Biz Seminer

Nuh’un Gemisi yol almaya başladı

image

İşte güzel bir haber!

Böyle bir merkezin açılacağını duyduğumda çok sevinmiştim. Aslında bir zamanlar benim de hayalimdi ne yalan söyleyeyim. Başaran anneleri gördükçe gurur duyuyorum. İşte şimdi açılmak. Haber vermek de benim görevim.  Bebeklik döneminde otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulan ve şu anda 8 yaşında olan Nuh ilham verdi; annesi Mine Nişlioğlu, uzman bir kadronun desteğiyle Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışma Merkezi’ni kurdu.
Kısa süre sonra kendisiyle bir röportaj yapmak istiyorum. Ancak öncelikle açıldığını paylaşmak istedim. Aceleci olduğumu herkes biliyor. 🙂

Geçen Temmuz Fenerbahçe’de hizmet vermeye başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan onaylı merkezde; bir yandan 9-36 ay arasındaki bebek ve çocukların gelişimi desteklenirken, öte yandan 12 yaşa kadar özel gereksinimli çocuklara kaliteli ve bütüncül bir eğitim ortamı sağlanıyor.

image

Mine Hanım’ın otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulan ve şu anda 8 yaşında olan oğlu Nuh’u yetiştirirken karşılaştığı zorluklar ve edindiği deneyimlerden yola çıkarak her biri kendi alanında uzman danışman, terapist ve klinik psikologlardan oluşan bir kadronun desteğiyle kurduğu merkezde, en son bilimsel yöntemler kullanılıyor.
Merkezin en önemli özeliklerinden biri; özel eğitim, duyu bütünleme, dil ve konuşma terapisinin yanı sıra aile ve psikolojik danışma alanlarını tek bir çatı altında sunuyor olması.

Programlar aile, okul ve sosyal çevreye de entegre olarak yürütülüyor.
Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı’nda otizm spektrum bozukluğu, Asperger sendromu, Rett sendromu, dezentegratif bozukluk gibi yaygın gelişimsel bozukluklar, hiperaktivite, dikkat bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve diğer gelişimsel geriliklerin yanı sıra üstün zeka ve yetenek gösteren 12 yaşa kadar çocuklara “özel eğitim” hizmeti sağlanıyor.
Eğitim sürecinde çocuklar ayrıca duyu bütünleme, dil ve konuşma, oyun terapileri aracılığıyla da destekleniyor. Aynı zamanda özel gereksinimli çocukların bireysel gelişimlerini ve toplumla bütünleşmelerini en üst düzeye taşımak adına, okul ve sosyal yaşam alanlarında “gölge öğretmen” hizmeti veriliyor. Tüm eğitimlerde aile, öğretmen, müdür ve okulla işbirliği yapılıyor.

Merkezde “Ne kadar erken, o kadar iyi” sloganıyla bebekler için doğru uyarıcılarla yapılandırılmış bir program eşliğinde eğlenceli ve eğitici uygulamalar da gerçekleştiriliyor. 9-24 aylık bebekler için “erken bebek uyarımı”, 24-36 aylık çocuklar için anneler ve bakıcıların katılımıyla “oyun grubu” programı uygulanıyor.
Türkiye’de yaşayan yabancı ailelerin de faydalanabilmeleri için tüm terapiler Fransızca ve İngilizce de verilebiliyor.

Mine Hanım, yoğun ve doğru eğitimlerle desteklenen her çocuğun ilerleme kaydedeceğini belirterek, “Üzülmek ve suçlamak yerine, en küçük gelişmelerde bile birlikte mutlu olmayı, şükretmeyi, sabretmeyi ve sonsuz sevgimizi hep beraber paylaşmayı öğrendik. Asla umudumuzu yitirmedik, hep daha fazlası için uğraştık, yarının bize öngöremediğimiz ödülleri vaat edebileceğini fark ettik. Tüm süreç boyunca edindiğimiz bilgi ve deneyimi, uzmanların da desteğini yanımıza alarak çocuklarımızla ve aileleriyle paylaşmak istedik. Oğlum Nuh’un ismini vererek çocuk terapi ve aile danışmanlığı merkezimizi kurduk” diyor. Ve… Ailelere “Her çocuk öğrenir. Gelin, hep birlikte başaralım” çağrısında bulunuyor.

Bence, burayı ne kadar çok insan bilirse o kadar iyi. Sizce de öyle değil mi?

İşte bütün iletişim bilgileri:

Adres: Ahmet Mithat Efendi Cad. Karasu Apt. No: 16/3 Fenerbahçe-Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 345 09 30
Web: www.nuhunmerkezi.com
E-posta: info@nuhunmerkezi.com
Facebook: https://www.facebook.com/nuhungemisicocukterapi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı