Biz Cimcirik & Ben

Aklımdan çıkmayan okul: KALEV

 

DSC_0142

Biliyorsunuz, geçen aylarda çok okul dolaştım. Anasınıfında okul değiştirmeme kararı alsam da aklımda kapanmayan bir okul konusu var.

Hani ilk 8 yıl için kayıt yaptırsam rahat bir nefes alacağım gibi hissediyorum. Her ne kadar şimdi kendi okuluna devam etse de en geç Kasım ayında ilkokul işini çözmeyi planlıyorum.

Daha önceki okul gezilerimde KALEV – Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nda aklım kalmıştı hatırlarsanız. Bu yazımda da görebilirsiniz bunu. Hatta ilginç, okulu gezerken Irmak’ı merdivenlerde, sınıflarda görmüştüm resmen. Şimdi iş ciddiyete binmek üzere. Gönlümde Kadıköy Anadolu’nun yeri de başka olduğu için yöneticiler ile yeniden konuştum. Ve yine kalbim KALEV demeye başladı.

201506-16

Okul yeni. Bu da beni daha çok çekiyor. Ara sınıflara öğrenci alınmıyor. Şu an anasınıfı ve 1. sınıf var, gelecek yıl 2. sınıf olacak ve her yıl bir üst sınıf açılacak. Ayrıca her yıl mevcut sınıflarda kontenjan eksiği var ise öğrenci alabilecekler. Bir merak ettiğim konu ise diğer vakıf okullarından bazıları gibi özel bir lise açılıp açılmayacağı… Yetkililer diyor ki: “Başlangıç noktamız İlkokul ve Ortaokul idi. Ve KALEV olarak gönlümüzde yatan, yer etmiş olan tek lise Kadıköy Maarif/Kadıköy Anadolu olduğundan özel lise açmayı düşünmemiştik. Ancak gelen talepler üzerine konuyu tekrar değerlendiriyoruz.”

201506-25

Biliyorsunuz, kuruluşundan beri Kadıköy Maarif sembolü “Martı.” Bunun nedeni martılarla özdeşleşmiş olan özgüven ve özgürlük kavrmları. Bu kavramlar eğitimdeki temel hedefleri arasında yer alıyor.

Çünkü özgüven sahibi çocuklar hayatın her alanında daha başarılı ve daha mutlu olur. En çok hoşuma giden özelliklerden biri öğretmenlerin “ulaşılmaz” olmamaları. Öğrenme sürecini çocukla ve öğretmenler birlikte şekillendiriyorlar.  55 metrekarelik sınıflar öğrencilere özgün çalışmalar yapma imkanı sunuyor.

Evet, bahçesi küçük. Ancak başta da söylemiştim buna çok takılmadığımı. Ben de bahçesi küçücük olan (üstelik de 3 kattaydı) bir okulda eğitim aldım. Ayrıca aldığım bilgilere göre ileride belki de ilk 4 ve son 4 olarak iki farklı binada olabilirler.

201506-10

Akademik programlarında yararlandıkları tekniklerden biri erken çocukluk eğitiminde “etkin öğrenme” kavramını temel alan High/Scope. “Etkin öğrenme” çocuğun yeni bir kavramı deneyimleri sonucu keşfetmesi. Çocuk (öğrenen) tarafından başlatılan ve devam ettirilen öğrenme yönteminde çocuk kendi merakı doğrultusunda keşfederek yeni bilgiler üretiyor, problemlerini çözüyor.

Kullanılan bir başka yöntem ise Scamper. Bu, çocukların yaratıcılığını ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmede kullanılabilecek, eğlenceli bir beyin fırtınası tekniği. Bu teknikte izlenen basamaklar:

Aslında işin çok tekniğine girdim. Pardon. Sanırım okul seçimi hakkında yazarken fazla heyecanlanıyorum.

2015-16 için belirlenen fiyatlar şu şekilde: Anasınıfı 26.200.  1.sınıf 31.400. Çeşitli kategorilerde yüzde 30’a varan indirimler yapılıyor. 2 yıl sabit fiyat ve Kalev İlkokulunda okuduğu sürece yani 4/5 yıl kayıt sırasında belirlenmiş indirimden yararlanma garantisi veriliyor. Ayrıca kayıt olunan tarihe bağlı oranlarda peşin indirimi de yapılıyor.

Benim en merak ettiğim konulardan biri veli profili. Çok hırslı olmayan, maddiyatı ön plana çıkarmayan velilerle birlikte olmak istiyorum. Evet eğitim alacak kişi çocuğum ancak veliler de önemli değil mi? İşte bunu KALEV Eğitim Kurumları Müdür Yardımcısı Demet Kır’a sordum. “Veli profilimiz hem kendi içlerinde ve hem de okul yönetimi ve öğretmenlerimizle son derece uyumlu. Kadıköy Maarif markasının/geleneğinin önemini bilen ve eğitimden beklentileri bizim eğitim anlayışımızla örtüşen veliler çocukları için okulumuzu tercih ediyor.”

İkinci dil, daha önce yazdığım gibi İspanyolca. Evet, Almanca takıntımdan vazgeçtiğimi de yazmıştım. Zaten bu yola çıktığımda o kadar çok karar değiştirdim ki kendim de inanamıyorum.

Spor-sanat aktivitelerine gelince… Diyorlar ki: “Her çocuğun içinde, kendine özgü renkler taşıdığını düşünüyoruz. Mutlu ve renkli çocukluktan, renklerini kaybetmeden gençliğe adım atmalarını, renkli bireyler olmalarını hedefliyoruz. Disiplinler arası öğrenmeyi önemsediğimiz için, işlenen konuların farklı kullanım alanları içinde yer bulmasını sağlamak ve kalıcı öğrenmeyi desteklemek adına öğrenilmiş bir kazanımın Görsel Sanatlar dersinde makete dönüşmesi, müzik dersinde seslendirilmesi ya da Yaratıcı Dans’ta figürlerle ifade edilmesi her an mümkün. Ayrıca Kadıköy Maarif Camiasından edebiyat, müzik, dans vb. alanlarda uzman mezunlarımızla öğrencilerimizi buluşturup workshoplar yapıyoruz. Sporun yalnızca sağlıklı gelişme için değil, aynı zamanda kişilik gelişimi ve zihinsel sağlık açısından da önemli olduğunu biliyoruz. Çocuklarımızın, tüm spor dallarında branşlaşmaya geçmeden temel eğitim denilen ve içerisinde denge, koşma, atlama, sıçrama, yakalama gibi temel beceri programların bulunduğu eğitim devresinden geçerek, farklı spor dalları ile tanışmasını sağlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Okulumuzda, hem spor ve hem de sanat aktivitelerinde uygulanan farklı Görsel Sanat çalışmaları, Orff Yöntemi ile müzik eğitimi, Yaratıcı Dans, Drama vb çok yönlü etkinlikler ve faaliyetlerle, içlerindeki farklı renkleri ortaya çıkarabilmeleri için onları teşvik ediyoruz. Ve velilerimizi bu yönde bilgilendiriyoruz.”

Yani bana kalsa daha çok yazarım ama durmam lazım değil mi? İsterseniz ilk yazıma da bir göz atın.   Bu yazının ardından arkadaşım Sena “Sen KALEV’i tercih edeceksin gör bak” demişti. Sanırım haklı çıkmak üzere. Evet fiyatı az değil, ancak bu kategorideki okullara bakınca bazıları kadar yüksek de değil. Bakalım ne yapacağız?

Yeri, Ataşehir’de. Eve çok yakın değil fakat Arkın’ın işyerine çok yakın. Okulun web sitesine  adresinden de bakabilirsiniz…  Okulu aradığınızda da tüm sorularınıza yanıt alıyorsunuz. Artık ilkokuk kayıt zamanı gelsin istiyorum. Kesin kayıt yaptığımız ve Irmak’ın okulu belli olduğu gün rahat uyuyabileceğim. Okul seçimi zormuş gerçekten. Umarım onun için en iyisini seçmeyi başarabiliriz.

IMG_6154 kopya

3 Yorum
 1. Anonim 8 sene ago
  Reply

  merhaba.. ben de okul konusunda 5. sınıfa gidecek olmamıza rağmen hala sıkıntı içindeyim. ilk üç yılı devlet okulunda okuduktan sonra, bütçemizi zorlayarak, hiç değilse dil öğrensin, devlet okulundan iyidir diyerek koleje geçtik. başka illerde şubeleri olan, şehrimize yeni açılan bir okula yazıldık. anlatılanlar çok güzeldi, bilmem kaç yıllık tecrübelerini burada kullanacaklardı, heryer pırıl pırıl tertemiz ve moderndi… velhasılkelam bütün sene eksikliklerle geçti. şuan ki düşüncem keşke hiç bulaşmasaydım kolej olayına şeklinde. malesef bu saatten sonra devlet okuluna dönmek de olmaz, çocuğun başarısından ümidi kesmek gibi olur ve hayal kırıklığına uğrar korkusu var.. ve diğer yanda o kadar para zaten zor veriliyor ama biraz daha zorlayıp hiç değilse köklü bir koleje geçelim telaşı ve korkusu.. zor işler bunlar.. uyarayım istedim.. ben geçtiğimiz sene yaşadıklarımızdan sonra, tecrübeli ve oturmuş bir okulun, yeni ve yüksek hayalleri olan okuldan daha değerli olduğunu öğrendim.. 4.sınıfı kayıp geçmiş yıl olarak görüyorum. oğlum çok eğlendi, gayet relaks, bomboş bir yıl geçirdi 🙂 derslerde başarısı düştü, hatta deneme sınavlarında yerlerde süründü, sorduğumda beni mükemmeliyetçilikle suçlayıp, çocuğumu dikkat eksikliği testine yönlendirdiler.. yani diyeceğim odur ki yeni okulu tekrar tekrar düşünün. umarım sizinki gerçekten iyi olur..

 2. Anonim 8 sene ago
  Reply

  Ben de yorum yapan arkadaşa katılıyorum.
  Ayrıca eski yazıda “Önümüzdeki yıl bu fiyatlar (büyük bir ekonomik kriz olmadığı sürece) yüzde 7 aratacakmış. O da maksimum olan oran…” yazmışsınız.
  ancak zam oranı şimdiden %9,2 🙂

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Oranın nedenini soracağım ben de. Hatırlatma için teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı