Biraz da sağlık... Biz

Meme kontrollerinizi ihmal etmeyin!

Doktora çok sık gitmediğim doğru, ancak her yıl meme kontrolümü mutlaka yaptırıyorum. Mamografi çektirmedim henüz. O, bir sorun görülmediği sürece 40’tan sonra. Elle muayene ve ultrasonla bakılıyor kaç yıldır bana. Sanırım kontrollerimi aksatmamamın nedeni de annem. Ben daha çocukken göğüslerinden 3 kez ameliyat olduğu için korku yerleşmiş bana. Annemde kanser yok çok şükür ancak başka sorunlar vardı.
Fibrokistik yapısı bana da geçmiş. Fibrokistlerim var her yıl baktırdığım ölçtürdüğüm. Hatta elle de çok sık muayene yaparım… Meme kanseri farkındalık ayındayız… Az önce bununla ilgili bir basın bülteni gelince ben de konuyu aktarmak istedim. Evet uzun, ama bence okumanızda fayda var. Ne kadar farkında olursak hem kendimizi hem de sevdiklerimizi o kadar koruyabiliriz.
Erken teşhis çok önemli
Ülkemizde her 10 kadından 1’i hayatının bir döneminde meme kanseri ile karşı karşıya kalıyor. Yani durum çok ciddi. Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah İğci, meme kanseriyle ilgili bilgi vermiş.
Meme kanseri kadın kanserlerinin tümünün %33’ünden ve kanserle ilişkili ölümlerin %20’sinden sorumlu.
Kansere bağlı ölümlerde ise akciğer kanserinden sonra 2’nci sırada geliyor. 
Meme kanseri yaşla birlikte artış gösterdiğinden, 40 yaşından sonra her kadının yılda bir kez düzenli olarak meme muayenesi ve mamografi yaptırması gerekiyor.
Meme kanseri erken tanı ile tamamen tedavi edilebiliyor. Bu nedenle her ay kendi kendine meme kontrolü erken teşhis açısından hayati önem taşıyor.
Memede ele gelen kitlelerin yüzde 90’ından fazlası kanser değil. Bunlar genellikle meme içinde büyüyen kistler, iyi huylu bu tümörler olabilir veya memenin kendi dokusu kitle gibi bir hal alabilir. Daha çok regl öncesinde meme iç yapısı çok yoğun olduğundan, bu dönemde yapılan meme kontrolleri kitle varlığı düşüncesi oluşturabilir.
Beni en çok ilgilendiren konu: Fibrokistler kansere dönüşür mü?
Fibrokistler meme içindeki fizyolojik değişimlerdir ve hastalık olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle kansere dönüşme riskleri de yok.
Fibrokistik yapıların varlığı sırasında memede kanser gelişebilir ancak sebep bu yapılar değildir. Stres, üzüntü ve sıkıntı durumlarında fibrokistlerin sayısı artar ve bu durum gerginliğe yol açar. Kafein kullanımı, fazla tuzlu ve yağlı yiyecekler de bu gerginliği tetikler. Fibrokistlerin artışı memede ağrıya neden olur.
İşte stres yapmamam için bir neden daha. Ama ne mümkün? Sırf bu yüzden her yıl fibrokistlerim artıyor!
Fibroadenom kanserleşir mi?
Fibroadenom, iyi huylu bir tümör. Çevresine kapsülü var ve çevreye yayılması mümkün değil. Bunda meme kanseri oluşma riski, normal meme dokusundan kanser gelişme riski kadar. Çapı arttıkça riski yüzde 1-2 oranında artar.
Fibroadenom, soya tüketimi ve doğum kontrol hapı kullanımı nedeniyle bir miktar büyüyebilir ancak kanser yapıcı bir etkisinin olduğu söylenemez. 
Meme kanserinde en önemli risk faktörleri
Meme kanserinde en büyük risk faktörü kadın olmak. Kadın cinsiyeti, 100 kat artmış riski ifade eder. Menopozdaki kadınlarda risk daha da yüksek. Östrojen hormonuna maruz kalınan sürede artış olması, meme kanseri gelişme riskini artırır. Göğüs bölgesine radyoterapi yapılması ve özellikle 15 yaşından önce tedavi görmüş olmak önemli bir risk faktör. Yağ içeriği yüksek yiyeceklerin uzun süreli tüketimi ve her gün 1-2 kadeh alkol tüketimi meme kanserinin artışında etkili.
Kendi kendine meme muayenesi
Kadınlar kendi kendine meme muayenesine 20 yaşından sonra başlamalı. 20 yaş ve altındaki genç kadınlarda meme kanseri riski düşük olduğundan kafa karıştırıcı ve paniğe yol açıcı etkisi nedeniyle, kendi kendini meme kontrolü önerilmiyor. Meme muayenesi yapmak için en ideal zaman, adet döneminin bitiminden 4-5 gün sonraki dönemdir.
İlk mamografi ve meme ultrasonu
Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunanlar 26 ve ailesel olarak meme kanserine yakalanma oranı yüksek gruplar 32-34 yaşlarında bir kez, sonraki yıllarda 40 yaşına kadar 1-2 yılda bir mamografi yaptırabilir. 40 yaşından sonra ise her yıl düzenli olarak mamografi yaptırılmalı.
Mamografinin kanser oluşumuna etkisi var mı?
Günümüzde kullanılan dijital mamografi teknolojisi, geçmişe göre 10 kat daha az radyasyon içeriyor. Kişinin düzenli mamografi çektirirken dikkat etmesi gereken en önemli ayrıntı, cihazın kaliteli ve sağlıklı bir görüntü vermesi. Çünkü yetersiz ve kalitesiz görüntü, memedeki çok önemli bir tümörün atlanmasına neden olabilir. Meme kanserinin erken tanısında çok önemli bir payı olan mamografik bulgular iyi kalitede filmlerle daha net bir şekilde seçilmektedir. Hatta meme dokusundaki değişimler kanserleşmeden önce dijital mamografiler sayesinde yakalanabilir.   
Günümüzde meme kanserindeki cerrahi yaklaşım nedir?
Meme kanseri ameliyatlarında günümüzde, hasta tıbbi açıdan uygunsa ve risk faktörü yoksa meme koruyucu cerrahi uygulanıyor. Hastanın memesinin alınması durumunda ise ikinci yıldan sonra bazı risk faktörleri ortadan kalktığında yeni meme yapılabiliyor. Çünkü meme kanseri nedeniyle memenin kaybedilmemesi ya da daha sonra yeniden bir memeye sahip olunması hastayı psikolojik açıdan rahatlatarak, sosyal yaşama adaptasyonunu daha kolay sağlamasına yardımcı oluyor. Ve tedavi başarısını artırıyor. Son yıllarda memesi alınan hastalara deri koruyucu mastektomi ve hemen ardından da rekonstrüksiyon yapılıyor.
 
