Biz Cimcirik & Ben

Erkek hasta olursa

Liddenei4

Şimdi ben aslında güzel bir yeni yıl yazısı koyarım diye planlamıştım. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Konu bir anda değişti. Tabii yine de duramam, hepinize tüm hayallerinizin gerçek olduğu bir yıl dilerim. Sağlık, huzur, mutluluk dolu… Sağlık demişken bizim evde halsiz biri var. Kim mi? Tahmin etmek zor değildir. 🙂

Sevgili kocacım

Hasta değilsin. Sadece halsizsin. Ateşin yok. Aslında  bence halsiz bile değilsin. O kadar çok “halim yok” diyorsun ki, dedikçe daha kötü oluyorsun. Ben de oturmuş karşında kendimi tutamayıp söyleniyorum. Gerçekten hasta olsan inan bana söylenmem. Hadi bir kalk kendine gel. Hadi bir silkin. Lütfen… Tatil. Arkadaşımızda kaldık. Yapacak şey çok. Kendi kendime konuşuyorum biliyorum. Yazıyı okumayacak olmanın da rahatlığı içindeyim.

Bizim evin dengesi Arkın kendini halsiz hissedince değişiyor. Evet evet, sadece “halsiz” hissettiğinde bile. Mesela ben halsiz olunca, düzen işliyor. Kimsenin haberi olmuyor. Ancak… Arkın halsiz olunca kendini yatağa bağlıyor. Ya da televizyonun karşısında battaniye moduna geçiyor. “Halsizim” diye diye de kendini iyice hasta hissediyor.

Biliyorum, bu bize özel bir durum değil. Genel olarak erkek ve kadın farklarının başında geliyor. Mesela ben 38 derece ateşle işe gittiğimi biliyorum. Ancak Arkın 38 derece ateşlense, bütün aile alarma geçiyor. Herkes “hazır ol”da bekliyor. 🙂

Çocukluğumu düşünüyorum. Aynısı babam için de geçerli. Göz nezlesi olurdu, tülbent bağlardı gözlerşne yatardı. Annem art arda ameliyatlar oldu, ancak yattığını bilmem. Hatırlamam.

Şimdi bana kızacak babam da kocam da ancak yazmazsam içimde kalırdı.

Sezaryen doğum yaptım, ikinci gün herkesi ayakta, kapıda karşıladım hastanede. Arkın bir burun ameliyatı oldu, aman aman günlece burun merhemi elinde oturdu. Başta gerçekten onu suçluyordum. Ancak Google’a yazın bir “x kromozomu ve y kromozomu arasındaki farklar” diye o zaman göreceksiniz.

Dün akşam, yeni yılı karşılamaya hazırlanırken, koltukta uyudu mesela son bir saate kadar. Ateşi yoktu, saece kırık hissediyordu. Bakmayın böyle sakin yazdığıma çünkü epey surat yaptım. Benim surat yapmam da fenadır. Çünkü o sırada kimseyi huzursuz etmemek için sinuzit nedeniyle yaşadığım baş ağrısını telaffuz bile etmezken böyle yatması gerçekten bozdu beni. Hatta bir itiraf, söylenmeye devam ediyorum. Durmadı çenem. Duramıyor.

Sabah da kalktım, yukarıda yazdığım aramayı yaptım Google’da. Bakın mesela linklerden biri bu. Çok hoş. Daha neler neler var anlatamam. Zaten duymuştum bunu.

Şimdi oturdum bu 3 günü düşünüyorum. Tatil, kar var, ailece eğlenceli bir şeyler yapabiliriz ancak görünen o ki sevgili koca battaniye altında oturacak. İş yine başa düştü. Bütün koşturma bana ait. Onu da geçtim. Çok söz verdik Irmak’a yaparız diye. Şimdi Arkın “ben hastayım” diyerek iptal edecek, Irmak üzülecek. Oysa ortada hastalık yok. Hatta bu yazıyı yazarken ben, diğer koltukta gözleri kapalı oturuyor sevgili bey.

İkna çalışmalarına başlayacağım. Arkadaşımızda kaldık dün gece. Çocuklar söz verdiğimiz yere gitmeyi bekliyor. Mesela ben buz pateni yapmak istiyordum. Şimdi Arkın toparlasın diye Işıl ona art arda bitki çayları sunuyor. Bekliyoruz. Bekliyoruz… 🙂 Bir de tepesinde durmuş “hastalık dediğin bu olsun, hadi kalk, şükret” deyip duruyorum. Biliyorum, ben de az değilim. 🙂

Sizde de böyle, değil mi? Kendileri bizi koruyan kollayanımız, ancak halsiz olduklarında da koşarak kaçtıranımız…

4 Yorum
 1. hatice 8 sene ago
  Reply

  Şu yeni yıl tatilinde 3 gün resmen kakılmış gibiydim,çünkü kocam hastaydı.Harbiden kötü üşütmüş orası ayrı da ben de üşütüyorum ben de hasta oluyorum ama kalkıp yemeği ben yapıyorum,diğer işleri ben organize ediyorum.Gayet güzel baktım kendisine hani bakmaktan da gocunmam ama ben hasta olduğumda tek yaptığı “doktora git” diye söylenmek olunca delleniyorum.Etliye sütlüye karışma bi çorba kaynatma doktora git de olur mu ama ya 🙁

  • Elif Demirbaş 8 sene ago
   Reply

   Offff,aynı dertten ben de mustaribim.Bize neler oluyor gıkımız çıkmıyor,kalkıp yine her işi organize edip,işe gidiyoruz.Ahh o kocalar,”halsizim,halsizim” diye battaniyelerin altına kaçıyorlar.Üstelik benim annem bile ikimiz de hastayken ona acıyor.Çok fena bunlar yaaaa…..

 2. Gülşah 8 sene ago
  Reply

  Gecenlerde eşim yine kendini grip sandığı bir anda battaniye altindan bana bisey olursa kimseye yar olma cocuklarima üvey baba getirme gecede cocuklarin ustunu mutlaka kontrol et dedi :)) simdi güluyorum ama o an koca katili olabilirdim :)) şaka gibiler gercekten

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   ahahaha iyi senaryo yazmış ama 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı