Bilsem Sınavına hazırlık için MentalUP - Şebnem Seçkiner | Mükemmel anne yoktur, kendimizi kandırmayalım...
Loading

Bilsem Sınavına hazırlık için MentalUP

Yazıyı okumadan bir not: Sınırsız üyelik kaldırıldı, indirim şu an geçerli değil.

Öncelikle kusura bakmayın diyerek başlıyorum bu yazıya. Çünkü kitap çıktığından bu yana eskisi kadar yazamıyorum koşturmadan… Sosyal medyadaki sorulara geri dönüş hızım aynı ama 😊 yiğidi öldüreyim, hakkını yemeyeyim.

Kitap haricinde bana en çok BİLSEM soruluyor. Nedir, nasıl hazırlanılır, hangi çocuklar katılır? Açıkçası biz düşünmediğimizden çok fazla bilgim yoktu, araştırdım sizin için. Zaten gelen sorulara da bilmiyorum diyordum. Şimdi biliyorum:

 • BİLSEM nedir?
 • BİLSEM’e nasıl hazırlanılır?
 • BİLSEM sınavından ne tür sorular çıkıyor?
 • BİLSEM’le ilgili hangi kaynaklardan sağlıklı bilgi alınır?

Merak etmeyin, hepsi bende 😉

Bu arada, Irmak için neden düşünmediğimizi de açıklayayım:
16.50’de çıkıyorlar okuldan, zaten o kadar çok akıl oyunları oynayıp, anlık çözümler yapıyorlar ki gerek görmedim. E bir de Destination Imagination turnuvasına gidecek. (Daha doğrusu gideceğiz. Geçen sene yazmıştım bunu da çok detaylı olmasa da.) Bu nedenle Bilsem’e çok bakmamıştım. İşte şimdi sizin için baktım, inceledim ve yazıyorum.

Bilsem’in açılımı “Bilim ve Sanat Merkezleri.” Hedefi de örgün eğitime alternatif olmak değil, desteklemek. Yerleşim hakkı kazanan öğrenciler okul saati dışında bilim ve Sanat Merkezleri’nde özel eğitimler alıyorlar. Bireysel özellikleri ön plana çıkartılarak bir eğitim görüyorlar.

Peki Bilsem sınavı nedir? Sınıf öğretmenleri tarafından Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim almaya aday gösterilen yetenekli öğrencilerin yeterliliğini test eden aşamalı sınavlardır.

Başvuru nasıl yapılıyor? Öğrencilerin sınava girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekiyor, yani bireysel başvuru yapılamıyor. Bununla ilgili detaylı bilgiyi bu adreste görebilirsiniz.

Benim anlatmak istediğim farklı. Biliyorsunuz, MentalUP bizim evde son aylarda vazgeçilmez oyun. Zeka oyunu demem daha doğru… Instagram’da hikayeler bölümünde sık sık paylaşıyorum. Irmak oynarken ben çaktırmadan hırs yapıyorum, anında uzaklaşıyorum ortamdan.

Daha önce de yazdığım gibi…. MentalUP, alanında uzman doktorlar, çocuk gelişim uzmanları ve Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen bir zeka oyunları uygulama – web sitesi. Tamamen Türk yapımı ve pedagojik ürün sertifikasına sahip. Yani çocuklara iç rahatlığıyla açabilirsiniz. Unutmadan yazayım, dört yaş ve üzeri tüm kullanıcılar için uygun.

Buradaki sistem şu. Üye oluyorsunuz (evet ücretli, az sonra yazacağım detayları), çocuğunuzun yaşını ve hangi alanları geliştirmek istediğinizi, hangi alanlarla ilgilendiğinizi seçiyorsunuz ve sistem size bu seçtiklerinize göre bir egzersiz planı çiziyor. Egzersiz dediğim de 60’tan fazla eğitici akıl/zeka oyunu. Hatta kurucuları MentalUP için “eğitici zeka oyunları kategorisinde dünyanın en geniş içeriğine sahip” diyor.

Çünkü…

 • Özel dikkat egzersizleriyle, çocukların odaklanmalarına yardımcı oluyor.
 • Problem çözme becerilerini geliştiriyor.
 • Dil becerilerini destekliyor.
 • Matematiksel zeka oyunlarıyla işlem yapabilme becerilerini geliştiriyor.
 • Düzenli kullanımda çoklu zeka gelişimini destekliyor.

Bu yazıda detaylı bilgiyi görebilirsiniz.

MentalUP yetkilileriyle görüştüm. Sordum ve öğrendim ki Bilsem’e hazırlanan çocuklar da MentalUP kullanıyorlarmış. Yani sanırım bana sorduğunuz sorunun yanıtını buldum.

Ve bir hatırlatma yapmak isterim. MentalUP bize özel bir indirim tanımlamıştı. Ancak hem çok talep geldiği hem de Bilsem öncesi olduğu için indirimin süresini uzattılar. Buradan tekrar teşekkür ederim kendilerine. Yukarıda adresini verdiğim yazıda kod var, ancak uğraştırmamak için bilgileri buraya da yazıyorum. İndirim için uygulamadan değil, web sitesinden giriş yapmanız gerekiyor.

Bize özel hazırlanan kod: 3095

Avantajlarını buraya tıklayarak görebilirsiniz.

MentalUP hangi kampanyayı yaparsa yapsın bu kod ile daima avantajlı olacağız. O yüzden detaylıca tüm fiyatları yazdım. Yani “indirimin indirimini” aldık diyebilirim. Seçtiğiniz pakete göre bu indirim 50 TL’ye kadar çıkabiliyor. Yalnız indirim 31 Aralık’ta sona eriyor. Dilerseniz taksit de yapabiliyorsunuz. Süremiz kısıtlı. Acele etmek gerek.

Çocuğumu Bilsem’e göndermeyip de bu kadar bilgi de edindim ya, şimdi aklımda deli sorular… 😊

Bir şey daha belirtmek istiyorum. “Benim çocuğum derslerinde çok başarılı ama öğretmeni onu BİLSEM’e aday göstermemiş” diyen ebeveynler oluyormuş. Aslında Bilsem’e aday gösterilmek için ders başarısının pek önemi yokmuş. Bakın bu videoda oldukça güzel anlatılıyor bu konu -> https://youtu.be/UBYIf4w11xw

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Dediğim gibi daha önce paylaştığım yazıda uygulama hakkında detaylı bilgi var. Yine yukarıda paylaştığım yazıda da Bilsem hakkında epey bilgi mevcut. Nasıl olsa yazılarda oldukları için burada tekrar tekrar bahsetmek istemedim.

Siz ne yapıyorsunuz? Bilsem için hareketlendiniz mi? Çalışmalar başladı mı? Merak ettim, bana yazar mısınız?

 

 

 

#bilsemnedir #mentalup #teşekkürlermentalup

 

 

5 comments

 1. Ay nasıl teşekkür etsem az epeydir sormak istiyorum ama yogunlugunuzdan dolayı soramadim çok iyi oldu bu yazı kızım bilsem sınavına girecek ve bu konuda kafam hayli karışık sayenizde mental up epeydir kullanıyoruz birkaç destek kitap da aldık ama çokta üzerine dusmuyorum sınavlar hayat belirleyici değildir bana göre kariyer için gereksinim olabilir ama onun içinde daha yolun başı yeter ki evladım sağlıklı ve mutlu olsun zeki olacak diye takintim yok İnsan olsun tekrar teşekkür ederim

 2. 6 aylık 12 aylık süresiz derken belirtilen sürede toplam fiyat mı yani mesela 6 ayın toplam fiyatı mı bir ayda ödenecek fiyat mı biraz açar mısınız lütfen

 3. Merhaba Şebnem hn.

  İndirim kodunuz ile giriş yaptığımızda süresiz üyelik için 119 TL fiyat veriyor. Fiyatlar mı revize oldu yada yanlışlık mı var?

  Bilginiz var mıdır? 🙂

  Sevgiler

Leave a Reply