Cimcirik & Ben

KVA Çocuk Kitapları’ndan favorilerimiz

Kitap… Ne okumaktan vazgeçerim, ne Irmak’a okutmaktan. Artık çok iyi biliyorsunuz, sanırım en çok kitap ve kutu oyununa para harcıyorum. Kıyafet çok almıyoruz, para biriktiriyoruz oyunlar için. İyi bir kitap, iyi bir oyun çok önemli bizim hanede.

Ve kitapları Irmak okumadan önce mutlaka ben okuyorum. Instagram’da paylaşmıştım, Ekim ayında Koray Varol Akademi Çocuk Yayınları Editörü Sedef Özge, fotoğrafçı Caroline Duman, Eğitim Danışmanı Zeynep Birsin ve kitapların danışmanı Klinik Psikolog Cemre Soysal ile İyi Cüceler’de buluşmuştuk.

Kitaplara hayran kaldım. Konuları, çizimleri, resimleri… Tabii o sırada her şeyi konuştuk, okuma alışkanlıklarını, kitapları neye göre seçeceğimizi.

Diyorlar ki:

  • Kitapların alt yaşı var, üst yaşı yok. Yani bizler de keyif alıyoruz, öğreniyoruz, deşarj oluyoruz.
  • Çocuklarınıza iyi örnek olmak için kitap okuyun. Ama gerçek, basılı kitap.
  • Çocuklara da bitirmeleri konusunda baskı yapmayın.
  • Kitap okumak boş zamanlarımızı değerlendirmek için bir araç değil, tam tersi yaşamın bir parçası.
  • Her kitap sürekli mesaj vermemeli. Çocuk okurken eğlenmeli, keyif almalı ki okuma alışkanlığı kazansın. Kitapları beğenmeme, yarım bırakma hakları var.
  • Bu kitap sana göre değil, küçükler için demeyin. İstiyorsa, alsın.

O güne kadar bunu söylüyordum ben, “hani bu kitap senden küçükler için” diyordum, o günden sonra vazgeçtim.

KVA Çovcuk’tan bahsedecek olursak. Sözü kendilerine bırakıyorum.

“KVA Çocuk ailesi olarak, hayat başarısı ve akademik başarının kalıtsal olmadığına, küçük yaşta kazanılan doğru becerilerle gelişebileceğine inanıyoruz. Bu yüzden, çocukların küçük yaştan itibaren onları başarıya götürecek 
6 temel beceriyi kazanmasını sağlayacak yayınlar çıkarıyoruz:

1- Azim

2- Duygularını yönetme

3- Başarılardan ilham alma

4- Zorluklarla baş etme

5- Yaratıcılık

6- Yeniliklere adapte olma

Kitaplarımızı, çocukların bütünlüklü bir kişilik geliştirmesi hedefiyle, hayal gücüne ve yaratıcılığa geniş bir alan açacak şekilde seçiyor ve hazırlıyoruz. Okurlarımız mutfakta, parkta, oyun odasında, sınıfta, laboratuvarda, bilgisayar başında, sokakta kendine güvenen, yaşamın farklı alanlarını ustalıkla birleştirebilecek, kendi ayakları üzerinde durabilen, yenilikçi, sevmeyi, paylaşmayı, üretmeyi seven bireyler haline gelsin ve biz de onlarla birlikte gelişelim, zenginleşelim istiyoruz. KVA Çocuk, dünyayı ve kendimizi anlamak, sevgiyi çoğaltıp paylaşmak, bilgi ve becerilerimizi geliştirmek için sizlerle birlikte çıktığımız sihirli bir yolculuk.

Kitapları detaylı görmek için www.kvacocuk.com adresine bakabilirsiniz.  Ancak ben yine de fotoğrafta gördüklerinizi sizin için açıklamak isterim.

Kaplan Uykusu

Bir amanlar, güneş battığında bile uyumak istemeyen küçük bir kız varmış. Küçük kız dişlerini fırçalamış, en sevdiği pijamasını giymiş, rahat yatağına yatmış ama hiç uykusu yokmuş. Oysa dünyadaki tüm hayvanlar geceleri mışıl mışıl uyurmuş. Minik salyangozlar bile! Çocukları zorlamadan, korkutmadan, kandırmadan, güvenli ve rahat bir uyku çekmelerini sağlamak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı.

Yaş: 3+

Kırmızı Köpek

Bir zamanlar kırmızı bir köpek vardı. Dünyaya küsmüş, öfkeli bir köpekti bu; herkes ona kötü davranı- yordu. Bir gün küçük bir kız geldi, onu yargılamadı, ona kötü davranmadı, yalnızca arkadaşlığını sundu. Kırmızı Köpek, ortak noktalarımızı bulmak, duygularımızı paylaşmak, öfke doğuran sorunların kaynağı- na inmek üzerine şiirsel bir kitap. Dantel gibi örülmüş pek çok katmandan oluşuyor: örneğin, 4 yaşındaki bir çocuk, sokak köpeklerini neden incitmemesi gerektiğini bu kitapla anlayacak; 6 yaşındaki bir çocuk, öfkesinin dostluk ve anlayışla dindirilebileceğini görecek; 9 yaşındaki bir çocuk okulda zorbalık yapan çocuklarla baş etmeyi öğrenecek; ebeveynler ve eğitmenlerse çocukları yargılamadan, incitmeden anlamaya çalışmanın değerini bir kez daha anlayacak.

Yaş: 6+

Mutlu İnsanlar

Turuncu saçlı kızı ve sevdiklerini mutlu eden şeyler birbirinden o kadar farklı ki! Peki, hepsini birden mutlu eden şey ne acaba? Yemek dünyasının yıldızı Selin Kutucular’ın yazdığı ve fotoğrafçı Caroline Erel ile birlikte mutfağa girip yiyeceklerle canlandırdığı Mutlu İnsanlar, bizi sebzelerle meyvelerin renkli ve eğlenceli dünyasına götürüyor, bu büyüleyici dünyada farklılıklarımızla birlikte mutlu olmanın anahtarını avucumuza bırakıyor… Büyük küçük herkesi kendi mutfağında öyküler anlatmaya teşvik eden, anne babalar ve çocukların birlikte uygulayabileceği, yaratıcılığı yiyeceklerle birleştiren büyüleyici bir kitap.

Yaş: 3+

 

Sevgi Kitabı

Sevgi nedir? Nerede bulunur? Nasıl gösterilir? Bu kitabı okuduktan sonra arkamıza yaslanıp şöyle diyebiliriz: “Sevgiyi tarif etmek o kadar da zor değilmiş! Çevremize şöyle bir baksak yeter.” Bu kitapla büyük küçük herkes ailesine, arkadaşları- na, yakınlarına sevgisini gösterebilecek.

Yaş: 3+

Bu kitabın ayrıca İngilizce’si de var. Tahmin edersiniz ki, onu da okuttum.

 

Uzun zamandır kitap önerisi yapmıyordum. İşte bu iyi oldu. Lütfen bana hatırlatın da zaman zaman paylaşayım, unutmayayım. Biliyorsunuz bir ay önce benim kitabım çıktı, koşturma hızlandı. Bu nedenle unutursam lütfen hatırlatın. Çok yazamadığım için de affedin. 🙂

Okuyalım, çocuklarımıza okutalım…

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı