Biz Oyuncak & Aktivite

Minopolis büyüklerin değil, çocukların şehri…

OKT_5270

Şaşırdım. Bir gün doktor, bir gün veteriner, bir gün kasiyer, bir gün itfaiyeci olmak isteyen Irmak, Minopolis’ten “ressam olacağım” diye çıktı ya, ona şaşırdım.

Geçen Cumartesi, 28 Kasım Şehrin Çocuk Hali’nin daveti ile Minopolis’e gittik. Marmara Forum AVM’deki Minopolis Çocuklar Şehri, çocuklara farklı meslekleri deneyimleten büyülü bir yer. Büyülü diyorum, benim için öyle oldu çünkü. Irmak seçtiği mesleklerde çalışırken kapıda beklememi bile istemedi…

Viyana Üniversitesi uzmanlarının iki yıllık araştırma ve planlama çalışmalarının ardından 2005’te Viyana’da açılan Minopolis, Arel Üniversitesi akademisyenlerinin uzun inceleme ve çalışmalarıyla Türkiye’ye ve kültürüne adapte edilmiş.

OKT_5428

4-14 yaş arası çocuklar için akıllarına gelen ger meslek var… Hastane, itfaiye, market, TV stüdyosu, banka, fabrika, inşaat, hastane, çikolata fabrikası gibi toplam 100 işkolu var buraya yaz yaz bitmeyecek… Girişte kendilerine özel çek veriliyor, ardından bankaya girip çeki bozdurup Minos alıyorlar. Farklı meslek gruplarını deneyimlerken Minos kazanıyor, bazılarında ise katılmak için ödeme yapıyorlar. Gerçek hayatın minik versiyonu diyebilirim. Bu hem gerçek dünyayı daha doğru algılamalarını hem de yönetimi, liderliği, ekip ruhunu ve toplu olarak hareket etmeyi öğrenmelerini sağlıyor. Örneğin marketten çıkınca “bizim grubumuz ikinci oldu anne, ama her zaman kazanamayız” dedi.

Beni kapıda istemedi yazmıştım en başta, meydanda oturdum bekledim onu. Ama tek bir şeye güvenerek. O da kolumuzdaki bileklikler…

Giriş yapan her çocuğa ve ona eşlik eden yetişkine birer RFID (radyo frekansı ile tanımlama) bileklik veriliyor. Bu bilekliklerle her ikisinin de takip edilmesi sağlanıyor. Minopolis’e bir yetişkin eşliğinde giren çocuk Minopolis’ten ancak yine aynı yetişkin eşliğinde çıkabiliyor. Bilekliklerimizle birbirimize bağlandık yani.

Irmak çocuk doktoru olmak istedi önce. Bebekleri muayene etmiş, beslemiş, uyutmuş. Ardından itfaiyeyi deneyimledi. Tabii her meslekten önce eğitim alıyorlar. Yangın söndürmeye giderken çok tatlıydı tüm çocuklar. Market, çikolata fabrikası, pizzacı deneyimlerinin ardından (kendi elleriyle yaptığı pizzayı da afiyetle yedi sonrasında) biraz sakin kalmak istedi ve arkadaşlarından ayrı bir şekilde resim atölyesine gitti. En uzun süre de orada kaldı. Kısa süre öncesine kadar resim yapmayı sevmeyen cimcim, ressam olacağım dedi ya, düşündükçe şaşırıyorum!

IMG_1505

OKT_5590

OKT_5655

IMG_1497

Mekan, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında açık. İki seans var. 10.—14.3o,  ve 15.30 – 20.00. Bu seanslara uygun giriyor herkes. Pazartesi günleri kapalı. Salı-Çarşamba-Perşembe günleri 10.00-17.00 saatleri arasında tüm gün kalabiliyor çocuklar. Cuma ise 10.00-20.00 arasında… Minopolis’te çalışan abi-ablaların hepsi Arel Üniversitesi Çocuk Gelişim Uzmanlığı mezunu. Öyle güzel diyalog kuruyorlar ki çocuklarla. Bizimki ablalar ona “Irmak Hanım” dedikçe mest oldu. Oradaki yetişkinler bizim çocuklar yani! Kişi sınırlaması da var. Sürekli oksijen ölçümü yapılıyor ve içeriye aynı anda 600 kişiden fazla alınmıyor.

Benim sen sevdiğim bölüm süt çiftliği oldu. Bana birbirinden tatlı gelen, iki inek var. Önce okşuyorsunuz, sevgi veriyorsunuz ardından da süt sağıyorsunuz. Büyük şehirde, apartmanda büyüyen çocuklara çok eğlenceli geliyor. Aslında çok istedim yapmasını ancak oralı olmadı. Ben de kendim gittim ineklerin yanına. Ah bir de deneyimlememe izin olsaydı, şahane olacaktı.

FullSizeRender

Bazı meslekler için yaş sınırlaması da var. Örneğin araba kullanmayı çok istedi fakat yaşı tutmadı. 4-6-8 yaş diye ayrılıyor bazı meslekler. Araba kullanamadı, çünkü okuma yazma bilmesi, ehliyet kursuna gitmesi gerekiyordu. Her ne kadar “ama ben okuyorum” dese de, olmadı. Zaten hazırlıklı gitmiştik, anlatmıştım. Yaş sınırı olduğu için ücretler de farklı.

2-4 yaş arası 30 TL

4 yaş ve üzeri ise 55 TL.

Bazı günlerde ise özel uygulamalar oluyor. Örneğin Anneler Günü’nde anneler deneyimlemiş meslekleri… O gün fotoğraf paylaştığımda ücretlerle ilgili, yüksek olduğuna dair yorum gelmişti. Bunun için önerim, Minopolis’in sosyal medya hesaplarını takip etmeniz. Böylece özel indirimleri görebilir ve faydalanabilirsiniz.

Irmak, 100 Minos ile güne başladı, 230 Minos ile bitirdi. Bu paralarıyla hediye dükkanından bir şey seçebilirdi ancak bir sonraki sefer için saklamayı tercih etti. Böylece daha farklı bir hediye alabilirmiş. Arada bir de kendi cüzdanından çıkartıp evcilik oynarken kullanıyor.

Ve son olarak, bence siz de keyif alırsınız. Ne zaman çocuklar için harika yerlere gitsem, hem kızım için seviniyor, hem de “bizim çocukluğumuzda neden böyle yerler yoktu” diye söyleniyorum. 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı