Biraz da sağlık... Biz

Çocuklar neden tırnak yer

2

İşte bir Mehmet Yavuz yazısı daha… Söz verdiğim gibi bana geldikçe ben de sizinle paylaşıyorum.

Ah bu konu benim çocukluğumu anlatıyor: Tırnak yemek… 4,5 yaşıma kadar tırnak yedim. Acı oje de denediler, “ellerin kötü görünecek” demeyi de. Sonra bıraktım bir şekilde. Başlamadım da. 1997 yılında ÖYS zamanı, saçımla oynamaya başladım, o ayrı. 🙂 Ben yine sözü uzatmayayım…

Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz bu kez tırnak yemeyi anlatıyor.

Çocukluk çağında başlayan tırnak yeme alışkanlığı 3 yaşından itibaren ortaya çıkan bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul ediliyor. Çocuğun gelişim döneminin bir parçası olan tırnak yeme davranışı karşısında ebeveynler genellikle telaşa kapılıp yanlış tutumlar sergileyebiliyorlar.

Çocuklar neden tırnak yer?

Kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha fazla gözlemlenen bu davranışın sebepleri  değişiklik göstermekle birlikte daha çok duygusal sorunlardan kaynaklanıyor. Tırnak yiyen çocuklarda, parmak emme, ağza farklı materyaller sokma, diş gıcırdatma gibi kaygı sorunu olduğunu gösteren başka bulgulara da gözlemlenebilir.

Çocuklar çevrelerindeki insanları kendilerini rol model alırlar. Dolayısıyla tırnak yeme alışkanlığı çocuğun akranlarıyla oyun oynarken taklit ederek kazandığı bir davranış olabilir. Çocuğun hayatında onu psikolojik olarak etkileyen olaylar örneğin; anne babanın boşanması, ilgi ve sevgi eksikliği, sevdiği bir kişinin hastalanması ya da kaybı, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi, kardeş kıskançlığı, arkadaş ortamındaki sıkıntılar gibi stres yaratan faktörler tırnak yemeği tetikliyor. Çocuğun huzurlu bir ortamda büyümesini sağlamak da önemlidir. Eşler arasındaki gerginlikler, anne, babanın aşırıcı baskıcı ve kontrolcü olması, şiddet ve öfke içeren TV programları, korku ve kaygılar bu davranış bozukluğunun oluşmasına neden olabilir.

Okul dönemindeki çocuklarda tırnak yemeye neden olan sebepler

  • Başarısız olma korkusu.

  • Öğretmeden ya da ceza almaktan korkmak.

  • Çocuğun yaşıtlarıyla olan iletişimdeki sıkıntılar.

  • Okul ortamında kaygı ve stres yaşamasına neden olan herhangi bir durum.

Tırnak yeme davranışının engellenmesi için alınabilecek önlemler

Çocuğun bu davranışının alışkanlığa dönüşmemesi için ailenin desteği son derece önemli. Bu davranışı söndürmek amaçlı anne babanın çocuğa kızması, baskı yapması, ceza vermesi ya da korkutması sorunun çözümüne yönelik bir tutum olmadığı gibi çocuğun duygusal dünyasında sıkıntılara sebebiyet veriyor. Eğer çocuk sevgi eksikliği yüzünden tırnak yiyorsa anne babanın çocukla daha sık ve kaliteli zaman geçirmesi etkili olacaktır. Çocuk tırnak yemeye başladığında “elini ağzından çek”, “ bebek gibi davranıyorsun” gibi uyarılar yerine dikkatini onun hoşuna gidecek faaliyetler yaptırarak başka yöne çevirmek de etkili. Örneğin resim yapmak, oyun hamuru ile oynamasını sağlamak hem çocuğun el becerisini geliştirecek hem de bu alışkanlığı bırakması için etkili bir yöntem.

Tırnak yeme davranışının nedenleri

Tırnak yeme davranışına sebep olarak gösterilebilecek bir diğer önemli faktör de öz güven eksikliği. Ailenin ya da sosyal çevrenin yapmış olduğu hatalı davranışlar zamanla çocukta öz güven eksikliğine neden olmuş olabilir. Öz güven kaybını iyileştirmenin en iyi yöntemi: Çocuğu zaman zaman başarılarından dolayı ödüllendirmek, teşvik edici sözler söyleyerek güçlü yönlerini fark etmesini sağlamak…

Ebeveynler bu alışkanlığın bırakılması konusunda çocuğa zaman vermeli. Bu süreç içinde tırnak yemenin hoş bir davranış olmadığını, tırnak yediği zaman ellerinin bakımsız göründüğünü, isterse bu alışkanlıktan vazgeçebileceğini eleştirel olmayacak şekilde anlatmalı.

Çocuğa tırnak bakımını öğrenmesi ve sevmesi için özendirici yöntemlere de başvurulabilinir. Bunun için çocuğun hoşuna gidecek bir tırnak bakım seti almak,  tırnakları kesip, törpülemek ve krem sürmek faydalı olabilir.

Tabii Yavuz ayrıca ekliyor, “Tüm bunlara rağmen olumlu bir geri bildirim alamıyorsanız bu davranış iyice kalıplaşmadan, erken dönemde kalıcı çözüm bulmak için bir uzmandan destek almakta fayda var.”

Mehmet Yavuz’dan gelen diğer bilgilere aşağıdaki başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mükemmeliyetçilik depresyon nedeni

Etkili İletişim

Çocukları kıyaslamak

 

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı