Biraz da sağlık... Biz

Hamilelikte cinsel ilişki

Şimdi ben size bana gelen sorulardan liste yapsam beni doktor da zannedersiniz, psikolog da, avukat da, o da, bu da, şu da… Ne yazık ki hepsine cevap veremiyorum. Dönüş yapıyorum ancak bilgi vermeden. Çünkü ben de sizin gibi bir anneyim. Mesleğim de editörlük, iletişim danışmanlığı. O konular hakkında konuşmam doğru olmaz ki.

Ancak şunu yapabiliyorum. Eğer bir soru çok geliyorsa, çok gelmese de cevap bulabiliyorsam, arıyorum. İşin uzmanlarına danışıyorum. Ne zamandır hamilelikte cinsel ilişki hakkında o kadar zoru geldi ki, yine arkadaşımın kapısını çaldım. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Egemen Koyuncu’dan konuyla ilgili bilgi istedim. Bu arada bu tip sorularınız ya da aklınıza takılanlar için kendisinin web sitesine de bakabilirsiniz. Öyle detaylı bilgiler var ki…

Neyse, gelelim konumuza. Egemen diyor ki…

Sağlıklı bir gebelikte cinsel ilişkinin zararlı ya da riskli olduğunu kanıtlayan herhangi bir yayın yok. İlk başvuruda mutlaka bu konu açılıyor ve haklı olarak kadınlar da eşleri de cinsel ilişki konusunda biraz çekingen ve kaygılı olabiliyorlar. Ben de mutlaka ayrıntıları ile anlatıyorum.

Haydi bakalım ne durumlarda riskli olabilir?

İlk 3 ay malum gebeliğin kayıp riskinin göreceli olarak en yüksek zamanı ve hafta arttıkça düşük riski de azalıyor. Düşük riskleri; anatomik problemler, enfeksiyon, pıhtılaşma sorunları, myom ve polipler gibi daha az sıklıkla gördüğümüz nedenlerle olabilen, ancak temel olarak genetik ya da yapısal olarak yaşamla bağdaşmayan gebeliklerin doğa tarafından seçilerek sonlanması anlamına geliyor. Yani çoğunlukla zaten sağlıksız gebelikleri kaybediyoruz. Bu durumda sizin cinsel ilişkide bulunmanız ya da bulunmamanız bu gerçeği değiştirmiyor. Ancak gebelikte kanama olması da asla gebeliğin sağlıksız olduğunu göstermiyor.

  • İlk 3 ayda kanama ne miktarda olursa olsun ‘’düşük tehdidi’’ anlamına geliyor. Bu durumda da cinsellikten uzak durmak gerekiyor.
  • Plasentanın aşağıda yerleştiği ‘’plasenta previa’’ olguları aşırı kanamaya meyilli olduğu için yasaklı durumlar arasında yer alıyor.
  • Gebeliğin ilerleyen haftalarında erken doğum riski ortaya çıkarsa yine cinsel ilişki tedavi başarısını düşürebileceği ve doğumu tetikleyebileceği için önerilmiyor.

Kadına ya da çifte ait tıbbi, sosyal ya da psikolojik özel durumlar elbette olabilir. Cinselliğin bu durumlara etkisi ya da riski de konuya özel biçimde şekillenecektir. Lütfen bedeninizde ya da aklınızda ne varsa merak ettiklerinizi doktorunuza danışın.

Cinsellik iyi bir iletişim yolu

Bunların dışında cinselliğin evlilik birliğinin temeli olduğunu düşünen bir hekim olarak hiçbir yasağınız olmadığını söyleyebilirim. Düzenli ve özenli bir cinsellik çiftin birbirine ait bağını güçlendirecek ve sorunlarını daha kolay çözmelerini sağlar.

İyi bir iletişim yolu olan cinsellik sizi birbirinize daha yakın tutabilir. Size iyi gelen her şey bebeğinize de iyi gelecek. Bu arada düzenli ve özellikle gebeliğin son haftalarında da devam eden cinsel ilişki vajinal doğumun hem zamanında başlaması, hem de doğum seyrini kolaylaştırması açısından öneriliyor. Aylarca cinsel ilişki deneyiminden vazgeçen bir kadının doğum eylemi sırasında daha gergin, tekrar eden vajinal muayeneler konusunda daha tepkili ve hatta daha korkak olması doğal.

Erkekler korkabiliyor

Bu arada çoğunlukla kadınların gebelikte libidoları artıyor, ancak eşleri bebeğe ya da gebeliğe zarar verebilir korkusuyla uzak durabiliyorlar. Doktorunuzla tıbbi konuları konuşurken bu konudaki risklerinizin ne olduğunu, nasıl hareket etmeniz gerektiğini, korkularınızın ne ifade ettiğini de öğrenebilirsiniz. Çekinmeden yardım almak her zaman gereksiz gerginliğin oluşmasını engeller. Böylece karşılıklı reddedilme ve gereksiz alınganlıklarla uğraşmak yerine bunların nedenlerini iyi bir iletişimle çözebilirsiniz.

Karşılıklı olarak gebelikte cinsellikten vazgeçebilir ve bu karardan memnun da olabilirsiniz. Bu grup çiftte en sık rastladığım sorun, doğum sonrası da bu durumun devam etmesi riski. Uzunca sürecek uykusuzluk, yorgunluk ve bunlara bağlı gerginlikler çözüme gitme olanaklarının azalmasına neden olabiliyor. Kararlarınızı biraz daha uzun bir zamanı gözeterek ,evliliğin uzun bir yolculuk olduğunu, sağlıklı bir anne-baba iletişiminin sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin en önemli şartı olduğunu unutmadan vermeniz daha uygun olacak.

Umarım, istediğiniz cevapları iletebilmişimdir… İyi haftalar 🙂

Görsel Google’dan alınmıştır…

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı