Cimcirik & Ben

Çalışan annelerin sorusu: Çocuğuma kim bakacak?

Daha önce de birkaç kaz yazdım. Hep de soruluyor, 2013 yılında kim baktı Irmak’a ben tam zamanlı çalışmayı denerken diye… Herkes anneanne, babaanne sanıyor nedense ama hayır onlar değil, Gonca Ablamız vardı. Anneanne ve babaanneden destek alıyorduk da sürekli bakmalarını beklemedik hiç. Az önce Gonca AblaMIZ dedim, çünkü bizim de ablamızdı. Hepimizi çekip çeviriyordu. Aileden biriydi. Yani açıkçası çok şanslıydım bu konuda hiç zorlanmadığım için. Ancak ben evden çalışmaya karar verince dengeler değişti haliyle. Asıl ondan öncesini anlatmak isterim. Irmak 2 yaşındayken bir aylık bir iş tecrübem olmuştu, o dönem de yatılı bakıcı olsun demiş, iki artı bir evde böyle bir şeye cesaret etmiştik. Nitekim olamadı. Irmak da çalışmamı resmen protesto edince, oturdum evde. Neyse… Ben çoğu çalışan anne gibi sorun yaşamadım evden çalıştığım için. Ancak bu bakıcı konusunu çok iyi anlıyorum. Çocuğunu emanet ediyorsun, en değerlini… O da yabancı birinin evine geliyor, kalıyor. Her iki taraf da için de çok zor bir durum.

Arkadaşım Beril’in annesi Soygül Teyze ile konuşuyorduk geçenlerde. O, Erenköy Danışmanlık’ta çalışıyor. Yukarıda anlattığım işi yapıyor, ailelerle bakıcıları buluşturuyorlar. Bir saat beraberdik telefonu hiç susmadı desem. Dedim, “Nasıl oluyor bu iş?” Zor tabii. Hem de sadece çocuk bakıcısı bulmuyorlar. Ki bunu yazacağım sonra. Yani hasta bakıcı da var aşçı da… Hatta şirketteydim, Deniz Bey de geldi yanımıza. En çok çocuk konuştuğumuz için önce onu anlatmak istedim. Dinlediklerimi yazıyorum şimdi aşağıya..

Bakıcılar nereli sorusunun cevabı: Türk, Filipinli, Özbek, Türkmen, Gürcü, Bulgar, Kırgız, Etiyopyalı… Kesin yazmayı unuttuklarım da vardır. Donanım, tecrübe ve referansları çok önemliymiş. Biz ajansı aradığımızda ve nasıl birine ihtiyacımız olduğunu, beklediklerimizi, bütçemizi söylediğimizde, en az ona göre belirlenen 5-6 kişi görüşüyormuşuz. Diyelim ki tam aradığımız gibi birini bulduk, ilk ücretin yarısını ajansa yarısını kişiye veriyormuşuz. Ancak öyle “tamam birbirinizi buldunuz, ben devreden çıkayım” diye bir şey yok. Ajans bir sene devrede oluyormuş. Anlaşmazlık durumunda her iki taraf için de yeniden bir kişi, iş bulmak için…

Erenköy Danışmanlık, 2002 yılında kurulmuş. Gayet eski bir firma yani. Ama işte algıda seçicilik nedeniyle, hamile kaldığımdan beri gördüğüm isimler daha çok akılda kalıyor. Hep söylüyorum, eğer doğumdan sonra dönecek bir işim olsaydı, kesinlikle ben de bakıcı tercih ederdim, hatta yatılı. Evi bile değiştirirdim bu yüzden. Ki biz de aradığımız dönemde herkesin neler yaşadığını gördük. Karşılıklı güven öyle önemli ki. Tabii ajans sadece yatılı değil, sabah gidip akşam gelen kişilerle de çalışıyormuş. Yatılı çocuk bakıcılarının aylık maaşları 600 dolardan başlıyormuş. (Filipinli hariç)

Ne zor iş değil mi? Aramak da, çalışmak da, aradaki kişi olmak da… Çalışsam mı çalışmasam mı sorusunu her yeni anne aklından geçiriyor. Bunun nedeni de çalışmak istememek değil, bebeğimizi kime bırakacağımızı bilememek. Hepimiz aynı yoldan geçiyoruz. İşte bu yüzden güven çok önemli. Referans çok önemli… Her şey önemli. İnternet siteleri, erenkoydanismanlik.com’da da birçok bilgi bulabilirsiniz. Hatta referansları da görebilirsiniz. Aslında ajans hakkında birkaç kişi ile görüşecektim ancak referans sayfasını görünce vazgeçtim. Bu arada izin günleri ve diğer konular aile ile çalışacak kişi arasında belirleniyormuş.

Neden Filipinli bakıcı?

Bir de merak ettim, neden en çok Filipinli bakıcı tercih edildiğini sordum. Şöyle ki, sayı olarak azlarmış ve hemen de işe girerlermiş. Bir işe girdiklerinde kolay kolay ayrılmaz, usun süre çalışırlarmış. İşlerini aşkla yaptıklarını anlattı Soygül Teyze. Ve tabii iyi eğitimlilermiş hatta çocuk bakımıyla ilgili eğitim alanlar da varmış. Hatta ilk bunu söylemişti. Evde sürekli İngilizce konuştukları için çocuk ve ebeveynlere bu konuda destek oluyorlarmış. Ki, ben işin bu kısmını da çok seviyorum.

Evet fiyatlar daha yüksek, 900 dolardan başlıyormuş, ancak çok tercih ediliyormuş. Unutmadan yazayım. Filipinli bakıcı için yine kendileri ile iletişim kurabilirsiniz ancak www. filipinli-bakici.com adresine de bakabilirsiniz.

Erenköy Danışmanlık’a bu adresten ya da 0216 411 87 75 – 0216 363 13 73  numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Ve önemli bir not. Benim adımı verirseniz, sürprizle karşılaşabilirsiniz. Söyleyeyim de şaşırmayın sonra. 🙂

Daha önce de bu konuyla ilgili yazdım hatırlarsanız. Hep de yazacağım. Çünkü evet kızım büyüdü ve sadece bizim yaşlarımıza göre şeyler yazarsam, haksızlık olmaz mı?

 

3 Yorum
 1. Nerede.blog 7 sene ago
  Reply

  Tabiki 🙂

 2. esra güven 7 sene ago
  Reply

  bence Filipinli ya da değil, önemli olan bilgili ve güvenilir bir bakıcı bulmaktır. Çünkü sonuçta çocuklarımızı emanet ettiğimi kişiler oluyorlar. Ben derimki bol bol araştırma yaptıktan sonra bir çocuk bakıcısı ile görüşmek çok daha iyi olacaktır. http://blog.teyzesizsiniz.com/bir-bebek-bakicisinda-dikkat-etmeniz-gereken-19-ozellik/

 3. Özgür Esen 7 sene ago
  Reply

  İyi akşamlar
  Öncelikle komisyon işi yazınızdaki gibi değil maaşı elemana komisyonu ek olarak danışman firmaya veriyorsunuz.Ayrıca kendilerini aradım bilgi bıraktım 2-3 kez görüştüğümüz halde telefon ve whatsapp la yazıştığımız halde gelip bana maaşı soran yemeği birlikte mi yapacağız diyen eleman getirdiler hem benim vaktime hem kendilerinin vaktine yazık
  Son olarak isminizi verdiğimde hee kim diye bir tavırla karşılaştım bilginiz olsun istedim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı