Biz Cimcirik & Ben

Bütün anne babalar için…

Aslında çok yaptığım bir şey değil ancak bir basın bültenini sizlerle de paylaşmak istiyorum. Bu konuda ne kadar çok bilgi edinirsek o kadar faydalı olduğunu düşünüyorum. Eminim siz de… 

Central Hospital’dan Uzm. Psikolog Aycan Bulut, çocuklarımızı korumak için uyarıyor: Çocuklara ve gençlere, istismarlardan korunmaları için, sağlık, cinsellik, bireysel sınırları ve güvenlikleri hakkında bilgi ve beceriler kazandırılmalı.”
  
Çocuklarımızı Pedofilik Bireylerden Nasıl Koruyabiliriz?
 Pedophile, Pais (çocuk) ve philia (sevgi, arkadaşlık) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş, çocuk sevgisi anlamına gelen Yunanca kökenli (paidophlia) bir sözcüktür. Kelimenin köken anlamının da işaret ettiği gibi pedofili, bir tür çocuk sevgisi olmakla birlikte bu sevgi normal bir çocuk sevgisi değil. Bu eğilimdeki kişiler, çocuklara karşı cinsel ve duygusal yönelime sahip. Türkçe’de pedofili sübyancılık olarak kullanılıyor.
Cinsel istismar, çocuk tacizi veya pedofili kavramlarının, eş anlamlarda kullanılması, konuya geniş bir anlam kazandırıyor. Bulut  bu üç davranışta da çocuklara yönelik cinsel anlamda yakınlaşmanın ve ilginin söz konusu olduğunu söylüyor ve devam ediyor: Pedofili, yetişkinin cinsel tatmin amacı ile çocukları cinsel içerikli kullanmaya eğilimli ve istekli olmasıdır. Bu tip kişiler aynı ya da karşı cinsteki çocukları cinsel olarak çekici bulup ve çocuklara cinsel olarak ilgi duymaktadır. Çocuk tacizi, cinsel istismar veya ensest, pedofilinin yetişkinlikteki davranışsal sonuçlarıdır. Yetişkin davranışlarının pedofili olarak tanımlanması için davranışların cinsel içerikli olması gerekir.”
Pedofilik kişiler 16 yaşından büyük
Pedofilik bir kimse, ergenlik dönemi öncesi çocuklarla ilgili cinsel fantezileri olan, onlara karşı cinsel uyarılar gösteren ve cinsel dürtülerine göre davranan biridir. Bu gibi özellikler gösteren birine pedofil denmesi için, 16 yaşından büyük ve çocukla arasında en az 5 yaş fark olması gerekmektedir.
Pedofiliyi toplum için sorun yapan, çocuklar için tehlikeli olması ve bu gibi kimselerin toplum içinde göze batmadan dolaşabilmeleri olduğunu söyleyen Uzm. Psk. Bulut önemli bir konuya dikkat çekiyor: “Pedofili ciddi bir toplumsal sorun, fakat toplumdaki sıklığını tahmin etmek zor. Çünkü ilgili kurumlara başvuran pedofillerin sayısının çok az olması bu konuda araştırma yapmayı zorlaştırıyor. Bununla birlikte dünyada çocuk pornografisi ve çocuk fuhuşuna olan ilginin fazla olması göz önüne alındığında pedofilinin sayısının oldukça yüksek olduğunu tahmin ediyoruz.”
Anne-babalar neler yapmalı?
Cinsel istismar ile ilgili araştırmalar daha çok cinsel istismarı önleme ve çocukların istismardan korunmaları gerektiğini ortaya çıkardı. Aycan Bulut çocukların cinsel istismara maruz kaldıklarında neler yapmaları gerektiğini şu şekilde sıralıyor:

Cinsel istismarı önleme çalışmaları, çocuklara, ailelere ve meslek mensuplarına yönelik olmalıdır. Çocuğun, istismarın nasıl bir şey olduğunu bilmesi ve böyle bir durum yaşadığında en kısa sürede bir yakınına veya güvendiği birine yaşadıklarını anlatmasının önemli bir istismar önleme koşulu olduğu öğretilmelidir. Çünkü istismarın süresi ile çocukların istismardan etkilenme süreleri birbirine bağlıdır. Çocuklara, cinsel istismarla karşılaştıkları zaman, bu tür davranışlara karşı HAYIR diyebilmeleri ve yüksek sesle tepki vermeleri, rahatsız oldukları kişilerden ve ortamlardan uzaklaşmaları gerektiği öğretilmeli. Özellikle istismarcı bireylerin, başkalarına anlatmamaları konusunda kendilerini tehdit ettikleri takdirde güvendikleri birilerine yaşanan olayı anlatmaları gerekli. Her ne koşulda olursa olsun ailenin çocuğun yanında olduğunu hissettirmesi ve kendisine yönelik olumsuz her durumda ailenin anlayış göstereceği ve çocuğu koruyacağı anlatılmalı. Olumlu bir kendilik değerine sahip olma, çocukların istismara karşı durmalarında ve istismarı yakınlarına korkmadan ve çekinmeden anlatmalarında önemli bir koşuldur. Unutulmamalıdır ki, olumlu benlik değeri de, olumlu aile ortamı sayesinde oluşur.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı