Biz

Bana sorulanlar – 1

Nasıl anlatsam, nereden başlasam…

Hangi birine dönsem. Bu nedene artık bu şekilde cevap vermek istedim. Sizin için de daha kolay olur. Artık düzenli olarak bu şekilde paylaşacağım.

  1. Neden okul değiştirdik?

Aslında Irmak’ın şimdiki okulundan memnunuz ancak servis sıkıntısı yaşadık. Buradan Çekmeköy’e giden az çocuk olduğu için servisler Ümraniye ile birleşti. Önümüzdeki sene, sekizinci sınıfta yolda zaman kaybetmesini istemediğimiz için eve 1.5 km uzaklıkta olan, arkadaşımın da oğlunun gittiği ve memnun olduğu Erenköy Koleji’ne yazdırdık. Eve aynı saatte gelecek ancak yolda zaman kaybetmeyecek. Hatta güzel havalarda yürüyecek…

  1. LGS için ne yapacağız?

Bu konu çok uzun ancak kısaca söz edeyim. Yedinci sınıfta Yücel Akademi’ye başladı Irmak. Amacımız derece yapması ya da her gün deli gibi çalışması değil, sistemi görmesi. Deneme sınavlarına girmesi. Okul başarısı başka, dershane başka. Dershanede gerçekten kazanmak isteyen çocuklar olduğu için durumun daha ciddi olduğunu görüyor çocuklar. Haftada beş gün online ders ile başladık, şimdi üç gün online, bir gün yüz yüze. Çok ciddi faydasını gördük. Mesela her deneme sınavında hangi konuda eksik olduğunu görüyor, ona göre hareket ediyoruz. Ayrıca sınavlara girdikçe sisteme alışıyor, sınav kaygısını yeniyor. Bu online ders bildiğiniz, pandemi zamanı gibi değil. Sınıflar seviyeye göre ve az çocuk var. Sanki grup derdi gibi düşünün. Zaten siz de dersleri dinleyince anlayacaksınız. Önümüzdeki sene de böyle devam edeceğiz. Online olması zamandan da kazandırıyor. Rehberlik sistemi çok iyi, düzenli konuşuyoruz. Çok memnunuz ki biliyorsunuz ki memnun olmasam anlatmam. Adımı verince indirim oluyor, erken kayıt dönemindeyken bir konuşun derim. Sadece sekiz için de değil… Yormadan, bunaltmadan ilerlemek önemli. Biz de onu yapıyoruz şu an. Artık sonuçlar hayırlısı…

  1. Yazın nerede olacağız?

Öyle bir yere gitme planımız yok şimdilik yazlık dışında. Fiyatlar malum. Belki Haziran’da bir yere kaçarız diyoruz, o da belli değil şu an. Irmak’ın online dersleri Temmuz’da başlayacak, yazlıktan katılır. Hem yavaş yavaş ders çalışır hem de denize girer. Ve zaten uzun dönemli plan yapmayı sevmiyorum, yaz gelsin, bakarız.

  1. Evde sıkılmıyor musunuz?

Eskiden sıkılırdım, artık sıkılmıyorum. Bir işim yokken sokaklara çıkmak ben hem maddi hem de manevi anlamda yorucu. Aslına bakarsanız yaz sonrası tam zamanlı iş hayatına dönmek istiyorum. Ancak iş bulabilirsem. Yıllarca gazetecilik yaptım, Yazı İşleri Müdürü’ydüm, sonrasında da online’da çok iş yaptım, devam ediyorum. Fakat gelin görün ki firmalarda “evdeymiş, bir şey yapmamış” izlenimi var, onlara işin mutfağından geldiğimi anlatmayı başarırsam, bir iş bulurum. Sabit gelir çok iyi olur.

  1. Arkın Bey’le kavga edince nasıl barışıyorsunuz?

Son dönemde o kadar çok kavga ettik ki, ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Benim sinir sistemimin alt üst olması bütün evi etkiliyor. Bu kez ben adım attım barışmak için, gittim yanağından öptüm. “Söylediklerim gerçek değildi, sen beni kırdığın için ben de seni kırmak istedim. Özür dilerim.” dedim açık açık. Cidden de öyle yapmak istemiştim, kırıldığımı anlamıyordu, anlatamıyordum. Çok şeye kırılmam, ama kırıldığımda da toparlamam uzun sürüyor.  Bu kez böyle barıştık, sonraki tartışmada ne olur bilemem. 🙂 Hani “Tartışma olmaz” diyemiyorum, çünkü öyle bir evlilik olduğuna inanmıyorum.

