Biz Cimcirik & Ben

Kızıma…

Kızım…
Daha 4.5 yaşındasın!
Sana evde bir şeyleri yapman gerektiğini söyleyen bir annen ve baban var. Bize kızıyorsun. Kızma. Hepsi senin için. Bu yazdıklarımı sana okuyacağım ama ne demek istediğimi büyüyünce anlayacaksın.

Ben sana “bana karşı çıkma” diye kızıyorum ya bazen, özür dilerim. Çık kızım, karşı çık. Benim her söylediğimi yapma. Babanın her dediğini yapma.

Kendi kararlarını kendin ver. Tabii ki biz destek olalım sana ama biz istiyoruz diye bir meslek seçme. Doğruyu kendin bul.

Biz sana neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğreteceğiz ama biliyorum, bana benziyorsun ve o yanlışı yapmadan hata olduğunu anlamayacaksın. Yap o zaman. Yap ama tekrarlama…

Sana sert çıkan birine sen de aynı şekilde cevap ver. Dünya ne yazık ki iyi insanlarla dolu değil. Hakkını koru. Kendini koru. Ezdirme.

Doğru arkadaşlıklar kur. Akrabalarını seçemezsin ama arkadaşların tamamen senin seçimin. Birlikte güzel şeyler paylaşacağın arkadaşlar seç. Seni kötülüklere itenleri değil…

Kendi ayaklarının üzerinde dur. Kimseye muhtaç olma. Biz arkanda olsak da kendin kazan. Sağlam bas yere.

Hayallerinin peşinden git. “Ah keşke şunu da yapsaydım” deme. Yap, dene…

Belki hayalin senin geleceğin olur. Denemeden bilemezsin.

İnsanlara karşı iyi ol. İyilik yap. Ama seni üzenin yanında da 5 dakika durma. Seni kullanmasına izin verme kimsenin.

Başaramayacağın hiçbir şey yok bu hayatta. Tek yapman gereken kendine güvenmek.

Haklının yanında ol. Haksıza da sırtını dönme. Hatasını görmesine yardım et.

Oku. Çok oku. Güzel okullarda okuman için mücadele ediyoruz. Sen de bu mücadeleye dahil ol. Oku. Yoksa hayallerinin peşinden gitmen de zorlaşır.

Yeteneklerinin farkında ol ve onlarla bir gelecek kur kendine. Belki dans edersin, belki şarkı söylersin, belki bambaşka bir meslek seçersin. Önemli olan seçtiğin yolda mutlu ilerlemen.

“Hayır” demeyi bil. İstemediğin bir şeyi yapmak yerine “hayır” demek seni daha mutlu edecek. (ki zaten şu anda yaşın gereği en çok kullandığın kelime bu)

Kararlarının arkasında ol. Biz sana “hayır” desek de bizi inandır.

Aşık ol. Çok aşık ol. Aşık olunca daha da güzel oluyor hayat.

Şükret. Her zaman sahip olduklarına şükret…

Daha 4.5 yaşındasın. Sana evde bir şeyleri yapman gerektiğini söyleyen annen ve baban var. Bize kızıyorsun. Kızma. Hepsi senin için. Bu yazdıklarımı sana okuyacağım ama ne demek istediğimi büyüyünce anlayacaksın.

Çünkü kızım yaşadığımız ülkede kadın olmak inan bana zor. İş hayatından, özel hayata kadar kadınlara daha zor her şey. Yokuşlarla dolu yollar. Sen güçlü ol ki, bu zorluklar seni yıldırmasın. Yaşım 36. Nasıl mücadele ettiğimi sen büyüyünce anlatacağım. İşte o zaman beni anlayacağına eminim.

Ben bazen yılıyorum, pes ediyorum. Sen yılma. Hayatta hiçbir şey mücadele etmeden başarılmıyor cimciriğim…

(Bu yazım 24 Eylül’de benimgibi’de yayınlandı. Bu ve diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz…)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı