Beslenme & Tarifler Biz

İlhan Sarı Organik Zeytinyağı’nı duydunuz mu?

Annemlerin alışverişinin babam yapar, bizde de Arkın. Alışveriş derken giyecekten bahsetmiyorum. Yiyecek ve içecekler kendilerinden sorulur. Mesela ben eve hiç “bak yeni bir marka keşfettim” diye gelmem. Gelsem de o marka üst baş olur. 🙂

Arkın da tam tersi. Yeni bir sos görse, yağ görse, peynir görse alır. Dener. Denetir. Damak tatlarımız pek uymasa da ortak noktalarımız var. Yağ konusunda hassas kendisi. Hatta bana tek tek açıklamıştı. “Bunu salataya koy, bunu yemeğe koy” diye. Çünkü ben farkı gerçekten anlamıyorum. En sevdiğim yemek bol yoğurtlu patlıcan biber kızartması yanında sade makarna mesela. Öyle “şimdi bu sosu makarnaya dökelim, biraz bekletelim, üzerine şunu serpelim” diyenlerden değilim. Özeniyorum, ancak olamıyorum. Irmak da babasına çekmiş. Bazı yemekleri ikisi yiyor, ben başka menü hazırlıyorum kendime. (Kilo aldığım için bu aralar akşam yemeklerim yoğurt ve meyve mesela…)

Neyse. Yağ konusunda hassas olması, eve hep yeni markaların gelmesini sağlıyor. Bunlardan biri de İlhan Sarı Oranik Natürel Sızma Yağı. Arkadaşımdan (Önce arkadaşımın kardeşiydi, sonra arkadaşım oldu kendisi. Belirtmeden geçemeyeceğim) duydum bu markayı. Yalan söyledim, duymadım, Facebook’ta gördüm. Meğer onların bu işte parmakları varmış. (Gözünü sevdiğim Facebook, şaka maka çok etkili. Ben o yağı göreceğim de, soracağım da, bana denememiz için gönderecek de…) Bize de gönderdi denememiz için. Denemişken yazayım dedim de, öyle kuru kuru yazmamak için bilgi istedim. Sonuçta ben “salatada şöyle bir tadı var” desem, bu olmayan damak tadıyla “yok efendim ağızda böyle bir tat bırakıyor” desem, kim inanır? 🙂 Ayrıca detaylı bilgileri zaten sitede görebiliyorsunuz. Bu nedenle çok uzun yazmayacağım, söz.

Bu yaşların özelliği şuymuş: İlhan Sarı Organik Zeytin Çiftliği’nde organik zeytinin dalından koparıldığı andan itibaren zeytinyağı çıkartma işleminin bitimine kadar geçen süre maksimum 4 saat imiş. Peki bu dört saatin önemi nedir? Onun da açıklaması şu şekilde: Zeytin, taze olarak dalından koptuğu andan itibaren, zeytinin etli kısmı içerisindeki zeytin yağı ve zeytin meyve suyu reaksiyona girmeye başlıyor. Dakikalar ve saatler ilerledikçe zeytin yağının asidi yükseliyor ve yağın içerisindeki insan sağlığına faydalı mineraller ve vitaminler azalıyor, bozuluyor. Zeytin yağının zeytin meyve suyundan en kısa sürede ayırılmasıyla yağın içerisindeki insan sağlığına faydalı mineral ve vitaminler bozulmadan maksimum seviyede tutuluyor. İşte bu nedenle de zeytinler dalından koparıldığı andan itibaren en kısa sürede modern yağ çıkarma tesisine ulaştırılıyormuş. Ayrıca mini bir bilgi: Roma imparatorluğu döneminde Romalılar çok geç sürede sıkılan zeytinyağlarını Roma şehrinin  gece aydınlatmasında mazot gibi, lamba kandil yakıtı olarak kullanmışlar. (Bayılırım böyle bilgilere. Şimdi bana anlat deseler, hep böyle bilgiler kalır aklımda.) Eğer isterseniz daha detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Tat olarak gerçekten çok güzel. Zeytinyağlı yemekte de kullandım, salatada da. Hatta çoban salataya çok yakıştı. Çiftlik 3 bin 500 dönümmüş ve tam 195 bin ağaç varmış. Ecocert ertifikalı organik ürünler olan bu yağların hepsi web sitelerinde satışa sunuluyor. Ayrıca oldun hasatlar şu anda Migros ve Macro’larda bulunuyormuş. Diğerleri de kısa süre sonra yerlerini alacakmış. (Ben devamını kesin internetten alırım.)

Arkadaşım bana bir de bebekler için özel üretilen yağdan gönderdi. Bunu da ilk kez gördüm desem hiç yalan olmaz. Asıl bilgiyi burada görebilirsiniz. Hatta bence bakın, nerelerde nasıl kullanılacağı da gayet güzel anlatılıyor. Benim özetlemem gerekirse, farkı vitamin oranının diğerlerine göre daha yüksek olmasıymış. “Neden hepsi böyle değil” derseniz, o zaman fiyat farkı devreye giriyor diye cevaplayabilirim. (Sordum çünkü İdil’e.)

Fiyatları da bana sormayın, onların da hepsi sitede. Hepsi farklı olduğu için tek tek yazmayayım.

Seviyorum denemeyi, bilgi vermeyi. Çünkü bazı şeyleri başka şekilde fark edemiyoruz, göremiyoruz. Sizin de önerileriniz varsa seve seve dinlerim. 🙂 Online alışverişlere bir yenisi daha eklendi bizim evde.

Denerseniz bana da haber verin olur mu? Düşünceleriniz merak ederim.

 

 

 

4 Yorum
 1. emine kanak 8 sene ago
  Reply

  son zamanlarda ben de zeytinyağı arayışındayım malesef marketlerde satılanlara güvenemiyorum 🙁 hemen siteyi inceliyorum bu güzel yazı için de teşekkürler 🙂

 2. Ali Mutlu 7 sene ago
  Reply

  Ben iki gün önce marketten zeytin yağı aldım salata için fiyatı da uygundu. Ancak hakiki olup olmadığını anlamak için bir bayan arkadaşım bana zeytin yağı donarsa hakiki demişti eğer donmazsa sahtedir diye bilgilendirmişti. Tabi bunu anlamanın bir çok yolu var ama bilmiyoruz.

 3. BARBAROS KAYA 7 sene ago
  Reply

  6 şişe 750 ml zeytinyağı sipariş verdim ve sadece 1 şişesi kırık geldi,sizi aradığımda hiç ikiletmeden tekrar 6 şişe zeytinyağı gönderdiniz,bu müşteri odaklı tavrınız beni çok mutlu etti ve böyle firmalar da varmış dedirtti,teşekkürler başarılar.Helal olsun İlhan Sarı Organik.(Bu bir reklam değildir isteyene sipariş formumu bile mail atabilirim barbaros.kaya@gmail.com

 4. Şule 7 sene ago
  Reply

  Ben tesadüfen aldım Tam aradığım buruk ve meyvemsi zeytinyağ tadı Salatalar için ideal. Tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı