Cimcirik & Ben

KALEV Yabancı Dil Eğitim Merkezi

Beni yakından tanıyanlar, okul seçim sürecini takip edenler çok iyi biliyorlar ki, yabancı dile epey ağırlık veriyoruz. Hatta Arkın benden daha hırslı bu konuda. Irmak dört yaşındaydı yavaş yavaş İngilizce öğrenmeye başladığında. Sonra gittiği Mavi Gezegen Anaokulu’nda yarım gün İngilizce eğitim aldı, ardından da zaten bildiğiniz gibi Kalev’de (Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı) şu an. Sadece okuldaki ile sınırlı kalmadık, evde yıllardır bazı oyunları İngilizce oynadık, bazı dizileri öyle seyrettik. Hatta uzun süre “Youtube’u sadece İngilizce izleyebilirsin” kuralımız vardı. Yerleşsin istedik. Kendisi de sevdiği için çok istedi.

Eğer özel okula gitmeseydi, mutlaka bir dil kursuna gönderirdim. Nitekim okul ararken onları da araştırmıştım çaktırmadan. Son dönemlerde tanıştığım birkaç kişi bana çocuklarının Kalev Yabancı Dil Eğitim Merkezi’ne gittiğini duyunca ben de bizim okula sordum. Dedim var ve neden haberim yok. Çünkü gerek Facebook gerek Instagram’dan bu konuda çok soru alıyorum. Madem var, gidip göreyim dedim. Nasıl olsa kardeş merkez ve Kadıköy’deki merkeze gittim. Merkezin Müdürü Şafak Erturan ve Kurucu Temsilci Burak Öner ile konuştum. Ve tabii ki okulda da her zaman gördüğüm, arada bir içimdeki “manyak anne”ye şahit olan Kalev Kurucu Temsilcisi, Genel Koordinatörü Sibel Mutlu Küpeli de bizimleydi. 😊

Aslında bu Kalev’in bir hayaliymiş: Yani tüm çocukların İngilizce eğitim alması. Gelir yaratmak kaygısıyla kurulmadığı için bugüne kadar siz de fark ettiyseniz pek reklam çalışmaları olmamış. Bugüne kadar hep dolu olmasının nedeni gidenlerin çok memnun olması ve arkadaşlarına tavsiye etmeleri.

Şimdi sizinle hazırsanız tek tek duyduklarımı paylaşacağım.

