Beslenme & Tarifler Biz

Artık tek inadım senin sağlığın

mama

Kızımı 11 ay emzirdim. İlk 3 gün sütüm gelene kadar mama ile beslendi, sonra da emzirmemi dönem dönem mama ile takviye ettim. Uyurken biberon içiyordu sadece ve o zamanlarda mama veriyordum. Ancak emzirmeyi de hiç bırakmadım. Baktım ki 11 ayın sonunda memeyi hiç aramıyor, bıraktım.

Çok kusuyordu, nedenini bulmak için epey test yaptırmıştık. İnek sütü alerjisi çıkmamıştı fakat alerji değeri yüksekti. Ki bu da işte bize bahar alerjisi olarak döndü. Ne yalan söyleyeyim o dönem aklıma keçi sütü hiç gelmemişti. Şimdi de Irmak süt içmiyor, peynir ve yoğurt yiyor. Daha önce de yazmıştım zaten. Kusma nedeni de dişlerdendi. Son diş çıkana kadar her öğün zordu bizim için. Daha doğrusu Irmak için.

Geçen hafta sonu bir toplantıda Ocak ayında piyasaya giren Töpfer markasıyla ve tanıştım. Töpfer Organik Bebek Sütü doğumdan itibaren altıncı ayın ayın sonuna kadar, Töpfer Organik Devam Sütü ise altıncı aydan sonra kullanılıyor. Her ikisi de tamamen organik keçi sütünden üretilen bebek mamaları. Organik sertifikalarını hem Almanya hem de Türkiye’den alıyorlar. Hatta diyorlar ki: “Artık tek inadım senin sağlığın!” Çocukluğumdan beri annem bana keçi der, işte bu nedenle de bayıldım slogana.

Gelelim işin tekniğine…

Organik keçi sütü Avusturya’da Saanen keçilerinin yetiştirildiği organik çiftliklerden temin ediliyor. Ürünler Güney Almanya’da 104 senelik Töpfer firması kalitesi ve güvencesi ile üretiliyor. Ürünlerin organik sertifikası bağımsız uluslararası denetleme kuruluşu BCS tarafından veriliyor. Hem Töpfer Firması hem de ürünlerin Türkiye pazarında pazarlama ve satışını yapan Hiper Farma İlaç firması BCS kuruluşu tarafından denetleniyor. Ürünün kutusu üzerinde yer alan ‘BIO’, ‘Organik Tarım’ ve ‘ÖKO Garantie’ logoları ürünün organik olduğunu kanıtlıyor.

Hazırlanışı da basit, klasik mamalar gibi. 30 cc’ye bir ölçü kaşığı toz şeklinde hazırlanıyor. Kutunun arkasında detaylı bilgi ve beslenme planı da yer alıyor zaten. Marketlerde değil, sadece eczanelerde satılıyor. Eğer eczane de bulunamazsa, ürün tüm ecza depolarında mevcut olduğu için sipariş edilebiliyor.

Zaten hepimizin bildiği gibi besin değerleri açısından anne sütüne en yakın süt, keçi sütü. Sindirime yardımcı, özellikle gaz problemi, hazım problemi olan bebeklerde tercih ediliyor. Ancak önemli bir not. Çocuğunuzda inek süt alerjisi varsa, doktora sormadan keçi sütü denemeyin. Alerji değerlerine göre doktorlar bebeğin/çocuğun kullanıp kullanamayacağına karar veriyor.

 

Detaylı bilgiye www.topfer.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu tozdan yoğurt da yapılıyor. Tarifini aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Yoğurt Tarifi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı