Biz Cimcirik & Ben

Nihayet okul seçimimizi yaptık…

okul2

Biz nihayet okul kararımızı verdik .Tabii yemedim içmedim sizinle paylaşmak istedim. Irmak kız, Eylül’den sonra Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı öğrencisi olacak.

Bu konu uykularımı kaçırıyordu. Aklımda hep bir soru işareti vardı. Arkın’la sürekli konuşuyorduk. Bugün, son kararı verince, rahatladık ikimiz de… Tamam itiraf ediyorum, ben biraz ağladım duygulanıp…

Geçen yıl Ekim ayında arkadaşlarımla beraber başladık okul arayışına. Acele etmeden, yavaş yavaş bakalım istedik. Bir gün Ataşehir civarında bir okul ararken, Yandex bizi kaybetti ve kendimizi KALEV’in önünde bulduk. Evet aklımızda olan bir okuldu, fakat o gün başka okulu hedeflemiştik. Önüne kadar gelince, çat kapı girdik içeri… Girer girmez Ela’ya “Irmak’ı şu an bu koridorda” gördüm dediğimi hatırlıyorum. Heyecanlandım. Çok beğendim. Sonra da anlata anlata bitiremedim. (Bu arada 3 kişi çıktığımız arayışta hepimiz başka okul seçtik. 🙂 )

KALEV’i daha önce yazmıştım. İşte buraya tıklayarak ilk gittiğim zamanki yazımı okuyabilirsiniz. Hatta yazın bir kez daha yazmıştım dayanamayıp… O da tam burada. Benim için Kadıköy Anadolu’nun yeri ayrıdır. Süt sevmeyen ben, sınavlara hazırlandığım sene her gece “Kadıköy Anadolu bu bardağın dibinde” cümlesiyle bir bardak ballı süt içtim. Bu okulda dershaneye gittim. Sınava orada girdim. Sonuçta kazandım mı? Evet… Ama Avusturya Lisesi olunca, benden iki yaş büyük abim özel okula gitmesine rağmen annemle babam bir cesaret göndermişler beni de özel okula. Neyse ki birkaç sene burs aldım da rahatlattım adamcağızı. (Tek bir dükkan ile 2 çocuk okutmak bana imkansız geliyor! Zoru başarmışlar.)

okul1

O gün içeri girdiğimizde de KAL ruhunu hissettim binada. Gözlerim dolacak kadar… Renkleri, sıcaklığı, yöneticilerin güler yüzü, sınıflar… Her yeri çok sevdim. Sonra birkaç okula daha gittim, hiçbiri aklıma yatmadı. Arkın’a da “hadi” deyip duruyordum. En sonunda bu hafta başı birlikte gittik bakmaya. Beğendi. Aynen benim gibi beğendi. Bu kez gittiğimizde çocukları gördüm. Yüzlerindeki mutluluğu. Enerjilerini. Sınıfları. Öğretmenleri… Koşup koşup Müdür Yardımcısı Demet Erdem Kır’a sarılıyorlardı mesela. Gerçi Demet Hanım’ı görünce ben de sarılıyorum… 🙂 O gün okulda Arkın’la beraber gezerken kendi kendime “evet” diyordum da, Ödemelerden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Arkın Seçkiner’in kararı çok önemliydi. (Bir yandan da düşüncemiz aynı olduğu için rahattım. Eğitim önemli, bazı şeyleri kısarız, eğitim için elimizden geleni yaparız.)  Tek bir şeye takıldı, “ev de küçük, buradaki bahçe de” dedi. Ama sonra az şube olduğunu ve ileride büyüme ihtimalini duyunca rahatladı. (Ki benim için gerçekten çok geri planda olan bir konu.) Şu an sadece birinci sınıf ve ana sınıfı var okulda. Seneye ana sınıfı, 1 ve 2 olacak. Mesela, bu bizim tercih nedenlerimizden. Az kişi olması, çocuklarla birebir ilgilenilmesi, öğretmenlerle velilerin iletişim halinde olması, okulun 8 değil de 9’da başlaması, eğitim sistemi…

Ders saatlerini, sınıf büyüklüklerini, eğitim sistemlerini, hedeflerini, spor & sanat bakışlarını yukarıda linklerini verdiğim diğer yazılarda görebilirsiniz. Şimdi bir kez daha yazarak sıkmak istemiyorum kimseyi.