  1. Novakid indirimi devam mı?

Evet canlar, devam. Bence mutlaka denemelisiniz. Biliyorsunuz Irmak beş yıl önce başladı. Şimdi time to talk derslerinde, sohbet ediyor İngilizce konuşmak istediği zaman. Biz çok faydasını gördük haftada iki gün dersle. Haftada en az 50 dakika yabancı bir öğretmenle sohbet etti. Yeni kelimeler öğrendi, yeni deyimler öğrendi, konuşması çok daha akıcı hale geldi. Novakid 4-12 yaş arası çocuklar için bir online İngilizce okulu. Dilediğiniz yerden, dilediğiniz saatte, dilediğiniz öğretmenle ders yapabiliyorsunuz. Günü, saati siz belirliyorsunuz. Seviyenin belirlendiği deneme dersi ücretsiz. Çocuklar çok eğleniyor, eğlenirken de mis gibi öğreniyorlar. Beş dakika ders öncesi hazırlık, 25 dakika birebir ders ve 10 dakika ders sonrası alıştırma ile 40 dakika İngilizce eğitim seansı. Benim indirim kodum SEBO. Bu kodla hem yeni hem eski üyeler 12- 24 haftalık üyeliklerde yüzde 25 indirim alıyor. Bu bağlantıdan deneme dersi alın, beni çok iyi anlayacaksınız. https://bit.ly/4327IP3

Çocuklar İngilizce ile ne kadar çok zaman geçirirlerse o kadar iyi… Bu konudaki fikrimi gayet iyi biliyorsunuz.

  1. Yemek yapmakla aran neden kötü?

Bilmiyorum. Yapıyorum ama yapmak zorunda olduğum için. Bakmayın sürekli Arkın’ı paylaştığıma, ben daha çok yapıyorum. Aslında güzel de yapıyorum ama işte mutfak keyif değil benim için.

  1. Bir daha okusan ne isterdin?

Kesinlikle içmimar olmak isterdim, İşletme okumak değil. Bu saatten sonra imkansız. Biliyorsunuz AUZEF Sosyoloji’ye yazılmıştım ancak bıraktım. Çünkü çok ezber, çünkü sınavlarda yanlışlar doğruyu götürüyor, çünkü öğreneyim derken strese girdim. Kaydımı sildim, önümüzdeki sene daha zevkle okuyacağım ve sürekli ezber olmayan bir bölüm seçeceğim. Bu yanlış seçimdi… Sadece sosyoloji notlarını alıp, bulup okuyacağım. Sınava girmeden. Seneye bir bölüm seçtiğimde size haber veririm zaten.

  1. Irmak ne okusun istiyorsunuz?

Üniversite tercihlerimde annemler bana karışmadı, benim de karışmaya niyetim yok. Bir de yani İşletme okuyup gazetecilik yaptım. Kızım istediği bölümü okuyup, istediği mesleği yapsın. Tamamen onun seçimi.

  1. Hiç taşınmayı düşündünüz mü?

Hiç düşünmedik. Arkın da ben de doğup büyüdüğümüz mahalledeyiz, ailelerimiz, arkadaşlarımız hep burada. Arabasız yaşamın kolay olduğu, sosyal ortamlara çok yakın bir yerdeyiz. Hani bana başka bir semtte beş katı büyüklüğünde ev verin, gitmem. Allah mecbur bırakmasın o başka ancak kendi isteğimizle taşınma niyetimiz yok. Hem biliyor musunuz, küçük ev çok rahat. Çok daha samimi. Bir çocuk daha olsa zorlanırdık, ancak üçümüz için ideal şu an. Tabii bırakın büyüklüğü, sağlam olması zaten şu anda herkesin bakması gereken konu. Ve bu apartman da 9 yaşında. Yani neden taşınalım değil mi?

 

Yazıda marka adı geçirdiğim için işbirliği yazmak zorundayım…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı