Cimcirik & Ben

Çocuğum için yatırım sigortası

Hayat şartları, malum… Herkes çalışıyor, uğraşıyor, bir yandan günü kurtarırken diğer yandan gelecek planları yapıyor. Kendi adımıza konuşayım, biz her ay geleceğe yönelik bir şey yapamıyoruz.  Hem de aslında olması gerektiğini bilmemize rağmen. Özellikle de eğitim için. Evet biz de en büyük yatırımın eğitime yapılması gerektiğini düşünenlerdeniz. Ev değil, araba değil, eğitim…

Birkaç gün önce Anadolu Hayat Emeklilik’in bir toplantısına katıldım. “Çocuğum İçin Yatırım Sigortası hazırlanmış. İşte buna göre, 0-15 yaş arasındaki çocuklara iyi bir gelecek hazırlama imkanı sunuyor. Asgari 150 TL, 50 dolar veya euro aylık prim ödemeleri ile düzenli tasarrufların büyümesini sağlıyor. Ödenen primlerin tamamı, ödenen ayda elde edilen ücretin  yüzde 15’ini ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını geçmemek koşullarıyla gelir vergisi matrahından indirilebiliyor. Diyelim ki 15 sene ayda 200 TL yatırıyoruz, süre sonunda 64.800 TL alıyoruz. (Siteden aldığım bilgi, siz de göreceksiniz.)

Şimdi ben burada okul fiyatlarını, aylık ödemeleri yazsam ben dahil herkesin soru işaretleri artacak. En iyisi gidip siteden bakmak. Çünkü bir şeyi yanlış yazsam, olmayacak. Her ne kadar İşletme mezunu olsam da, matematiği çok sevsem de hiç girmeyeyim bu hesaba burada.

Bu sigorta için de hayalolarakkalmasin.com adlı bir  mikro site hazırlanmış. “Çocuğunuz büyüdükçe birikimi de büyüsün, hayalleri hayal olarak kalmasın” sloganı ile  hayata geçirilen site bilgi verirken eğlendiren yapısıyla çok hoşuma gitti. Sitede sigortanın tüm detayları paylaşılırken çocuğun hangi meslek alanına ilgisi olduğu yapılan anket ile öğrenilebiliyor. Irmak’la birlikte doldurduk, “sanatçı” çıktı. Çok heyecanlandım. Hayallerinin peşinden gitse keşke… Tabii iyi bir eğitimle.

Ayrıca, hatta bizi belki de en çok ilgilendiren kısmı: “Profesör Hayri Öğretir” karakterinin yer aldığı videoda Çocuğum İçin Yatırım Sigortası hakkında merak edilen tüm bilgiler kullanıcıya sunuluyor. Yukarıda bahsettiğim site dışında bu adreste de bilgi bulabiliyoruz.

Poliçe süresinin sonunda elde edeceğimiz tutarı da görüyoruz. Şimdi bir düşünmek lazım. Araştırmak lazım. Bakmak lazım. Sonra da karar vermek lazım. Zaman hızla ilerliyor. “Nasıl olsa daha çok var” demeden harekete geçmeliyiz. Evde karar verenler bizler olduğumuza göre, iyice bir araştıralım bakalım.

 

#hayalolarakkalmasin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı