Biraz da sağlık... Biz

Kış koruması: Su, beslenme ve egzersiz

 su gorsel

Eskiden çok su içerdim.  Son bir yıldır, öyle azaldı ki. Nedenin bilmiyorum ama mutfağa “su içmem lazım” diye giriyorum.

İlaç niyetine içiyorum hatta bazen. Çalışırken masaya en sevdiğim sürahiyi koyuyorum, su içmeyi hatırlamak için. Kahve tüketimim de oldukça fazla. Kızıyorum kendime, ne oldu da bu kadar sudan uzak kaldım diye.

Bu nedenle, birkaç gün önce gelen bir bilgiyi paylaşayım dedim. Hem kendim, hem de sizin için. Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, su tüketiminin yanı sıra kış aylarında daha sağlıklı kalmak için egzersiz yapmayı ve yeterli su tüketmeyi tavsiye ediyor: “Hava şartlarının değişimi sizi egzersiz yapmaktan alıkoymasın. Basit ve düzenli yürüyüşler bile sağlığınıza iyi gelecektir.”

İşte Aksoy’un verdiği bilgiler:

 • Vücudumuzun soğuk havalarda, gribal enfeksiyonlar ve zararlı virüslerden korunabilmesi için en temel ihtiyaçlarından biri de su. Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli protein, A, C ve E vitaminleri, demir, çinko, folik asit ve selenyumun yanı sıra yeterli su tüketimi ve egzersiz gerekiyor.

 • Soğuk havalar su içme temponuzu bozmasın. Sağlıklı ve düzenli beslenmenizi su ve egzersizler ile desteklediğinizde kışın virüslerden daha kolay korunabilirsiniz.

 • Grip olduğunuzda doktorların tavsiyesi bol su için ve dinlenin olacak. Zararlı mikroorganizmalar vücuda girdiğinde bunlardan kurtulmak için suya ihtiyaç var. Lenf, dolaşım ve boşaltım sistemlerinin tam performanslı çalışması ancak su eşliğinde olur. Bu yüzden soğuk havalar su içme temponuzu bozmasın.

 • Kışı daha sağlıklı ve fit geçirmek için sağlıklı beslenme, su ve egzersiz üçlüsünü ihmal etmemek gerekiyor. Su tüketimini artırmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için su dışında farklı alternatiflere de yönelebilirsiniz. Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ile hazırlayacağınız çaylar, hem metabolizmanızı kışa hazırlar hem de vücudunuzun su ihtiyacını karşılar.

BİRKAÇ TARİF:

 • Bir avuç ıhlamuru yıkayıp demliğin içine koyun ve tane karabiber, çubuk tarçın, taze ya da kuru zencefil, birkaç dilim elma ve limon kabuğunu kaynatın. Gün içerisinde istediğiniz kadar için.

 • Bir bardak sıcak suyun içine, birkaç dilim zencefil koyup bekleyin, daha sonra üzerine limon sıkıp, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

 • Bir çorba kaşığı ıhlamuru, bir poşet ekinezya çayı ile birlikte bir bardak suyun içinde demleyin. Üzerine limon sıkarak için.

 • Bir bardak sıcak suyun içine birkaç dilim elma ve portakal kabuğu, çubuk tarçın ve birkaç kakule ve karanfil ilave ederek demleyin. Süzerek için.

EGZERSİZE DEVAM

 • Egzersiz sırasında yeterli sıvı tüketilmediği takdirde egzersizden istenilen performans alınamaz.

 • Aç karına egzersiz yapılmamalı.

 • Antrenman öncesinde ve sonrasında mutlaka kilo ölçümü yapılmalı. Her yarım kiloluk kayıp için 1 su bardağı su tüketilmeli.

 • Antrenman öncesinde ve sonrasında sıvı tüketimini sınırlamamalı, vücudun ihtiyaçları karşılanmalı.

 • Antrenman sırasında 15-20 dakikada bir en az bir çay bardağı sıvı tüketilmeli.

Acilen yeniden su içmeye başlamam gerek… Gidip su içeyim şimdi en iyisi… 🙂

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı