Irmak yeni okuluna Eylül’de başlayacak ama biz seminerlere gitmeye başladık bile. Geçen ay, KALEV’de birkaç arkadaşımla birlikte Uzman Psikolog Naz Bozok’u dinleme şansım oldu. Ki bu konuda çok mutluyum. Konu Oyun, Oyuncak ve Değişim idi. Biz Naz Bozok’u dinlerken çocuklar da öğretmenlerle beraber aktiviteler yaptılar. Duvar bile boyamışlar…

Naz Bozok’tan önce KALEV Koordinatörü Sibel Mutlu Küpeli, Okul Müdürü Bahtışen Yıldırım ve Müdür Yardımcısı Demet Kır’dan okulu da dinledik. Hatta Arkın birçok şeyi yeni duydu. Benim yazıları okumadığı da böylece ortaya çıkmış oldu! O sadece en çok duymak istediklerini almış ve kapamıştı kulaklarını. 🙂 Şimdi size okul hakkında aldığım bilgileri tekrarlamak istemem. Çünkü hepsini yazmıştım. Bu yazıda bilgileri görebilirsiniz. Hatta yazının içindeki diğer bağlantılarda da farklı bilgiler vardı. İlkokul seçimi aşamasındaysanız, ilkokul kayıtları rüyalarınıza giriyorsa, bir senelik araştırma sürecinden sonra karar veren bir anne olarak, sizi çok iyi anlıyorum.

“Oyun, öğrenmenin en önemli parçası” diye söze başladı Naz Hanım. Hatta sadece çocukların değil yetişkinlerin de öyle öğrendiğini anlattı. Çünkü oyun iyi hissetmemizi sağlıyor. ÖYS’ye hazırlanırken de ezberleri oyunla yapmaya çalıştığım günler geldi aklıma. Şimdi uzun uzun yazarsam okuması biliyorum ki yorucu olacak. Bu nedenle düz yazı değil, bu şekilde aktarmak istiyorum.

Mutlu çocuk yetiştirmenin en önemli anahtarı – mutlu karı koca ilişkisi.

Duyusal-motor evre: 0-2 yaş

İşlem öncesi dönem: 2-7 yaş

Somut işlemler dönemi: 7-11/12 yaş

Soyut işlemler dönemi: 11/12 yaş ve üzeri

Duyusal-Motor Evre (0-2 yaş)

Bu evrenin özelliği anne baba için de zorlayıcı olması. Çünkü yukarıda da yazdığım gibi “mutlu çocuk yetiştirmenin formülü mutlu karı koca olmaktan geçiyor.” Çocuklar kendi ilişkilerini geliştirirken bizi referans alıyorlar. Mesela, biz ne zaman gerginsek Irmak da öyle olurdu. O dönemde yanında tartışmasak bile hisseder, negatif enerjimizi çekerdi. Çok dikkat etmemize rağmen açık veriyorduk. Ki hâlâ zaman zaman yapıyoruz bu hatayı. Bu da bir itiraf olsun benden.

SAM_2082

İşlem Öncesi Dönem (2-7 yaş)

Somut İşlemler Dönemi (7-12 yaş)

Okula başlama yaşı

Tabii bu soru ile okula başlama yaşı geldi aklımıza. Örneğin Irmak 67 aylıkken okula gidebilirdi. Biz göndermedik. Naz Hanım’a da 66 aylık bir çocuğun okula gidip gidemeyeceğini sorduk. Çocuğu iyi gözden geçirmek gerektiğini söyledi ve “El yazısını başarabilmesi için küçük el kaslarının gelişmiş olması gerekir. Bu gelişim tamamlanmadıysa, çocuk el yazısındaki devam hareketini yaparken zorlanabilir, hatta yapamaz.” dedi. Bu da çocuktan çocuğa değişen bir durum. Evde abla ve abi, rol model varsa, çocuklar daha kolay adapte oluyorlar. Onların da okula başlamalarında sorun olmuyor. (Yine kendi çocukluğum aklıma geldi. Benden iki yaş büyük ağabeyim okula başladığı için 4,5 yaşındayken okuma yazma öğrenmiş, aynı matematik işlemlerini yapmaya başlamıştım izleye izleye. Yazım çok çirkin, muhtemelen el kaslarım gelişmeden başladığım için, onu da eklemeden duramadım.)

Peki hazır olmayan çocuk okula başlarsa ne oluyor? Sıkıntı çekebiliyor, benlikleri etkilenebiliyor “ben zaten yapamam” diye düşünebiliyorlar.

Bu konu ne kadar da aklımızı kurcalıyor değil mi? Evet biz de 79 aylık başlatacağız Irmak’ı okula. Bu sefer de çok mu büyük olacak iye kaygılanıyoruz. Ortası yok sanırım.

Oyun…

Okul konusundan sonra yeniden oyunu konuşmaya başladık. Biz yine ne kadar oynamamız gerektiğini sorduk. Bunun bir süresi yok tabii ki. Çocuğu eğlendirmek adına saatlerce oynuyorsak, biz sıkılıyor ve öfleyip püflüyorsak, çocuk da zevk almıyor. Hatta aynı oyunu o da öfleye pöfleye oynamaya başlıyor. Oynayacağım diye sıkılarak oyun başına oturma yanlış! Ve oyun dendiğinde aklınıza evcilik, arabalar, saklambaç gelmesin aklınıza. Çamaşırları katlamak da bir oyun, beraber kek kurabiye yapmak da. Irmak, patatesleri fırın tepsisine dizmeye bayılıyor mesela. Hatta kek kurabiye yapmaktan daha çok seviyor.

Oyun ne demek?

IMG_9728

 Öğrenme nedir?

Oyun yoluyla öğrenme ilkeleri

 

Tamam. Sustum artık. Farkındayım çok uzun olduğunun ancak elimdeki tüm bilgileri paylaşmayı istedim. Ayrıca, okulla ilgili yazının başında bağlantı vermiştim ancak kendi web sitesinden de bilgileri alabilirsiniz. Okul seçimine gelince… Gerek anaokulu gerekse de ilkokul seçimi sanırım 2-7 yaş aralığında anne babaları en çok düşündüren konu. En azından karar verene kadar bizim için öyle oldu diyebilirim.

 

 

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.