Fiyat bilgisine gelince… Şu anda okul erken kayıt döneminde ve bu 29 Şubat 2016’ya kadar devam edecek. 29 Şubat’tan sonra 2016-17 fiyatları açıklanacak.

Erken kayıt döneminde 2015-16 fiyatları ile kayıt yapılıyor.

İlkokul 31.400.-TL,  ana sınıfı 26.200.-TL (Belirtilen ücretlere etkinlikler, öğrenci ferdi kaza sigortası, şehir içi gezi masrafları dahil.) Kadıköy Maarif/Anadolu Mezun çocukları ve torunlarına yüzde 20, Kadıköy Maarif/Anadolu Mezunu referansı ile gelenlere yüzde 10 indirimimiz var.

29 Şubat’a kadar yüzde 5 erken kayıt indirimi ve peşin ödemek isteyenlere yüzde 10 peşin indirimi uygulanıyor. Yani erken karar vermek avantajlı… Arkın’a “acele et” deme nedenim buydu.

Bir zamanlar “Aman bizim gibi önce Almanca öğrensin, sonra İngilizce öğrenmek daha kolay” diye dolanan biz, Almanca’yı rafa kaldırdık gibi. Eğer isterse ileride kendisi öğrenir.

okul3

Irmak’a binayı ve fotoğrafları göstermiştim. Çok sevmişti. Ocak başında götüreceğim, bayılacağına eminim. Hayırlı olsun canım kızım benim. Sağlıklı ol. Mutlu ol. Sen hep iyi ol, o zaman biz de iyiyiz zaten…

18 Yorum
 1. binnur 9 sene ago
  Reply

  ‘Okul kaydınız hayırlı olsun ‘
  Yazdim sanirim ig den engellendim.
  Bende 4 yasında bir kız annesiyim.
  Hatta daha önce blogunuza cevap yazmıştım,birinde ‘göztepe oyuncak dükkânı’ nerede diye sormuştum.
  Yani benden zarar gelmez.
  Sevgiler:)

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   ama ben sizi engellemem ki…
   hatırlıyorum yazdıklarınızı

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   Siz bana yazar mısınız nick’inizi. Ama engellemedim ki sizi…

   • binnur 9 sene ago
    Reply

    Aaaa
    Benmi yanlış anladım.
    Yoksunuz listemde?
    Uzun zamandır twetter dan takip ediyordum.ig yeni açtım.
    (Bnrtrhn )
    Kendimi size çok yakın hissediyorum.düşünceleriniz bazen sanki benim düşüncelerim.
    Bu yaz lüleburgaz a gittiğiniz okudugumda Dahada şaşırdım.başta
    Sizi oralı sandım.
    Çünkü bende burgaz liyim.
    Evlenince İstanbul Bahçelievler e geldik.
    Yazdığım gibi 4 yasında bir kızım var:)

    • ManyakAnne 9 sene ago
     Reply

     ❤️❤️❤️❤️

    • ManyakAnne 9 sene ago
     Reply

     Öyle bir kullanıcı yok dedi ig

     • binnur 9 sene ago

      Allah allah
      Bende sizi tekrar ekliyorum
      Ama olmuyor.
      Benim çözemediğim bbirşeyler mi var?
      Yeniyim ya:)

 2. Bilge 9 sene ago
  Reply

  Merhaba büyük bır keyifle okudum belkide sınıf arkadaşı olurlar kızımla bu hafta bizde bır görüşme yapmayı planliyoruz hayırlı olsun 🙂

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   Süperrr 🙂

 3. Anonim 8 sene ago
  Reply

  Merhaba, yorumları tesadüfen iki oğlum için okul arayışı içindeyken okudum. Hayatımın en zor dönemini geçiriyormuşum gibi geliyor.
  Kalev den şu anki koşullarda memnunmusunuz

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Merhaba. Gerçekten çok karar. Biz yazdırdık ancak Eylül’de başlayacak. 🙂

 4. cigdemk 8 sene ago
  Reply

  Merhaba.. Benim oğlum için ben de arayış içindeyim. Oğlum seneye Eyllülde başlayacak, sizin deneyim ve yorumlarınızı takip ediyor olacağım..

 5. banu 8 sene ago
  Reply

  Merhaba,

  Çocuğu ilkokula önümüzdeki sene başlayacak olanlar ya da okulundan memnun olmayanlar için fikir verebilirim. Benim kızım Adıgüzel İlkokulu’nda 2. Sınıf öğrencisi. Biz de geçen sene okul seçerken çok araştırdık, Ataşehir civarındaki birçok okulla defalarca görüştük ve Adıgüzel’de karar kıldık. Bir kere yönetim çok ilgili, sadece kayıt olana kadar değil ilgileri, eğitim öğretim dönemi boyunca da müdür ve müdür yardımcısı ile her sorunu birebir görüşebiliyorsunuz. Onun dışında 25 binin altındaki fiyat hem çevredeki diğer okullara göre hem de verdikleri eğitim kalitesine göre çok çok uygun. Adıgüzel 2 yıl önce İstanbul Üniversitesi ile akademik işbirliği yaptığı için ayrıca ordaki akademisyenlerden de danışmanlık alıyorlar bu da derslerin işleyişine çok ciddi yansıyor. Benim kızımın sosyal zekası çok kuvvetli olmasına rağmen, matematik dersi olduğu günlerde o gün neler öğrendiklerini heyecanla anlatıyor. Keza öğretmenler de çok ilgililer, kısacası anne-baba olarak biz çok memnunuz. Bu arada haftasonu kurslarıyla da çocuklara farklı bir dünya görüşü de kazandırıyorlar. Biz robotik kursunu tercih ettik ama piyanodan yan flüte kadar birçok alanda kurs programları mevcut. Yeni okul düşünenler mutlaka bir gidin görün tanışın derim. Sevgiler…

  • Nermin 7 sene ago
   Reply

   Banu Hanım sağ olun. Hiç duymamıştım, hemen bakalım.

 6. Aylin 6 sene ago
  Reply

  Merhaba,

  Kalev tecrübeniz gecen surede epey artmıştır dıye dusunuyorum 🙂
  Aslında ben Kalev den emin olmakla birlikte ingilizce konusunda emin olmak istyorum. Native öğretmen sanırım az ama çocukların ingilizceleri gercekten iyi ilerliyor mu?yani mutlaka dışardan da destek vermek gerekli mi?

  • Şebnem Seçkiner 6 sene ago
   Reply

   Merhaba. Hayır hiçbir takviyeye gerek yok çünkü çok güzel öğreniyorlar.

 7. melek 4 sene ago
  Reply

  merhaba,

  zorlu okul arayışı sürecinde yazılarınız çok aydınlatıcı ve yardımcı oldu. kızınız kalevde hazırlık okudu mu yoksa ilkokul 1. sınıftan itibaren mi başladı. kızım evimize çok yakın ve memnun olduğumuz bir anaokuluna gidiyor ve düzenini bozmak istemiyorum, 1. sınıftan itibaren yazdırmak mümkün olabiliyor mu? bir de yazının üstünden geçen yıllar sonrasında kalev ile ilgili düşüncelerinizde bir değişikilik oldu mu?

  desteğiniz için teşekkürler, sevgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı