Alışveriş

Manibux: Yeni Nesil Harçlık

Ne zaman olduğunu hatırlamıyorum ancak daha önce Irmak’a harçlık verdiğimizi yazmıştım. Haftada 10 TL veriyorum. Biriktiriyor. Okulda kantin olmadığı için yanında taşımıyor. Bayramda da gelen harçlıklarla beraber hepsi bir kenarda duruyor, sonra istediğini alıyoruz. Ki genelde ihtiyaç alışverişi oluyor. Ya da bazen bir oyuncağı çok istediyse yarı yarıya almayı teklif ediyorum. Ama şimdi artık bu para evde durmasın, gözünün önünde olmasın dedim. Bakın ne yaptım? Manibux’a yükledim.

Manibux nedir? Bir harçlık biriktirme şekli de diyelim, çocuklar için kontrollü kart da. En güzeli başından açıklamak. Bizler, yani anne babalar, IOS  marketlerden https://goo.gl/s4QYxz linkiyle veya Android marketlerden https://goo.gl/FShxHT linkiyle ücretsiz uygulamayı indiriyoruz, telefonumuza kuruyoruz. Kendi adımıza da kullanıcı tanımlıyoruz ve ilk adımı atıyoruz. Ardından da www.manibux.com sitesinden, mobil uygulamadan ya da D&R, n11’den 5 TL karşılığında temin edeceğimiz manibux kartları uygulama üzerinden çocuklarımız, istediğimiz kişiler adına tanımlıyoruz.

Bu kartlar ne yapıyor? Kredi kartı mı? Hayır. Biz karta ne kadar yatırırsak çocuklar o kadar harcayabiliyor. Evet Irmak bunun için çok küçük, bizsiz bir şey almıyor. Ben sadece harçlıklarını biriktirmek için kullanıyorum. Çocuğunun yaşı büyük olan arkadaşım dışarı çıkarken yanına alması için uygulamayı indirdi. Yüklüyor bir miktar, çocuğu da dışarıda o kadar harcıyor. Bazı anneler de evdeki bakıcı, yardımcı kişi için almayı düşünüyor. Kredi kartını eve bırakmaktansa Manibux’a düzenli para yükleyecek, evde o duracak. Nasıl olsa MasterCard olduğu ve her yerde geçtiği için evin tüm ihtiyaçları onunla alınabilir. Gerçi değil evin tüm ihtiyaçlarını almak, dünyanın her yerinde geçiyor.

Bu, aylık abonelik gerektiren bir uygulama. İlk ay ücret yok, ikinci ay ise 5 TL ödemeye başlıyorsunuz. Bir uygulamaya en fazla 3 kart tanımlanıyor. Bu ücret de kart başına değil, üçü için. Bizdeki üç kartın biri Irmak’ın. Biri benim internet alışverişim için, biri de anneannemlere sürpriz olacak. Anneanne, aktif sosyal medya kullanan biri olarak bu yazıyı kaçırırsın umarım. 🙂

İşin çocuk aşamasına gelirsek. Dediğim gibi biz yaşamadık henüz (ki o günler de hızla yaklaşıyor) ancak diyelim ki sizin çocuğunuz büyük ve arkadaşlarıyla dışarı çıktı. Yüklediğiniz para da yetersiz kaldı. Arıyor, anında yeniden yükleyebiliyorsunuz. Bir diğer güzel yanı nerede, ne harcama yapılmış hemen görebiliyorsunuz. Keza çocuklar da kartta ne kadar kaldığını görüp ona göre birikim ya da harcama yapabiliyor.

Birikim için kullananların sayısı da oldukça fazlaymış. Anne babaların içlerini rahatlatan yanlarından biri de “kartım çalındı” sıkıntısı olmaması. İçinde siz ne kadar isterseniz o kadar yüklü olduğu için kredi kartı gibi çalındı ve başkası limitini dolduracak sıkıntısı yok. Ek kart derdi yok. Bir de gençler internetten istediklerini almak için kullanıyorlarmış. Anne baba kartını istemek yerine, ki çoğu anne baba internette her siteye kart vermek istemiyor, kendi Manibux’larını kullanıyorlarmış.

Irmak bizsiz çıkmak için henüz erken ama bazen bir arkadaşımız tüm çocukları toplayıp sinemaya – yemeğe götürüyor. İşte öyle zamanlarda devreye girebilir bu kart. Ve dediğim gibi… Benim internet alışverişlerimde bir kurtarıcı. Çünkü gerçekten fazlasıyla online alışveriş yapan biriyim. Sırf bu yüzden kartımın limitini çok düşük tutuyorum, sanal kart kullanmıyorum. Şimdi bir şey alacağım zaman önce Manibux’a yükleyecek sonra alacağım.

Ben bunları nereden mi öğrendim? Kurucusu, iki kız çocuğu annesi Canan Akmanoğlu Bayrak’tan. Bu da olsa olsa bir anne girişimi olurdu zaten. Yolu açık olsun. Ki olacağına inancım sonsuz. Çünkü gerçekten bayıldım bu fikre. Ayrıca hayır Canan finans sektöründen gelmiyor, 20 yıla yakın bir süre okullarda Psikolojik Danışman olarak çalışmış. Sonra birde kendini Manibux’ta bulmuş.

Bu arada, kayıt yaparken 8-19 yaş sınırını görüp “kadın nasıl hem kendi kullanıyor hem kızına açtı” demeyin. Kendimi azıcık küçük göstermiş olabilirim. Şöyle ki, kendi bilgilerimi ve, harçlığın gideceği kredi kartımı girdim sisteme. Sonra da çocuk tanımladım. Biri Irmak, diğeri de ben. Anneannemlerinkinde de yaş küçük olacak. Çaktırmayalım. İşte bu da çocuklar için yapılan her şeyden faydalanmaya çalışan anne modeli olsun. 😊 Irmak’a 10 TL tanımladım, kendime de 25. Ayda 140 TL biriktirmiş oluruz çaktırmadan. Fena mı? İçimden bir ses sonra da bir anda harcayacağız diyor ama bakalım…

Ve bir sürpriz… Tüm işlemleri yaptıktan sonra 0 543 283 09 66 no’lu telefona SMS atıp SEBNEM yazdığınızda, info@manibux.com adresine e-posta gönderdiğinizde tanımladığınız karta 15 TL harçlık Manibux’tan 🙂 Sorularınız olursa bu numarayı da arayabilirsiniz.

 

 

#yeninesilharçlık #manibux #teşekkürlermanibux

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Nurgül Genç 7 sene ago
    Reply

    Güzel uygulama, teşekkürler ☺

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı