Biz Cimcirik & Ben

Çocuklar için eğitici kartlar

Bizim cimcirik, kartlarla oynamayı çok seviyor. Bebekliğinden bu yana ona en çok kart aldım sanırım. Eşleştirme kartları, alfabe kartları, hayvanlar, taşıtlar… Doyamıyorum almaya! Şimdi de Güzeldünya Kitapları’nın kartlarını elimizden bırakmıyoruz… Madem bu kadar sevdik, paylaşmak istedim. Bugüne kadar Süper Çocuk kartlarından toplam altı set aldım. 

Üç Harfli Kelimeler (3-7 yaş), 
Alfabe (3-7 yaş)
Hayvanlar (2-7 yaş),
Renkler – Sayılar – Hayvanlar (3-7 yaş)
Sayılar (3-7 yaş)
Matematik Kahramanları (5-9 yaş)… 

Matematiğe henüz geçmedik ancak diğerleriyle çok oynuyoruz. “O zaman neden aldın” diyeceksiniz. Hani olur da merak ederse oynatmak, öğretmek için… Aralarında en beğendiğim de 3 harfli kelimeler… Harfler yan yana geliyor, ortaya hayvanın ya da o kelimenin şekli çıkıyor, çocuk hem minik bir puzzle yapıyor hem de okuyamasa da çıkan şekle göre doğru cevap veriyor. Bildikçe seviniyor, çaktırmadan yazılışları da öğreniyor. Sayılarda da kartlardan yeni sayılar yapmaya başladık. Örneğin evet, 24 diye bir kart var. Ancak ben 2 ve 4’ü ayrı ayrı yan yana getiriyorum. Her annenin yaptığı gibi öğretme mücadelesinde oluyorum… Ayrıca, her kartta kelimenin İngilizce’si de yazıyor. Hem Türkçe hem İngilizce olması da bir avantaj. Bazı hayvanların isimlerini ben bile bilmiyormuşum ya da unutmuşum. Bana da iyi geliyor…  (Arada Arkın’la birbirimize soruyoruz. O derece unutmuşuz bazılarını!)
Tabii okulda yorgun gelen cimcirik bazen dinliyor beni bazen ise oralı olmuyor. Dün hem oynamak istedi hem de dinlemedi. Ben de “o zaman öğretmeyeceğim” dedim. “Öğret öğret dersimi bilemezsem olmaz” diye yapıştırdı cevabı suratıma. Çalışkan mı olacak, zor mu çalışacak, öyle merak ediyorum ki…  
Kartları neden seviyorum?
Çünkü çocuklar oynayarak ve daha hızlı öğreniyorlar. Örneğin ben alıyorum elime 10 tane sayı kartını. “Çek bakalım ne çıkacak” diyorum. Çekip söylüyor. Sonra aynısını ben yapıyorum… Ya da diğerlerini sırayla birleştiriyoruz. Bu akşam babayı da katmayı planlıyorum kart oyunumuza…
Her yere rahatlıkla taşıyabiliyor olmak da bence şahane. Bir restorana giderken bile çantama iki set atıyorum.
Her şeyden önemlisi, iletişimimizi artırıyor. Tamam çok oyun oynuyoruz zaten de işin sonunca bir şeyler öğrenmesi oyunumuzu daha da zevkli kılıyor.
Her bir kart setinin tanesi 19.90 TL. Çoğu büyük kitabevinde bulabilirsiniz ancak dilerseniz www.guzeldunya.com.tr adresinden de satın alabilirsiniz. Ben öyle yaptım, her zamanki gibi online alışverişi tercih ettim.
Bu arada Pişti ve Papaz Kaçtı oynamaya da devam tabii… 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı