Evet. Artık sosyal medyada çok sorulanlara blog yazılarımla cevap vermeye kararlıyım. Çünkü orada tekrar tekrar paylaşmak yerine, yazıya yönlendirmek dana doğru.

En çok merak edilenlerden biri oturduğumuz evin kira mı yoksa bizim mi olduğu… Bu neden merak ediliyor, neden soruluyor cidden anlamıyorum. Cevap ikisi de değil. 😊 Ama yazı konusu da bu değil zaten. Bu yazı tamamen işim ile ilgili. İşte “Ne iş yapıyorsunuz?”un cevabı…

1978 doğumluyum, Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni kazandım, ilk seneden sonra da okurken çalışmaya başladım. 1998 Temmuz’da Sabah Gazetesi’nin bir dergisinde Almanca İngilizce çeviri yaparak işe başladım. Sonra muhabirlik, editörlük, köşe yazarlığı, bir dönem Number One site editörlüğü, bir dönem idefiks, Sabah Dış Haberler, Vatan gazetesi Hafta Sonu Ekleri’nde editörlük derken 2006 yılında Madame Figaro Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü oldum. Çok severek çalıştım, şahane bir ekip yönettim. 2009 Eylül’de dergi kapandığında başka bir bölümde çalışmak istemedim çünkü dört aylık hamileydim. Çocuğumu kendim büyütmek istedim.

Şubat 2010’da Irmak doğdu, ilk dönemler aklımın ucundan çalışmak geçmedi; ta ki birkaç ay sonrasına kadar. 20 yaşımdan bu yana kendi ayaklarımın üzerinde durduğum için yine kendim kazanmak istedim. O dönem bir derginin yazı işleri müdürü oldum. Evden çalıştığım için rahattı, haftada bir gün gidiyordum. O dergi yürümedi, ben online çeviriler yaptım, yazılar yazdım. Irmak üç yaşına gelince “Bence artık çalışabilirim” dedim, bir bakıcı teyzemiz oldu ve ben iyi bilinen bir markada Kurumsal İletişim Yöneticisi oldum.

İstediğim gibi gitmedi hiçbir şey. Büyük hayallerle başladığım işte inanılmaz mutsuz oldum. Çalışmayı çok seven, daha lise yıllarında bile özel ders vererek kazanan, saati asla beli olmayan gazeteciliği çok severek yapan ben, resmen işe gitmek istemiyordum. Kötü denk gelmişti, işimi yapmaya çalışırken başka şeylerle mücadele ediyordum ki bir gün şirkette otururken Manyak Anne diye blog açtım. Bir de üzerine Facebook sayfası… Instagram o zamanlar yeniydi… Her şey böyle başladı.  Daha fazla dayanamayıp altı ayın sonunda “ben bir şeyler yapacağım ama bu olmayacak” dedim ve ayrıldım. Yine editörlük, çevirmenlik gibi işlere bakıyordum. Bir yandan onları araştırıyordum bir yandan da sabit maaşın yapılan diğer tüm işlerden daha iyi olduğunu anlatan Arkın ile mücadele ediyordum. Bu mücadelemi şimdi yazmayacağım, hem blogda var, hem de Manyak Anne kitabında. Ciddi zor dönemlerden geçtik, çok şükür atlattık….

Bence de sabit maaş tabii ki iyi ama ne dönecek gazete vardı, ne dergi. İstemediğim bir işte, kaç sene öncesinin maaşına çalışmak yerine bunu denemeliydim.

Derken derken, kimi zaman sevinçten hoplayarak kimi zaman sinirden ağlayarak gerçekten işi oturttum. Yazmaya kalksam çok uzun sürer de ne yaptığımın en kısası aşağıdaki gibi. Zorlukları var mı bu işin? Var. Tabii ki var. Bazen cidden “bu haksızlık” diye isyan ediyorsunuz. Yani en azından ben ediyorum dönem dönem…

Zaten beni uzun zamandır takip ediyorsanız, network hariç hepsini biliyorsunuz. Aslında eskiden hiç sıcak bakmazdım network sistemine ancak bu markayı öyle sevdim ki, şansımı denemek istedim. Hem ekip kurdum, hem birçok kadına iş fırsatı çıktı, hem ürünlerini çok seviyorum. Bu aslında Bir Rus marka. Ürünler bitkisel, 65 farklı ülkede satılıyor. FDA, Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı onaylı. Ürün çeşidi öyle geniş ki hangisini yazsam bilemiyorum. Şöyle anlatabilirim, takviyelerden bitkisel çaylar, güzellik ürünlerinden bitkisel sabuna, şampuana, diş macununa kadar her şey mevcut. Gece gündüz kremleri, her şeyi yıkayabileceğimiz sabun, bitkisel diş macunları ve şampuanlar üye olduğum günden beri kullanıyorum. Sistem de tamamen bir ekip işi. Ama zannedildiği gibi “ben kendime üye yapayım, başka da bir şey yapmayayım” diye bir şey yok. Herkes çalışıyor, herkes çalıştığı kadar kazanıyor. Kazanç planı da gayet iyi… Sosyal medya hesaplarımdan hep duyuruyorum. Buradan da yazmak istedim. Yazacak çok şey var ancak öyle uzun sürer ki, ben isteyenlere bilgi vereyim diyorum. Her geçen gün büyüyen ekibime gelmek isterseniz bana telefon ve isminizi manyakanne@gmail.com adresine gönderirseniz ekibim sizinle iletişime geçer. Ürünleri anlatır, bilgileri gönderir, detayları verir. Siz de sonra karar vermek ve çalışmak kalır. 😊 Neden çok çalışmayalım, neden kazanmayalım? Markayı tanımak için de Google’a yazsanız zaten istediğiniz içeriklere ulaşacaksınız.

Evet, diğer işlerimin bir kısmını biliyordunuz, bunu da açıklamak istedim. Uzun zamandır evden çalışıyorum. Hem artıları hem eksileri var ancak düzen oturdu gibi artık. Gecem gündüzüm olmuyor, ona da alıştı evdekiler. Bazen herkes çalışırken ben duruyorum, bazen onlar dururken ben çalışıyorum. Dediğim gibi alıştık işte.

Yani benim işim yazmak, benim işim iletişim. Kendimi başka bir iş yaparken düşünemiyorum.

Buraya da diğer köşe yazılarım nedeniyle ara vermiştim. Artık daha sık yazacağım. Sıradaki yazı konusu yine en çok sorulanlardan biri olacak. Ama sürpriz olsun, ipucu vermem 😊

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.