Biz Cimcirik & Ben

Bir bakıyorsun…

Sakin ol sevgili anne…

Uyuyamıyorsun, yiyemiyorsun hatta bazen üstünü değiştiremiyorsun.

Yorgunsun.

Arkadaşlarını, kim bilir belki de işini özledin.

Kocan var mı yok mu, farkında değilsin. Yanındaysa yardım etmiyordur, dışarıdaysa belki de evdeki işten kaçıyordur. (Tam tersi de olabilir tabii. 🙂 )

Bebeğin diş çıkarıyor. Ağlıyor. Yemiyor.

Yürümeye başladıysa, oturmuyor. Gece bile yürümek için uyanıyor.

Kusuyor.

Emmiyor.

Yemek seçiyor.

Birine bırakınca ağlıyor.

Okula alışamıyor…

ve daha fazlası…

Bunlar işin sadece o dönem “zor” gelen yanları. Ama biliyorsun değil mi zor olan bu değil. Sağlık olduktan sonra emin ol her anne yukarıdakilerin en az 2-3 tanesini yaşıyordur.

Kavga etmeyen karı koca var mı sanıyorsun?

Evden, işten ya da herhangi baka bir şeyden bunalmayan kadın var mı sanıyorsun?

Tek ağlayan, sonra da yorgun olduğunu söylediğin için vicdan azabı çeken sen değilsin. Yorgun olman senin içinde bulunduğun durumdan şikayet ettiğini göstermiyor ki… Yorgunsun, o kadar!

Herkes bunu yaşıyor.

Ah bir de “teyzeler, senden önce doğuranlar” ne de çok konuşuyor değil mi? Her söylenende kendini dünyanın en kötü annesi hissediyor, yetersizlik duygusuna mı kapılıyorsun. Aman sakın! Duyma. Duyarsan etkilenme! İyisin sen, emin ol harikasın.

Ne söylemek istiyorum biliyor musun? Yedi yemedi, kustu kusmadı, kum döktü, ağladı, okula alışamadı, biberon almadı derkeeeennnnn işte şimdi okuldan gelip oyun kuruyor, hatta ve hatta “babam oynasın benimle” diye sana posta da koyuyor. Sen de öyle dalıp gidiyorsun işte geçen zamanı düşünerek.

Bir zamanlar yemek konusunda çok dert edinmişim. Pişmanım. Şimdi de “çok yeme” diyorum. Pişmanım, o anları ağlayarak geçirmişim, “büyüyecek nasıl olsa” diye düşünmemişim.

Bu yüzden. Ben ettim, sen etme olur mu?

Yalnız da değilsin.

İlk de değilsin, son da.

Kimsenin hayatı sosyal medyadaki gibi dört dörtlük değil. Kanma sakın gördüklerine, en yakınlarına bile.

Bence, ne olursa olsun bebeğinle olmanın tadını çıkar. Tabii ki sana zor gelen zamanlar olacak, onlar iyilerin milyarda biri değil mi? Biliyorsun değil mi hepsini unutacağını…

Bu da nereden çıktı diyorsan, akşam çok duygulandım. Harf çalışmaları, okul, seçmeli dersler derken büyümüş işte. Sanki daha dündü ilk dişini çıkardığı gün. Şimdi 7 tanesi gitti bile.

İyi ki varlar, hep da çok sağlıklı olsunlar. Kimi zaman günlük hayatın koşturmasında küçük şeyleri dert etsek de, Hepimizin en büyük isteği bu değil mi?

Pek sevmem”sen”li konuşmayı. İçimden geldi yazdım.

Söz ver hadi. Yok kendini üzmek…

 

7 Yorum
 1. Anonim 6 sene ago
  Reply

  HARİKASINIZ

 2. Şule 6 sene ago
  Reply

  Tam da ihtiyacım olan şeyleri söylemişsiniz biri 18 diğeri 1,5 aylık iki bebeğim var ve tek başıma onlara yetmeye çalışıyorum ama başaramıyorum kendimi yetersiz eksik hissediyorum. neti açar açmaz yazınız çıktı karşıma ihtiyacım olan duymak istediğim şeyleri söylemişsiniz resmen beni rahatlattınız teşekkür ederim

 3. Hilal 6 sene ago
  Reply

  Teşekkür ederim

 4. Binnur Turhan 6 sene ago
  Reply

  Kızım 5 yasinda.pismanliklarimda çokkk
  Keşkelerimdee..
  Evet şuan tek şükretmem gereken sağlıkli olduğu..
  Ve keşke zaman bu kadar hızlı geçmese…
  Teşekkürler

 5. Hatice 6 sene ago
  Reply

  Tamda yaşadıklarımı yazdınız bazen hissettiğim güçsüzlüğüm kendimi yediğim vicdanım başa çıkmaya çalıştığım anda çıktı karşıma yazınız. Yalnız olmadığını bilmek güzel:)) teşekkürler

 6. Tuğçe Meriç Özkan 6 sene ago
  Reply

  Ilk kez bir anne blogunda bulunup bir yazı okuyorum. Ig hesabiniz sayesinde geldim buraya. 5 aylik olmak uzere bebeğim. Cok agir gecti ilk zamanlar.. hala cok zor olabiliyor. Aglama krizleri birakmiyor yakami..
  ama ne iyi geldi şu yazı. Cok teşekkurler 🙂

 7. Anonim 6 sene ago
  Reply

  Bu günlerde böyle bir yazı bana da iyi geldi 50 günlük bebeğim ve 5 yaşında oğlum var.Kardeşini çok istemesine rağmen oğlumun kıskançlıklarıyla başetmeye çalışıyorum…Geçecek biliyorum ama …

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı

post-image
Biz

Novakid sürprizleri

İlk fotoğraf Nisan 2019, diğeri ise güncel.  Size uzun zamandır bahsettiğim Novakid’in Haziran ayına özel hepimize büyük sürprizi var. Biliyorsunuz, Novakid 4-12 yaş grubu...
devamı
post-image
Biz

Neden kırıldım?

Çok cansınız. Sesim çıkmayınca merak ediyorsunuz, soruyorsunuz. Ben de anlatmaya çalışıyorum her şeyi. Bazen de detay veremiyorum işte. Ya da öyle oluyor ki, “neyi...
devamı