Beslenme & Tarifler Biz

Ev yapımı cips. Yufkadan…

Benim gibi iştahsız çocuk annelerinde çare tükenmez. Irmak artık iştahsız değil, fakat bebekliği zor geçti. Öyle yemiyor öyle kusuyordu ki besinsiz kalacak diye aklım çıkıyordu. Hatta bir dönem o yemiyorsa ben de yemem diyerek kemiklerimin sayıldığı doğrudur! (Aman sakın siz bunu yapmayın. Zayıfladığım ve aç olduğum için sinir sistemim çökmüştü.) 
 
Böyle aç dolandığı günlerde bu bizim sahte cipsimiz hayat kurtarıyordu. Doğumdan önce, arkadaşlarımıza hazırladığımız ikramların yanında sunardık. Evlendiğimden bu yana haftada iki kez yapardım en az. Yoğurda batırınca da güzel oluyor, kokteyl yanına da. Çok amaçlı anlayacağınız…  Bir gün, Irmak yine aç gezince aklıma bu cips geldi. Öyle sevdi ki gittiğimiz her yere yanımızda götürüyorduk. Çantadan bir torba cips çıkarıyordum… Daha önce Facebook sayfama yazmıştım ancak buraya eklememiştim sanırım. 
 
Bir hazır yufkayı açıyorsunuz, içine zeytin ezmesi sürüyorsunuz, yufkayı üzerine kapatıp, daha sonra küçük küçük kesiyorsunuz. 170 derece fırında da 15 dakika pişiriyorsunuz.
 
Çıtır çıtır şahane oluyor. En azından biliyorsunuz ki zeytin ve yufka yedi. Bizim cimcim zeytin yemez ancak bu şekilde olunca itiraz etmiyor.
Bu akşam arkadaşlarım ve kızları geliyorlar bize. Sinema gecesi yapacağız. Şimdi onlar için hazırladım. Yapması da 5 dakika, yiyip bitirmesi de 🙂
Aklıma gelmişken paylaşayım istedim… Bu arada krem peynirle de güzel oluyor.  Irmak aç gezdiği günlerde araya tarhana çorbası sürmüşlüğüm de var itiraf edeyim! 
 
Yapım aşamalarını aşağıda görebilirsiniz. Evet fotoğrafları tek elle çektiğim için kötü oldu. Kusura bakmayın… 
 
 
2 Yorum
  1. Jale güney sun 10 sene ago
    Reply

    Ben de yapıyorum bu yufkalardan. Sadece sıvı yağ sürüp veriyorum fırına. Çıtır lezzet harika. Zeytin de iyi fikirmiş. Canım bu arada seni mimledim. Sorular- eğer cevaplamak istersen- burada http://jaleceanne.blogspot.com.tr/2014/10/mim-sorular-zor-muydu-ne.html

  2. Anonim 8 sene ago
    Reply

    Mükemmel yanlız tarhana fikir süper benimkide süt icmiyor sut sursem olmaz herhalde

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı