Hep söylüyorum. Bizim cimcimin anaokulunu çok seviyorum. Mavi Gezegen Anaokulu bizim için büyük şans oldu. Her açıdan!

Dün, yani 22 Ekim’de, okul psikoloğu Uzm. Psk. Danş. Sevgi Mandan, biz veliler için “Sınır Koymak” üzerine mini bir seminer verdi. Son haftalarda kıyafet seçme sorunu yaşayan biri olarak koşarak değil, uçarak gittim. Gitmişken sizinle paylaşmak için de izin istedim. Ne de olsa hepimiz bazen ne yapacağımızı bilemez duruma düşüyoruz. Ve işte o zaman okuduklarımız geliyor aklımıza…

Sınır koymak gerçekten gerekli mi derseniz, evet, gerekli. Çocuğumuzun ileriki hayatı için çok önemli.

SINIR KOYMAK NE DEMEK?

Çocuğun kendisini emniyette hissederek hareket edebileceği alanı belirleyen yardımcı ve yol gösterici işaretleri çocuğa sunmaktır.

Biz sınır koymayı bazen ceza ile karıştırsak da, aslında o bir disiplin. Kesinlikle ceza değil. Sözel ve fiziksel cezalar özsaygıyı etkiliyor ve çocuğun şiddet kullanarak kendini ifade etmesine neden oluyor. Eğer siz ona bir davranışı nedeniyle bağırıyorsanız, o da bunun aynısını arkadaşlarına yapabilir. Aklından geçen düşünce ise şu olacaktır: “Annem bana bunun için bağırmıştı. Demek ki benim de kendimi kabul ettirmem için aynısını yapmam gerekiyor”

Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu, çocuklara “yapma” demeden önce düşünmek. Örneğin bizim durumumuzda benim kurmam gereken cümle “Onu giyme” değil, “Kızım aslında şu tişörtünü giymelisin çünkü yakası daha kapalı ve üşümeni engeller…” Yani ona bir şey öğretirken ne yapmaması gerektiğini değil, neyi neden yapması gerektiğimi söylemeliyiz. Bir şeyi yere attığında tepkimiz “Onu yere atıyorsan toplamalısın. Toplamazsan ben yapmak zorunda kalıyorum, yoruluyorum ve üzülüyorum” olmalı.

Ben “üzülüyorum” kelimesine takıldım. Arada “beni üzüyorsun” diyorum çünkü. Onu da öğrendim! Sadece “beni üzüyorsun” demek yanlış. Bunun yerine “bu davranışın beni üzüyor” demek daha doğru. Evet, ikinci cümleyi daha sık kullanıyorum ancak ilkinin de ağzımdan çıkmışlığı var!       

Peki hep sakin tepkiler verebiliyor muyuz? Kendim için konuşayım, hayır. Haftanın 5 günü yapıyorsam, 2 günü beynimde şimşekler çakıyor.

fotograf
Geçen gün okula giderken seçtikleri. Benim için önemli olan nasıl göründüğü değil, iç çamaşırı için bile saatler harcanması. Yalnız yüzündeki “zafer benim” ifadesi fark edilmeyecek gibi değil?

Gelelim en güzel soruya.

 

ÇOCUKLAR NEDEN SINIRA İHTİYAÇ DUYAR?

Çünkü…

 

ANNE BABALAR SINIR KOYMADA NEDEN ZORLANIYORLAR?

Yapılan aratırmalara göre ebeveynler bu soruya en çok aşağıdaki cevapları vermiş. Çünkü:

 

PEKİ SINIRLAR NASIL KONMALI?

Bunun 3 aşaması var

         1. AŞAMA

 Kendi kendimize sormamız gereken sorular?

        3. AŞAMA

 

ANNE BABALAR İÇİN DİSİPLİN İPUÇLARI

 

SINIR KOYMADA ALTIN KURALLAR

 

DİSİPLİNİN FAYDALARI

Ve… Tabii biz de sinirleniyoruz, tabii biz de kızıyoruz. Aslında yapmamız gereken nedir biliyor musunuz? Durup dururken “Seni sevdiğimi biliyorsun, seninle zaman geçirmek harika” demek. Sevgimizi maksimum hissettirmek.

StopSign
“DUR”

Yeri geldiğinde de “dur” işareti yapmak. Bu, o sırada aramıza mesafe koyduğumuzu gösteriyor. “Şu an sinirliyim ve sinirliyken konuşmak istemiyorum bu konuyu” demek oluyor. Aynısını ona da öğretmeli, uygulamasını sağlamalıyız.

Gelelim bizim kıyafet konusuna… Sabahları okul öncesi bu krizi yaşadığımız için evden ağlayarak çıkmasını istemiyorum. Biliyorum ki bütün günü kötü geçecek. Okula da ağlarken bırakmak ve o şekilde ayrılmak da istemiyorum. Fakat yapmam ona giysi seçeneği sunup, beğenmese de ağlamasına göz yummam gerekiyormuş. Bunu az çok zaten biliyordum, şimdi iyice aklıma yazıldı. Ancak nasıl yapacağım? Şöyle bir karar verdim. Eğer diğer kıyafetlere dokunmamaya  ve mevsimin tam tersi kıyafetlere takılmayadevam ederse önüne 3 seçenek sunacağım. Beğenmedi mi? O zaman ağlamasına göz yumacağım. “Peki, eğer sen giymiyorsan ben de başkasına veririm” cümlesini de asla kurmayacağım. Bakalım başarabilecek miyim?

Amacımız mutlu, başarılı bireyler yetiştirmek. Ve bunun sırrı kurallar ve disiplinlerde saklı. Çocuklarımıza kural ve sınır koymazsak onların hayatla mücadele etme güçlerini ellerinden alırız. Masa hazırlarken yardım etmesinin, hatta toz almasının bile ona ileride öyle faydaları var ki, bunu istemekten çekinmeyeceğiz, “aman yorgun, dokunmayayım” demeyeceğiz. Gerçi bu akşam Irmak “yeter artık hep ben götürüyorum tuzluğu” diye isyan etti ama 🙂

Her şey ileride mutlu olması için. Yine de ah şu gözyaşları yok mu!!!!!!!!!!

 

3 Responses

    1. Merhaba. Benim anladığım zaten erken dönemde başlıyoruz kurallara. Şöyle düşünün. Uyku rutini bile bir kural. Yıkandığı zaman biraz sonra yatacağını anlamadı gibi. Diş fırçalamak da öyle… Ben böyle anladım ama yanlışsam düzeltin

  1. Benim oglum 5 yasinda ve artık isyan bayrağını çekti.Istedigim saatte yatmak,istedigim saatte yemek yemek ve istedigim kiyafetleri giymek istiyorum diyor son zamanlarda.Bazen nekadar aciklama yapsakta cocuk yaşamadan anlamiyor.inatlaşmıyorum.Mesela tisortle cikmak istiyorsa cikiyoruz sonra üşüyor,Eve dönüp değiştiriyoruz…birdaha ısrar etmiyor…☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.