Meme koruyucu cerrahi için kriterler neler?
Hastanın memesinin alınmasını istememesi ve meme koruyucu cerrahiyi tercih etmesi gerekli. Bu hastanın en temel hakkı ve tercihidir. Bu durumda doktorun öncelikli olarak meme koruyucu cerrahiyi düşünmesi gerekir. Kanserin bir bölgede olması gerekir. Memedeki tümörün de çok büyük olmaması, meme büyüklüğü ile kanserin orantısının bulunması gerekir. Kanser büyük meme küçükse memenin tümü alınmalı. Koltuk altı metastazları meme koruyucu cerrahi yapılmasını engellemez. 
Meme hangi durumlarda mutlaka alınır?
Meme içinde yaygın tümörleri bulunan, memenin birçok noktasında aynı anda başlamış kanseri olan hastalarda meme koruyucu cerrahiler yapmak mümkün değil. Bu durumda memenin mutlaka alınması gerekir. Hastanın mamografisinde yaygın ve kötü kireçlenmeleri varsa meme kanserinin birçok odakta başlamasına neden olacağı düşünülüyorsa, bu hastaların memesinin alınması planlanmalı. Daha önce göğüs duvarına radyoterapi yapılan hastalarda, meme koruyucu ameliyat sonrası yeniden radyoterapi yapılması gerektiği için, bu hastalara mastektomi uygulanmalı.  

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı