İşte hepimizin aklındaki büyük sorulardan biri.

“Anne ben neden geldim, nasıl oldum” sorusuyla karşılaşınca kem km ediyor, sonra yapmıyor muyuz gerekli açıklamayı… Gel de şimdiki nesle “seni leylekler getirdi yavrum” de. 🙂 Onca makale okudum, seminere gittim, hâlâ kilitleniyorum mesela bu sorular karşısında. Bu nedenle Psikolog/Aile Danışmanı& Oyun Terapisti Damla Doğru’dan bizim için bunu yazmasını istedim.

Şimdi kenara çekiliyorum ve sözü işin uzmanına bırakıyorum. 

Ebeveynlerin cevaplamakta en çok zorlandığı ve genellikle cevapsız bırakarak kaçmayı tercih ettikleri soruların başında çocukların cinsel içerikli soruları geliyor. Özellikle 3 yaş civarında çocuğun cinsiyet kavramını öğrenip cinsiyetinin farkına varması sonucunda bu konuya merakı artmaya başlar. Bu merakla birlikte anne ve babaya konuyla ilgili sorular sorar ve çoğu zaman sorularına ya cevap verilmez ya da verilen cevaplar çocuğun anlayabileceği düzeyde değildir. Konuya dair merakını gideremeyen çocuk, her geçen gün artan merakıyla anne ve babasını soru bombardımanına tutmaya devam eder. Bu konuya cevap vermeye en uygun ve çocuğa en doğru şekilde cevap verebilecek olan kişiler anne ve babalardır. Eğer çocuk ebeveynleri tarafından bu konuda yeterince bilgilendirilmez ise yaşı ilerlediğinde bilgileri başka şekillerde dışarıdan öğrenmeye çalışır ve bu durumu ebeveynlerin kontrol etme şansı yoktur.

Damla Doğru’ya sosyal medyadan ulaşmak isterseniz…

İnstagram: https://www.instagram.com/psikologdamladogru/

Facebook: https://www.facebook.com/psikologdamladogru/

 

 

 

Fotoğraf http://www.yummymummyclub.ca adresinden alınmıştır.

 

2 Responses

  1. Gerçekten çocuklara cinsellik eğitimi erken yaşta verilmelidir. Ki ileride öğrenen bireyler bazen bastırılmış bu duyguları ileri düzeyde açığa çıkarmaktadır. O yüzden her zaman erken eğitim önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.