Biz Oyuncak & Aktivite

İşte bu harika: Çocuklar kendi oyuncaklarını üretecek!

Şimdiki çocukları kıskanıyorum demiş miyim? Irmak’ın odasına girdiğimde, kendimi bazen oyuncaklarıyla oynarken buluyorum. Ve fark ediyorum ki, bazılarını gerçekten kendim için almışım. Örneğin Imaginarium’dan aldığım taşınabilir mutfak! Sanki ocak yanarmış gibi ses çıkarmıyor mu, bayılıyorum! Lego setlerinde de zaman zaman kendimi kaybediyorum. Ancak özellikle Imaginarium’un yeni projesi çocuk olma isteğimi kabarttı!
 

Imaginieer, 3D baskılı bir oyuncak serisi. Bu seri hem çocukların hem de bizim oyun dönemimize yepyeni bir boyut kazandıracak. Onunla ne mi yapacağız? Söylemesi bile harika: Oyuncak tasarlayacağız. İşte bu sayede Imaginarium, hem çocuklar için kişiselleştirilmiş ürünler sunuyor, hem de 3D baskılı oyuncakların gelişmesi ve oyuncak dünyasına önemli bir adım atıyor.

Imaginieer, 5 yaş ve üzerindeki çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılabilecek bir yazılıma sahip. Serinin piyasaya sunulan ilk aşamasında, çocuklar, imaginieer.com web sitesi ile bir takı veya oyuncak arabayı tasarlayabilecek ve beğenilerine göre uyarlayabilecekler. Tasarımı tamamladıklarında, hayal ettikleri oyuncağın gerçeğe dönüşmesi için Imaginarium “sihir fabrikası”na gönderecekler ve ardından birkaç gün sonra baskının ne zaman başlayacağı ve oyuncağı ne zaman teslim alacakları kendilerine bildirilecek. En çekici yanlarında biri, fiyatının da uygun bir seviyede tutulacak olması.
5 DAKİKA DA SÜREBİLİR 20 DAKİKA DA
Imaginarium CEO’su Félix Tena’ya göre Imaginieer çocuklara kendi oyuncağını tasarlama zevkini de sunuyor: Tena “Çocuklar için yepyeni bir üretim ve tüketim modeli olan Imaginieer, Imaginarium’un ‘oyunla öğrenme’ felsefesinin bir yansımasıdır. Çocuklar için kolay ve ulaşılabilir bir şekilde 3D teknolojisinin oyuncak sektörüne girmesine öncülük ettiğimiz için çok mutluyuz” diyor. Ben de geçen hafta İspanya’da düzenlenen basın toplantısına online katılıp sorularımı e-mail ile gönderme fırsatı buldum. Aldığım bilgilere göre tam bir buçuk yıldır bu proje üzerinde çalışıyorlar. Bir oyuncağı tasarlamanın aşağı yukarı ne kadar süreceği sorusuna ise “Bu çocuktan çocuğa göre değişiyor aslında. 5 dakika da sürebilir, 20 dakika da” yanıtını aldım. Ve gerçekten söylendiği gibi 5 yaşa uygun olup olmadığını sormadan duramadım. Yanıt: “Kesinlikle evet”
AYNI ZAMANDA ÇEVRE DOSTU
Imaginarium tarafından oyuncaklar için kullanılan 3D baskı, sadece üretim imkanları dünyasına açılmakla kalmıyor, ayrıca çevre dostu olmaya da devam ediyor. Imaginieer takı ve arabaları, biyolojik olarak parçalanabilir plastik bir metal olan PLA’dan yapılıyor. Ayrıca, 3D baskıda, ekstrüzyon işlemi ile madde tabakaları ekleniyor ve gerekli olandan daha fazla malzeme kullanılmıyor.
Imaginieer serisinin ilk ürünleri, 15 Ekim‘den itibaren www.imaginieer.com web sitesinde tüm çocukları ve ailelerini bekliyor.
Imaginarium’un seçtiği partner, 3D baskı konusunda yedi yılı aşkın deneyime sahip bir İspanyol firma olan SiCnova 3D. SiCnova 3D ile gerçekleştirilen bu birliktelik, Imaginarium’un tasarım, yaratıcılık ve çocukluk becerileri konularında geçmişten günümüze taşıdığı performansı tamamlıyor…
 
 SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
 Öncelikle Imaginieer ile kendi tasarlayacağımız özel oyuncaklara sahip olmak için, Imaginarium mağazalarından “hediye kutusu” (“gift box”)’ satın lıyoruz. satın alıyoruz. Tasarımlarımızı site içerisinde yapabilmek için kutunun içinde yer alan kodu www.imaginieer.com adresinde doğrulayacağız ve birkaç hafta içinde belirtilen adreste oyuncakları 3D olarak teslim alacağız. Gayet kolay görünüyor. 

Bir de not: İlk aşamada araba ve takı yapabileceğiz. 2015’te ise kategori genişleyecek… Heyecanlandım J
 
                               

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı