Oyuncak & Aktivite

Dans eden yumurtalar

Bu yumurtalar da ne acaba?

Yumurta sevmeyen çocuk yumurtalarla nasıl oynar? 🙂

Bizim son iki haftadır en çok oynadığımız oyunlardan birine, Haba – Dancing Eggs’e (Dans Eden Yumurtalar) ait kendileri. Kutu oyunları ile ilişkimizi sanırım artık herkes biliyor. Kitap ve kutu- akıl oyunu alırken benim için akan seller duruyor. Artık Arkın da benim gibi. Eskiden “amma alıyorsun” derdi, şimdi kendi bana gün içinde “bak bu da varmış” diye e-posta atıyor. İletişimin yeni hali, e-posta ile anlaşmak. Neyse, bu başka yazı konusu…

Kutu oyunlarına Irmak’ın bebekliğinden beri bayılıyoruz çünkü çocukların gelişimine büyük katkı sağlarken aileyi de bir arada eğlendiriyor. Her akşam mutlaka en az bir oyun seçiyoruz (genelde 3 tane oynamadan uyku saati gelemiyor), biz o sırada gerek iş gerek başka nedenlerden gergin bile olsak kafamız dağılıyor. Yani çocuklar için olduğu kadar bizler için de iyi.

Dans Eden Yumurtalar, fazla güldürüyor. Çünkü tabiri caiz ise maymuna dönüyoruz. 🙂 Biri gıdaklarken, diğeri horoz sesi çıkarıyor, ama aynı zamanda herkes bir yumurtayı kah boynunda kah koltuk altında taşımaya çalışıyor.

Dokuz plastik yumurta, bir ahşap yumurta, iki de zar var. Zarlardan biri hareketi, diğeri yumurtanın nerede durması gerektiğini gösteriyor. Oyuna en yükseğe zıplayan başlıyor. Ben zıplasam da ayağım nedeniyle yere inemiyorum, e Irmak en küçüğümüz. Kimin başladığı ortada…

Önce kırmızı zarı atıp üzerindeki komutu yerine getirdikten sonra, sıra beyaza geliyor. Kırmızıdaki komutlarda bazıları: Tavuk sesi çıkar. Horoz sesi çıkar. Sus. Zarı ilk kapan ol gibi… Bunu yaptıktan sonra sıra beyaz zara geliyor. Orada da kutudan alınacak yumurtanın nerede saklanacağı yazıyor. Boynunda taşımak zor, söyleyeyim. Koltuk altı eh, dirsek fena değil. Bu arada bu yumurtayı bir kez boynunuzun altına yerleştirdikten sonra “hadi artık bitti” diyemiyorsunuz. Oyunu öyle tamamlamanız gerek.

Diyelim ki biri yandı, ki bizim oyunda ilk Arkın gitti.  Videosu da burada. Diğer oyunculardaki yumurtalar hesaplanıyor. Her bir yumurta 1, ahşap ise 2 puan. Kim ahşap olanı kaptıysa, kazanma şansı daha fazla.

Şimdi böyle anlatınca basit gibi geliyor, ancak oynayınca beni anlayacaksınız. Hani amacı “en çok yumurtayı toplayıp en çok puanı kim alabilecek” gibi görünse de iş onunla kalmıyor.

Bizde yine klasik baba kız kapışma sahnesi yaşandı. Her zamanki gibi arada kaldım ancak bu sayede kazanan oldum. Sormayın içimdeki hırsı. Arkın’a kızıyordum, beterini yapıyorum.

Oyun, aynen kutusunda yazdığı gibi 5 yaş ve üstü için. Çünkü hem hızlı olup hem de yumurtaları boyun ya da koltuklaltında tutmak hiç kolay değil. Attığınız zar yere düşse, yumurtaları bırakmadan alıyorsunuz. Ortaya nasıl komik haller çıkıyor, göreceksiniz. 🙂

Biz, ailece bayıldık. Belli ki bir süre bunu oynayacağız. Şimdi biri işte biri okuldayken benim yapmam gereken kırmızı zardaki komutları ezberlemek. Horozun biri öt derken diğeri susturuyor, orada kafam karışıyor. Eh ne yapayım, bu da lüksüm olsun.

Biri yumurtalarından birini düşürürse oyun bittiği için fazla uzun sürmüyor. Yani bir oturuşta birçok kazanan oluyor. Bu da bizim gibi oyun delisi ve gizli hırslı ailelerin tartışmadan masadan kalkmasını sağlıyor.

Biz, Dancing Eggs ile Kiddie Home sayesinde tanıştık. fiyatı 94.90 TL. Ancak yılbaşına özel bir sürprizleri var. Yüzde 15 indirim için alışverişi sonlandırırken “kiddiehome” kodunu girmeniz yeterli.  Sırf kendinizi düşünmeyin, bence aynı zamanda iyi bir hediye alternatifi…

Oyuna buradan ulaşabilirsiniz. Aldığınızda bana da oynarkenki halinizi gönderin. Tek kapışan biz değilizdir umarım.

Bizim nasıl oynadığımız da işte burada…. Gülmek yok! 🙂

 

Teşekkürler Kiddiehome…

 

 

 

1 Yorum
  1. çok eğlenceli görünüyorlar. kesinlikle bana da lazım bunlardan 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı