatmaya çalışıyorum her şeyi. Bazen de detay veremiyorum işte. Ya da öyle oluyor ki, “neyi...
devamı