Cimcirik & Ben

NovaKid: Çocuklar için İngilizce dersler

Size indirim haberini vermek için yazıyı düzenlemem gerekiyordu. Bir baktım, iki sene önce yazmışım. O kadar zaman olmuş Novakid ile tanışalı, derslere başlayalı. İyi ki diyorum, iyi ki…

Bu yazıyı hazırlamadan önce dönüp bloğa baktım, İngilizce ile ilgili yazılar paylaşmışım. Oyunlarımız, Irmak çok küçükken yaptıklarımız… Anne olmadan önce çocuklarına bebekken yabancı dil öğretenlere “Biz 12 yaşında öğrendik de ne oldu ki?” diyen ben, başladım o daha ufacıkken İngilizce’yi geliştirmesi için ne yapabilirim diye düşünmeye. Nitekim epey bir şey yaptık, okulda da öğreniyor. Biz ne kadar konuşsak da, filmleri İngilizce izletsek de bir öğretmenle karşılıklı konuşmak gibisi yok. Ben de NovaKid‘i duyunca “Neden olmasın” dedim ve bir deneme dersiyle başladık. Sonra bir ders daha yaptık. Neredeyse bir yıldız düzenli ders yapıyor Irmak. Yazın birkaç hafta ara verdik, okullar açılınca yeniden aynı hızda başladık. 

NovaKid’i daha önce duydunuz mu bilmiyorum ancak şöyle özetleyebilirim.  “Çocuğunuz evde bilgisayar – tablet ile karşısında yabancı bir öğretmen ile İngilizce pratik yapabiliyor.” Resmen online ders diyebiliriz. İlk dertse çocuğun seviyesi ölçülüyor, diğerleri ona göre planlanıyor. 

Tabii siz “biz” dediğime bakmayın, ben kameraya yaklaşmıyorum bile ancak meraktan çatladığım için (ki beni tanıyorsunuz) salondan da çıkamıyorum. Bir şeyde takıldığı zaman söylememek için ciddi mücadele veriyorum.

4-12 yaş grubu için 4 seviyeden oluşan İngilizce eğitiminin yanında 4 ve 5 yaş grubu çocuklar için yeni bir eğitim programı başlamış. Çocuklar,
📌 Karşılaşma ve ayrılma esnasında selamlaşmaları,
📌 Kendisi ve çevresindeki olan bitenlerle ilgili temel sorulara cevap vermeyi,
📌 Temel renkler ve şekillerin isimlerini,
📌 Etrafında konuşulanların temel konusunu anlamayı,
📌 A’dan Z’ye alfabenin tamamını öğrenip okumaya geçmeye hazır oluyorlar.

Bu sistem aslında çocuğunuzu İngilizce konuşmaya teşvik ederek öğrenmenin etkili bir yolunu sunuyor. Dersler, interaktif sanal sınıf ortamında, uzaktan öğretim için Avrupa standartlarına uygun olarak hazırlanmış bir ders planına göre işleniyor. Öncelikli amaçlarının çocuğun İngilizce’yi severek, anlayarak ve uygulayarak öğrenmesi olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden de derslerde oyunlar var. Çocuk ekranın sağ altında kendini, üstünde ise öğretmenini görüyor. Sol tarafta ise Paint gibi bir sayfa olduğunu ve yazabildiğinizi düşünün. Öğretmenin söylediklerini yapıyor, işaretliyor. Yani sadece oturup sohbet etmiyor.

Dersler 25 dakikadan başlıyor.  

Çocukların uzaktan eğitim aldıkları bu dönemde onları desteklemenin çok doğru olduğuna inanıyorum. Özellikle bu dersler aynı zamanda sohbet gibi olduğu için sıkılmıyor, bunalmıyorlar. 

Size tavsiyem bunu çocuklara “ders” olarak yansıtmamanız. Mesela ben “ilk başladığımız dönemde Bir İngilizce öğretmeni ile sohbet edeceksin” dedim, öğretmen olduğunu bilse de ders kelimesini kullanmadım.

Aslında belirtmeme gerek yok ancak yine de yazayım; bireysel ders programı pedagog ve deneyimli öğretmenlerce hazırlanmış. Bir de işin güzel yanı, evde istediği rahatlıkta, istediği saatte yapabiliyor olması. İkinci ders çok güldüm, Irmak bir yandan öğretmenle sohbet ediyor, diğer yandan kısık sesle bana “su getirir misin anneee” diyordu. Arkın ders saatini bildiği için parmak ucunda girdi eve. 😊

Size tavsiyem önce bir deneme dersi almanız, sonra karar vermeniz. Her zaman yazıyorum, paylaşıyorum: Ne öğretirsem, öğretebilirsem kârdır. Bilgisayar ya da tablet başında geçireceği sürede neden İngilizce’yi ilerletmesin? Oyun gibi olduğu için gerçekten keyif alıyorlar.

Hadi deneyin de yazın bana yorumlarınızı. Heyecanla bekliyorum.

Son bir not: Evet çok seviyor ancak haftada en fazla iki kez ders yapmasını isterim. Sonuçta bıkması gibi bir riske girmek istemiyorum. Sevdiği ve eğlendiği sürece öğrenecek, geliştirecek.

 

 

 

Reklam
İşbirliği
4 Yorum
 1. Durdane Öztorun 4 sene ago
  Reply

  Evet biz de istiyoruz

 2. Efe 4 sene ago
  Reply

  Sebnem Seçkiner hanımın tavsiyesiyle denemek istiyorum

 3. Gul 4 sene ago
  Reply

  Merhaba standart mı premium teacher tercih ettiniz? Önerebileceğiniz eğitmen var mı? Şimdiden teşekkürler…

  • Alev Demir 2 sene ago
   Reply

   Ben bir ay boyunca bir İngilizce kursuna yazdırdım .Hiç sevmedi gitmek istemedi ve bırakmak zorunda kaldık.Sonra reklamlarda bu uygulamayi görüp ücretsiz ders talep ettik.Kizim çok sevdi ogretmenini ve bir aylık aldık .Deneme amaçlı.Kizim devam etmek istiyor ve çok seviyor.Suan 6 aylık paketini yükledim .Tek aklıma takılan seviyeye göre sertifika programı verip vermiyecekleri.Belge önemli sonuçta.Ogretmenimiz janny i çok seviyoruz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı