Bizim anaokulu maceramız bitti… İlkokula hazırlanıyoruz. Ancak bana çok soru geliyor, “ne zaman başladı Irmak, nasıl alıştı” diye.

Irmak’ı 3 yaşında o zamanki evimizin hemen arkasındaki apartmanda olan Salıncak Anaokulu’na (sanırım şimdi adı değişti) haftada 3 gün iki saat ile başlattık. Başlarda tabii ki ağladı. Ancak sadece iki saat gittiği için alışması kolay oldu. (Ben de bir süre dışarıda bekledim. Gelip bakıyor, beni görünce içeri giriyordu. Bu yaşta bu şekilde başlatmamın nedeni yaşıtlarıyla sosyalleşmesini istememdi. Evet etkinliklere götürüyorduk ancak bu farklıydı. Arkadaşları olacaktı, öğretmenleri olacaktı.) Birkaç ay sonra her gün 2 saat, 4 yaşına yakın da her gün 3 saat gitti. Dört yaşındayken ise yarım uzun güne geçtik. Ben evde olduğum için, daha erken daha uzun saatlerde göndermedim. Evde yemek seçen cimcirik, her şeyi yemeye okulda başladı…

Daha sonra, 2014 Temmuz’da evimize taşınmamızla Oyuncak Müzesi’nin sokağındaki Mavi Gazegen Anaokulu’nu bulduk. Irmak’ı annemlerin bahçede oynatırken broşürü gördüm. (Annemler okulun bir alt sokağındalar…) Hemen gittim, bayıldım ve kayıt yaptık. Irmak da bayıldı. Ancak yine de bir süre ben götürdüğümde caz yapmakla ağlamak arasında bir şeyler yaptı. Arkın bırakınca sorun olmuyordu, ben bırakınca gözler doluyordu. Derken derken alıştı, anasınıfı dahil iki sene Mavi Gezegen öğrencisiydi. Bana okulla ilgili de çok soru geliyor. Şöyle diyeyim, çok sevdim, çok güvendim çok da memnun kaldık ailece. Sanki annemin evine bırakır gibi hissediyordum okula götürürken. İngilizce’yi de burada öğrendi, kendi kendine oynamayı da, kendinden küçüklerle ve yaşıtlarıyla aha doğru iletişim kurmayı da…

Şimdi ilkokul maceramız başlıyor. Bakalım bizi neler bekliyor? Karnımda kelebekler uçuşuyor… Bana geçen gün gelen bir basın bültenini paylaşmak istiyorum anaokuluna başlayacak olanlar için.

Psikiyatri Uzmanı Doktor Orhan Karaca’dan gelen bilgileri madde madde paylaşacağım.

Anne babaların anaokulu seçerken dikkat etmesi gerekenler

Çocuk gelişimi için önemli olan kriterler

Okulu çocuklara sevdirmenin yolları

Benden de bir not: “Kararlı olma” kısmında ben başlarda çuvalladım. Irmak ağladıkça endişemi, üzüntümü belli ettim. Bu da tabii alışma süresini uzattı. Siz siz olun, benim gibi yapmayın. Hem o zaman çocuk için de daha zor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.