Biz Cimcirik & Ben

Çocuğuma kumar öğretiyormuşum!

(Eylül ayında Parents dergisindeki köşe yazım. Buraya da koymak istedim.)
Bir pişti öğrettim diye, çocuğuma kumar aşılayan anne rolüne soktular beni!
Kızımla zaman geçirmeyi çok seviyorum ama itiraf etmem gerekir ki, zorlanıyorum. Bütün günü dolduramıyorum. Okuluna iki hafta var ve sıkılmaya başladı. Ben ki sürekli nerede ne var kurcalıyorum, bulamadığım zamanlar oluyor. Eğer uzaktaysa trafikte perişan olmamak için gitmemeyi tercih ettiğim de oluyor. Evde oynamadığımız şey kalmadı. Bir de üzerine Pişti öğrettim. Aman kıyamet koptu. Yok çocuğa kumar öğretiyormuşum yok ayıpmış yok günahmış!

Yahu ne alakası var? Neden Pişti kumar olsun. Kağıt takibini öğrensin, elindeki Vale’yi mi kullansın başka şekilde mi alsın, pişti yapmak için yollar denesin. Bunları geçtim, büyüklerin oynadığı bir şeyi başarmak hoşuna gidiyor. Bütün gün oturup oynamıyoruz herhalde… Ki farzedin oynadım, kime ne? Bazen kadınlara, annelere inanamıyorum. Birbirimizi öyle incitiyoruz ki, öyle acımasız eleştiriler yapıyoruz ki, aklım almıyor. Sadece bir hareketi yüzünden, ne yedirdiği ne içirdiğine bakarak bir kadının anneliğini yargılamaya kimin hakkı var? Kimsenin. Ve herkes kendi çocuğunu nasıl iyi yetiştireceğini düşünmeli, diğer annelerle uğraşmayı bırakmalı. Eleştirse de uygun dille söylemeli. Ben yapmıyorum demiyorum. Bazen ben de kendimi gerçekten eleştirirken buluyorum. Emin olduğum tek şey, o kadar acımasız olmadığım. Bu arada, sadece Pişti değil, Papaz Kaçtı da oynuyor. J Aaa, yoksa o da mı kumar?

Çocuk Rehberi
Zaman geçirmek derken, konudan uzaklaştım. Son zamanlarda sık sık baktığım sitelerden biri de Çocuk Rehberi. Aslında çok eski bir site ancak bir süre ara verilmişti. Şimdi bomba gibi döndü. Her gün zenginleşen içeriğiyle annelere güzel bir kılavuz olacak. Tüm şehirler eklenecek. Aktivite merkezlerinden çocuk kuaförlerine kadar çocukla ilgili her şey ekleniyor. Yerinizde olsam benim gibi “Sık Kullanılanlar”a ekler, her gün bakardım. Hatta Facebook sayfasını da takip edin. Her gün girilen içeriklerde faydalı bilgiler de bulunuyor.

Oje meselesi
Irmak’a oje sürmüyorum. Ojeli kız çocuklarının ellerine bakamıyorum. Bir ara çok tutturmuştu. Sokakta ojeli bir kız görse hemen bana gösteriyordu. Cevabım hazırdı: “Her annenin kuralı farklıdır. Ben izin vermiyorum.” Bu cevabı çok sık kullanır oldum. İzin vermediğim bir şeyi yapan bir çocuk görse hemen yanıma geliyor. Zaten ben söylemeden o söylüyor: “Her annenin kuralı başka annecim değil mi?” Güzel kurtardı bu cümle beni, tavsiye ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı