Biz Cimcirik & Ben

“Çocuk İstismarına karşı Ebeveyn Bilinçlenme Semineri” 8 Eylül’de

#çocukistismarınahayır

Tüm dünyanın ve Türkiye’nin çok önemli sorunlarından biri;  ”çocuk istismarı ve çocuklara karşı cinsel taciz“.

Türkiye’de son on yılda rapor edilen çocuk istismarı sayısı 250 binin üstünde. Ve yetmiyormuş gibi, dünya suç sıralamasında da ülkemiz 3. sırada. En son verilere göre; sadece 2012 yılında Türkiye genelinde çocuklara karşı cinsel istismar için rapor edilen vak’a sayısı yaklaşık 19 bin. 5–10 yaş arası çocukların yüzde 55’i, 10-15 yaş arası çocukların yüzde 40 ‘ı aile içi istismara maruz kalıyor. Toplum baskısı, aile tepkisi gibi kavramlar yüzünden kayıt dışı olan gerçek sayının ne olduğu ise hiç bilinmiyor.

Ayrıca böyle bir suça, küçücük bedenlerin tüm yaşamını etkileyecek böyle ağır bir travmaya biçilen ceza oranları kamu vicdanını tatmin etmiyor. Böyle bir haksızlığın çocuklarımız üzerindeki etkisini hiç bir yasal / toplumsal kınama gidermiyor.

Uzmanlar; “Çocuğunuzun istismara uğradığını anlayabilmek için, davranışlarına dikkat etmelisiniz. Aslında her çocuk yaşadıklarının sinyallerini farklı şekillerde verir. Uyku, altını ıslatma, yabancılaşma, korku, agresif ve tanımlanamaz ani değişimler, ürkmeler ve daha pek çok şekilde…” diyor. Anne babanın dikkati, bilinçlenmesi çocuklarımız için bir kere daha önem kazanıyor. Ülkemizde ve dünyada ciddi bir toplumsal sorun olan çocuk istismarında; koruyucu ve önleyici çabaları en az yasal uygulamalar kadar önemli buluyor, başlangıç noktası olarak aile bilinçlenmesini seçiyoruz. 

·         Cinselliği çocuklarımıza kaç yaşında ve nasıl anlatmaya başlıyoruz?
·         Sahip olduğumuz bilgiler ve donanımdan emin miyiz?
·         Cinsel istismar nedir ve nasıl farkederiz?
·         Farkedildiğinde neler yapılmalı?
·         Toplumda karşılaştığımız örnekler nasıl sonuçlanıyor?
·         Kanunlar ne diyor? Hukuki süreç nasıl işliyor?

İşte tüm bu soruların cevabı ve önce aile sonra toplum sağlığımızın devamı için bir araya geliyor ve sizi 8 Eylül 2013 Pazar günü ücretsiz bir bilinçlendirme seminerine davet ediyoruz. İçinde yaşadığımız topluma ve gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesine bir katkımız olsun diye düzenlediğimiz bu semineri; tamamen gönüllü bir uzman ekiple gerçekleştirmeyi planlıyoruz.
Anne babalara ve çocuklara özel ilk alışveriş kulübü olan unnadó’nun sponsorluğunda Fikirdenk.com tarafından düzenlenen bu seminere katılım ücretsiz olacak ve kısıtlı kontenjan için kayıt yapılacaktır.
Uzman Psikolog Pınar Mermer, Avukat Seray Uysal ve Avukat Ebru Arayan bilmek istediğimiz her konuda bizi aydınlatmak için seminerde konuşmacı olarak yer alacak. Seminere gelemeyen ancak katılmak isteyenler için İnternet Anneleri de online katılım desteği verecek.

Katılmak isteyenlerin iletisim@fikirdenk.comadresine isim-soyad ve cep telefonu bilgisini içeren bir e-posta göndermesini rica ediyoruz. Seminere katılımınızın nasıl olacağını (toplantıya gelerek ya da online olarak) belirtmeniz büyük önem taşıyor. Verdiğiniz bilgilere göre kontenjan dahilinde size geri dönüş yaparak iletişim kuracağız.

Katılan herkesin desteğini; toplumsal ve bireysel bilincin arttırılması yönünde atılacak önemli bir adım olarak görüyoruz. Sosyal medyada #çocukistismarınahayır etiketiyle duyurularımızı ve bundan sonraki paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz. Gönüllü sosyal girişimlerden biri olan bu organizasyona,  paylaşımınız ve katılımınızla destek vermenizi arzu ediyoruz.
Seminer günü görüşmek üzere!

Tarih: 8 Eylül 2013 Pazar – 10.00 -13.00
Mekan: Mercure Hotel Altunizade – İstanbul , Altunizade Mah. Kısıklı Cad. No: 9 34662 İstanbul
Konuşmacılar: Uzman Psk. Pınar Mermer, Avukat Seray Uysal, Avukat Ebru Arayan
Program akışı:
          10.00 – 11.30 Uzm. Psk. Pınar Mermer sunumu
          11.30 – 11.45 Kahve molası
          11.45 –  12.15 Avukat Serya Uysal & Avukat Ebru Arayan sunumu
          12.15 – 13.00 Soru- cevap bölümü

Katılım için e-posta ile kayıt: iletisim@fikirdenk.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı