Print

Sosyal medya sayesinde tanıdığım, güzel işlere imza atan, ailemizle.tv’nin kurucusu arkadaşım vlogger Berna Kasapoğlu Serdarlı, harika bir işe imza attı. Yeni bir proje başlattı: Anne Direksiyonda. Amacı, diğer sürücüleri duyarlı olmaya davet etmek.

Çünkü biz anneler araba kullanırken ağlayan çocuğu sakinleştiriyoruz, uyuyan çocuk uyanmasın diye sokak sokak dolaşıyoruz, hem araba kullanıyor hem de sıkılmasınlar diye onları oyalıyoruz, bazen çantadan istediği oyuncağı bulmaya çalışıyoruz. Diğer herkesten de çok daha dikkatliyiz evladımızı taşıdığımız için. Irmak arabadayken, kavşaklardan geçmeye korkar oldum! Kimsenin trafik kurallarına uyduğu yok çünkü. Ters yönden gelenler, eli kornada yaşayanlar, arabada çocuk mu var yaşlı mı var umursamayanlar…

Benim en kızdığım şey, Irmak uyanmasın diye arabayı durduramaz sokak sokak dolaşırken, çocuğu arabada görmesine rağmen arkada kornaya basan sürücüler… Ne o? Önümüzdeki trafik durmuş. Kornaya basınca mı açılacak? Bir de arabaya binme faslı var. Çocuğunu bindiriyorsun, koltuğuna oturtuyorsun, kemerini takıyorsun. Ama o sırada arkada korna kıyamet herkes. Kimsenin 2 dakika sabrı yok mu? Kimse bekleyemiyor mu? Kemeri mi takmayalım? Çocuğu arabaya öylesine oturtup yola mı çıkalım? Keza inerken de aynısı…

Bir de gelip çarpan, sonra arabadaki çocuğu göre göre sanki sen suçluymuşsun gibi bağıra çağıra gelip üzerine yürüyenler var ki, onu hiç yazmayayım. Cevap mı vereceksin, korkan çocuğu mu sakinleştireceksin? En iyisi bunu yazmayayım, susayım şimdi!

 “Anne Direksiyonda” projesi, çocuğuyla birlikte arabasına binip direksiyona geçen annenin araba içinde yaşadıklarını anlatabilmeyi, gösterebilmeyi ve diğer sürücülerin araba kullanan annelere karşı trafikte daha saygılı olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Berna’nın amacı, digger sürücülerin farkındalığını artırmak.  Diyor ki: “Anne sürücü acemi sürücü değildir. Tam aksine, araçta bebeğin dikkat dağıtan tüm hareketlerine rağmen dikkatini toplamayı başarabilen bilinçli sürücüdür.”

Yakında www.ailemizle.tv’de anne direksiyonda projesi kapsamında toplumu bilinçlendirmeye yönelik videolar yer alacak. Takipte olun derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.