Biz Cimcirik & Ben

çocuk sahibi olmak için…

Ve arşivimden bir haber daha…

BEBEK SAHİBİ OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Yanlış bir yaşam tarzı, yanlış beslenme ve stresli bir hayat da hormonları “altüst” ettiğinden anne ve baba olma şansı zorlaşabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Arslan bebek sahibi olmak isteyenlere önerilerde bulunuyor.
 

DOKTOR KONTROLLERİ ÖNEMLİ

Doğurganlık çağındaki her kadın 6 ayda bir mutlaka jinekolojik kontrollerini yaptırmalı. Doğurganlığı azaltan (polikistik over sendromu, diyabet, çikolata kisti gibi) tüm sağlık sorunlarınızı kontrol ettirmelisiniz. Çünkü çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınlarda en sık karşılaştığımız ve bizi zorlayan problemler yumurtalık ve rahimden geçirilmiş operasyonlardır. Ama erken tanı bu olasılıkları azaltıyor.

BEBEK DOSTU DİYET

1-İşlenmiş yiyecekler (beyaz ekmek ve pirinç gibi) yerine daha yavaş sindirilen karbonhidratlar (sebze ve tam tahıllar gibi) seçin.

2-Trans (hidrojene) yağlardan uzak durun.

3-Doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih edin.

4-Proteini hayvansal ürünler yerine çoğunlukla bitkisel besinlerden atın.

Bu tarz glisemik indeksi düşük besinlerden oluşan bir diyetin doğurganlık üzerinde de etkisi büyüktür. Basit karbonhidratlar gibi kan şekerini aniden yükselten yiyecekler yediğinizde, bedeniniz daha fazla insülin üretir ve bu vücudunuzda daha fazla testosteronun dolaşıma girmesi demektir. Zamanla yumurtlama fonksiyonları da bundan etkilenmeye başlar. Farklı tipte yağ ve proteinler,kandaki glikoz ve insülin değerini etkiler. Bu yüzden bir an önce bol bol meyve ve sebze yeme alışkanlığı kazanmakta fayda var.
 
SAĞLIKLI KİLODA KALMAK

Konu hamile kalmak olduğunda beden kitle endeksiniz 20 ile 24 arasında olmalıdır. Araştırmacılarca, kısırlık vakalarının yüzde 12’sinin kilo probleminden kaynaklandığı tahmin ediliyor; fazla kilolu olan ve normalden zayıf olan kadınlar bu açıdan eşit durumdadır. Fazla kilolu kadınlar regl düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu yaşayabiliyor. Normalden düşük kiloda olduğunuz takdirde ise hiç yumurtlamayabilirsiniz, çünkü yumurtalıklarının çalışmasını sağlayan şey vücudunuzdaki yağdır.

STRESİ AZALTIN

Stres, bedeninize yumurtlama işaretini veren beyin sinyallerini karıştırarak yumurtlamayı engelleyebiliyor. Eğer stresinizi azaltabilirseniz, kendinizi rahat hissettiğiniz aylarda daha rahat bebek sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı

post-image
Biz

Novakid sürprizleri

İlk fotoğraf Nisan 2019, diğeri ise güncel.  Size uzun zamandır bahsettiğim Novakid’in Haziran ayına özel hepimize büyük sürprizi var. Biliyorsunuz, Novakid 4-12 yaş grubu...
devamı
post-image
Biz

Neden kırıldım?

Çok cansınız. Sesim çıkmayınca merak ediyorsunuz, soruyorsunuz. Ben de anlatmaya çalışıyorum her şeyi. Bazen de detay veremiyorum işte. Ya da öyle oluyor ki, “neyi...
devamı