 • 2011-2012 eğitim öğretim yılında açılmış. O zamandan beri de tüm kayıtlar dolu devam ediyormuş.
 • Çocuklar iki gün değil, hafta sonu Cumartesi ya da Pazar yarım gün gidiyorlar. İlköğretim çağındakiler tek ya da iki günde haftada dört saat eğitim alıyorlar. Talep gelmesine rağmen 4 saati aşmıyorlar ve zaten okula gittikleri için bir de hafta sonu tüm gün kursta zaman geçirmelerinin verimli olmadığını söylüyorlar. Ki, bence de öyle. Hatta eminim sizce de…
 • İlköğretimde hazırlık var, sonra da altı kur. Birinci sınıf öğrencileri alınmıyor. Okuma yazmaya hakim olan ikinci sınıftan başlanıyor. İşte onlar hazırlık olarak başlıyorlar. Kış programında her kur 6 yazılı 1 sözlü, yazın 4 yazılı 1 sözlü değerlendirmenin ortalamasına göre bir üst kura geçilebiliyor (Sınav dediysem öyle çıkarın kalem kağıdı modunda değil. 😊 )
 • Kur tekrarı yapması gereken öğrenciler devamsızlık durumlarına göre kur tekrarını ücretsiz yapıyor. Ancak devamsızlıktan kalırsanız, tekrar ödüyorsunuz.
 • Burak ve Şafak bey diyorlar ki: Okullarda ders gibi öğretilen İngilizce’yi biz dil gibi veriyoruz. Eğlenerek, içinde yaşayarak öğreniyorlar.
 • Çocuklar aslında ilk bir ay derslerde Türkçe konuşulmadığı için bocalayabiliyor, “neden geliyorum” diyor ardından da bu yeni duruma alışıp yabancı dilde iletişim kurmayı kanıksamaya başlıyorlar ve çok severek devam ediyorlarmış.
 • Sadece ilköğretim değil, büyük yaş grubuna da tabii ki kurlar var ancak biz yaşlara, büyüklere yok. Küçük çocuklar da olduğu, pedagojik olarak da doğru bulmadıkları için aynı binada her yaş olsun istemiyorlarmış. Bir de önceliği örgün eğitim çağındaki çocuklara vermek, uygun şartlarda her çocuğun İngilizce öğrenmesini istedikleri için iş İngilizcesi gibi yetişkinlere yönelik alanlara girmek istemiyorlarmış.
 • Sadece hafta sonu binada 570 öğrencinin olduğu düşünülürse büyüklere gerçekten yer yok.
 • Yukarıda yazdığım gibi ilköğretim hazırlık ile beraber 7, lise ise 6 seviye. Lise 1 ve lise 2 yaşları çoğunluktaymış. Zaten lise sonda üniversite sınavı devreye girdiği için çocukların ne hali kalıyor ne zamanı. Çoğu lise öğrencisi kendini geliştirmek için geliyormuş.
 • Türk öğretmenler de varmış yabancı öğretmenler de. Zaten siz de biliyorsunuz ki Türk öğretmenler de Türkçe konuşmuyor çocukların yanında. Hazırlık, 1.ve 2. Kurlarda 8 dersin birine, daha üst kurlarda 4 dersin birine yabancı öğretmen giriyormuş.
 • Tabii ben içimdeki kadını susturamayarak neden ilköğretimde haftada dört dersten fazla olmadığını sordum. Cevabımı da aldım. 😊 “Çünkü çocukların sıkılmalarını değil, eğlenerek öğrenmelerini istiyoruz.”
 • Bu arada isteyenler hafta içi de devam edebiliyor farklı günlerde. Bunu da aşağıda iletişim bilgilerini vereceğim merkezden öğrenebilirsiniz.
 • Yine sordum: İngilizce’yi nasıl hayatlarının parçası haline getirebiliriz? Şafak Bey dedi ki “Mesela ben telefonumu İngilizce kullanıyordum. Şimdi İspanyolca öğrenmeye başladığım için İspanyolca yaptım. Bu şekilde her gün bir şey öğreniyorum kurcalayarak. Çocuklar filmleri, videoları İngilizce izleyebilirler. Karaoke yapmak bile aslında pratik.” (Karaoke fikrine bayıldım, uygularsam haber ederim.)
 • İspanyolca programı da başlamış. (İşte şimdi büyükleri almadıklarına üzüldüm. Irmak da bu sene okulda öğrenmeye başlayacak. Beraber öğrenirdik.)
 • Kontenjan konusunda çok hassaslar, yaş grubuna göre değişse de, aslında o sınıf daha çok çocuğu alabilecek kapasitede olsa da 18’i geçirmiyorlar.
 • Çocukları da her seviyede yaş grubuna göre ayırıyorlar. Mesela üçüncü sınıf ve dördüncü sınıf öğrencileri beraber eğitim alabilirken bir de beşinci sınıf eklemiyorlar. Ona göre düzenleniyormuş her şey. İngilizce seviyesi kadar yaş grubu da çok önemli.
 • Hatta bazen velilerden gelen “lütfen sadece bir sandalye ekleyeceksiniz” taleplerini de geri çevirmek zorunda kalıyorlarmış. Diyorlar ki: “Çocuk odaklı bakıyoruz her şeye ve bu tavrımızdan taviz vermiyoruz.”
 • Her kurda mümkün olduğunca öğretmenler değişiyor, farklı bir öğretmenden ders alsınlar, farklı öğretmeleri de tanısınlar isteniyor ki dili öğretmenden bağımsız bir iletişim aracı olarak görsünler.
 • Ve yine çocuk odaklı oldukları için esnek oldukları tek konu gün. Diyelim ki siz kayıt yaptırdınız cumartesi günlerine ancak baleye de gitmek istedi. İşte o zaman yer olduğu takdirde pazar günü ile değiştirebiliyorsunuz.
 • Bu arada yukarıda lise son öğrencileri gitmiyor yazdım da bu sekizinci sınıf için geçerli, onlar da büyük sınava giriyorlar. Çözüm basit, sınav sonrası yazın gidip arayı kapatabilirler. Sonuçta sınava hazırlanırken bir de İngilizce kursuna gelmelerini tavsiye etmiyorlar.
 • Program, eğitim setlerinin yanında Kalev tarafından hazırlanan ek materyallerle destekleniyor. Yabancı öğretmenin müfredatı ise GESE odaklı ve Kalev tarafından hazırlanıyor.

 • Servis belirli bölgelere var. Yazmak isterdim ancak liste öyle uzun ki merkezden öğrenebilirsiniz. Servise kurs yetkilileri tarafından bindiriliyor çocuklar ve yine onlar tarafından karşılanıyorlar. Tıpkı okullarda olduğu gibi.
 • Ah en önemlisini unuttum. Trinity College London kurumunun GESE – Graded Examination in Spoken English sertifika programına uygun eğitim veriliyor.
 • Bu arada sadece kış döneminden söz etmiyorum. Yaz kurslarını da değerlendirebilirsiniz. 18 Haziran-13 Temmuz arasındaki ilköğretim kuru dolmuş ancak 23 Temmuz-17 Ağustos için kayıt yaptırabilirsiniz. Hatta 30 Haziran’a kadar da erken kayıt fırsatı varmış kış dönemi için.
 • Merak edenler için: İlköğretim (2-8. sınıf arası) kur programları 120 saat. (30 hafta x 4 ders) Lise kur programları ise (9-12. sınıf arası) 90 ders (15 hafta x 6 ders) Kış ilköğretim programı MEB takvimine paralel yıl boyu sürüyor, liseler ise bir dönemde bir kur alabiliyor
 • Yaz için İlköğretim kur ücreti 1600 TL. Kardeş, öğretmen vb. indirimler yapılıyor.
 • Kış programlarında ise kur fiyatları şöyle (Çeşitli indirimler yine söz konusu, taksit de var ancak en iyisi merkez ile konuşmak):
 • 2-8. sınıf arası Cuma/Cumartesi/Pazar 2500 TL.
 • 2-4. sınıf arası Çarşamba/Perşembe 1900 TL.
 • 9-12. sınıflar Çarşamba/Perşembe seansı 1500 TL

 

Merkeze, programlara bu adresten ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için ise adres ve telefon:

Kadıköy Merkez Şubesi
Osmanağa Mah. Hasırcıbaşı Cad.
No:12 Kadıköy İstanbul
Tel: 0216 414 29 92
E-posta: kadikoy@kalevdilokulu.com

www.kalevdilokulu.com

Bir de Ümraniye şubesi var ki yine yukarıdaki adresten bilgileri alabilirsiniz. Aldığım bilgilere göre orada da eğitim aynı, kullanılan materyaller hep aynı. Öğretmenler farklı sadece. 😊 Kadıköy’ü gidip gördüğüm için onu yazdım.

Çocuğu orada okuyan bir anne olarak yazmazsam çatlardım. Oh, şimdi rahatladım.

Şunu da eklemeden duramam. Aslında belki başka kursa gitsem bu kadar rahat yazamam. Güvenimin nedeni kızımın da Kalev öğrencisi olması ve aynı ekolde büyümesi. Öncelik çocukların. Yukarıda yazdığım gibi bazen biz veliler çocukların iyiliği için geri plana atılıyoruz. Evet önce bozuluyoruz ancak sonrasında olanları görünce “iyi ki” diyoruz. Hani eğer çocuğunuzun İngilizcesi ve İspanyolcası daha iyi olsun istiyorsanız, yeterli bulmuyorsanız, desteklemek gerek diyorsanız bir düşünün derim. Ben de Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu olsam, tam olacaktı…

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı

post-image
Biz

Neden kırıldım?

Çok cansınız. Sesim çıkmayınca merak ediyorsunuz, soruyorsunuz. Ben de anlatmaya çalışıyorum her şeyi. Bazen de detay veremiyorum işte. Ya da öyle oluyor ki, “neyi...
devamı