Oyuncak & Aktivite

Neler oynuyoruz?

Ne zamandır neler oynuyoruz yazmıyordum. E artık zamanı geldi. İşte birinci sınıfa giden cimcirikle e sevdiğimiz oyunlar.

Okuldan 17.10-17.30 arası döndüğü için eskisi kadar her şeye dokunamasak da son zamanlarda favori birkaç oyunumuz var. İşin güzeli, onun kadar biz de seviyoruz.

İlki geçe gün aldığımız, Mıknatıslı Sihirli Kelime. Bildiğimiz kelime oyunu. Herkes 6’şar harf alıyor ve kelime üretmeye başlıyor. Diğerleri de bu kelimeden yola çıkarak ellerindeki harflerden yeni kelimeler yazıyorlar. Yani bildiğimiz scrabble gibi. Biz Caddebostan’daki İyi Cüceler Kitabevi‘nden aldık, 35 TL. Aldığımızdan beri de yanımızda. Birkaç gün olmasına rağmen kaç kez oynadık saymadım. Çantada taşınması şahane, arabada bile oynanıyor mıknatıslı olduğu için. Hem yeni kelimeler öğreniyor hem de kelime türetmeyi, diğerinin yazdığı kelimedeki bir harfi kullanarak yenisini yazmayı, bağlantı kurmayı…

Bir diğer oyun, arkadaşımın da çok önerdiği Tik Tak Bomm. Beş yaş ve üstü için yazıyor kutusunda. Üstü derken bizi de kast etmişler. Çünkü biz de çok keyif alıyoruz. Kartlar ve bir adet de bomba var. Bombayı alıyorsunuz, kartlarda birini açıyorsunuz. Diyelim ki kartta “süpermarket” çıktı. İlk oyuncu başlıyor, aklına ilk geleni söylüyor süpermarkette olan. Sonra bombayı sıradaki oyuncuya veriyor, o da söylüyor. Herkes aklına geleni sırayla söylerken bomba da elden ele dolaşıyor. Kimde patlarsa, o yanıyor. Süresi de her seferinde değişiyor. Yani “20 saniyem kaldı, çabuk olmalıyım” yok. Hızlı düşünmeyi öğretiyor. Ayrıca akıllarında ilk ne kalmış bir yerle ilgili onu görüyorsunuz. Banyo kartında tıkandım ben mesela. Irmak çatır çatır söyledi. Bunu da İyi Cüceler’den aldık biz ancak var sanrım her yerde. Bizim aldığımız fiyat 59.90 TL.

Hikaye küplerini de yazmıştım daha önce. Dokuz zar var, atıyorsunuz çıkan resimlere göre hikaye anlatıyorsunuz. 3 kez 3 tane atıp giriş-gelişme-sonuç da yapabilirsiniz. Aynı hikayeye devam da edebilirsiniz. Bir yıldır vazgeçilmezimiz. Uçakta da oynadık, trende de, evde de, sahilde de… Farklı fiyatlarda, birçok farklı markanın var. Hikaye küpleri yazarak bulabilirsiniz.

Ve kelime oyunlarımız. Zıt anlamlılar ve eş anlamlıları çok uzun zamandır oynuyoruz. Bir kelimenin son harfi ile biten yeni kelime bulmayı da. Hatta bunu, sebze-meyveler, eşyalar diye ayırıyoruz. Şimdi son dönemlerde son hece ile yeni kelime bulmaya ağırlık verdik. Misal, biri “araba” dediyse diğer “ba” ile başlayan kelime buluyor. Hem süper keyifli zaman geçiyor hem de heceler yerine oturuyor.

Barbie ve minişleri de çoğunlukla İngilizce oynadığımızı da söylüyorum hep. İşte hikaye küpleri ve Tik Tak Bomm da İngilizce keyifli oluyor. Başta kolay gibi görünse de yavaş yavaş zorlanıyor insan, bazı kelimelerin karşılığını bulana kadar bomba elimizde patlıyor. Hep beraber yeni kelimeler öğreniyoruz. Biz de epey unutmuşuz.:)

Ve Abalone… Ben bu oyunla 2004 yılında arkadaşım sayesinde tanışmıştım. İyi bir strateji oyunu. Arkın “artık zamanı geldi” diyerek almıştı geçen sene. Yavaş yavaş başlamıştık. Okulda da öğrenmeye başlayınca evdekine ilgisi arttı. Kuralları şöyle: Amacınız karşı tarafın 6 topunu oyun alanından çıkarmak. Topları çizgi halinde ya da yana doğru bir seferde bir, iki veya üç topu itebilirsiniz. İki top rakibinizin 1 topunu, 3 top 1 veya 2 topunu itebilir. Eşit sayılardaki toplar birbirini itemiyor. İnternette “Abalone” diye yazarsanız, çıkar karşınıza. Çok düşündüren, harika bir oyun.

İşte hep diyorum ya, kutu oyunlarına ayırdığım bütçeye üzülmüyorum diye. Ailece keyifli zaman geçirmenin yanı sıra çocuğa büyük katkısı oluyor. Hızlı düşünmekten, pratik çözümler bulmaya kadar… Örneğin geçen sene Tutumluanne‘den ikinci el Pictureka almıştım. Onunla da aynı şekilde oynamaya devam ediyoruz. Kartların üzerindeki şekilleri buluyoruz. Dikkat için güzel bir oyun. Ayrıca bazı oyunların fiyatı yüksek geliyorsa, ikinci ellerine bakabilirsiniz. Biz Jenga’yı da hatta Bil Bakalım Kim’i de öyle almıştık.

UNO, Domino ve  Mikado, sürekli yazdığım gibi zaten hep bizimle.

Ne zamandır yazacağım, kısmet bugüneymiş. Hep soruyorsunuz, işte yazabildim. 🙂

Siz neler oynuyorsunuz?

Ah bu arada, Instagram’da çok sık paylaşıyorum oynadıklarımızı. Hesabım @sebnemseckiner. Bloga düzenli yazamasam da oradan hatta Story’lerden görebilirsiniz. Bence takip edin. 🙂

 

3 Yorum
 1. Seda 7 sene ago
  Reply

  Bu yazıyı dört gözle bekliyordum:) elinize sağlık..Biz de scrabble, uno, dobble, korsanli ludo oynuyoruz bu aralar..

 2. BANU ABAY 7 sene ago
  Reply

  bayıldım yazıya, bizim şu ara favori kutu oyunlarımız tabu ve make’n break, daha küçükken eşleme kartlarıydı. şu an haşatları çıkmış ikinci ele bile veremem 🙂

 3. esra güven 7 sene ago
  Reply

  Benim kızım da bu tarz oyunları seviyor gerçekten. Aslında başlarında biraz fazla zaman harcıyor ama neyse 🙂 Ama geçenlerde karşıma çıkan bir makale beni biraz endişelendirdi oyuncakların temizliği konusunda, bir bakın siz de http://blog.teyzesizsiniz.com/bebek-oyuncaklarini-guvenli-bir-sekilde-nasil-temizlersiniz/

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı