Biz Cimcirik & Ben

Okul seçiminde finale yaklaştık

okul

Başlık heyecanlı.

Ama…

Yok karar vermedim. Vermedik.

Irmak için başladığım okul turu tatilde şu an…

Kesin bir karar yok ortada…

Sadece ne zamandır sesli düşünüyorum.

Aslında sanırım okul seçimi konusunda bir arpa boyu yol almadım. 4 okula gittim. (İELEV; KALEV; DENİZATI; GAUSS) Her gittiğim okulda daha da karıştım. Ya da tam tersi, öyle bir yol aldım ki kendi kendime yaptığım hırslardan arındım. Sakinleştim. Duruldum.

Mesela önce bizim gibi Almanca öğrensin İngilizce nasıl olsa cepte diye düşünüyordum, sonra dedim ki: Ben ne yapıyorum? Nasıl olsa biz biliyoruz, destekleriz. İngilizce başladı, böyle devam etsin işte…

Çok istediğim okuldan, müfredatın gerisinde kalıyormuş genelde diye vazgeçtim mesela.

İyi okul için uzağa gidebilir diyordum, bundan da vazgeçtim, ilkokulda eve yakın olan okul en iyisidir diyorum artık.

Bir yanım “ilkokulda eve yakın olsun, mutlu olsun, orta okulda ilerideki başarısı için zaten iyi bir okula yazdıracağım” derken, diğer yanım “ilkokuldaki temel çok önemli” diye karşı çıkıyor. Kendi kendime kavga ediyorum.

Eve yakın olan bir okul vardı aklımda, görüşmeye gideceğim ancak ana sınıfı konusunda emin değilim. Gittiğimde ilkokul için konuşacağım.

Hangi ilkokula vereceksem ana sınıfını orada okumalı diyordum, bundan da emin değilim artık. Zaten iki senede 2 okul değiştirdi. Şimdiki okulunu çok seviyor, neden ana sınıfı için rahatını bozayım ki?

Çocuğa bakıyorum, küçücük. Aklı fikri oyunda. Ben tutmuş şimdiden iyi bir okul kazanabilmesi, bilmem kaç dil konuşabilmesi için hakkında plan yapıyorum. Durdum. Arkın’la ortak kararımız, durduk.

“Hazırlığı burada okumayan çocukları ilkokula almıyoruz” mantığına karşıyım. Bu tip okullara “Almıyorsanız, siz bilirsiniz” demek istiyorum. Yok arkadaşlıklar çoktan kurulurmuş (sanki 6 yaşında ayrılmaz ikili oluyorlar), yok sistem farkı yaşanırmış (ana sınıfında ne derece farklı sistem olabilir)… Öyle çok şey söyleniyor ki, kulaklarımı kapadım hepsine.

Sanırım, bilinçaltım bir yıl daha süre istiyor. Belki o bir yılın sonunda o çok sevdiğim okuldan iyice soğuyacağım ya da çok pahalı bulduğum okula rahat rahat göndereceğim. Belki özellikle ana sınıfı dönemi için binasını beğenmediğim için listeden çıkardığım okula yönleneceğim. Belki sistem değişecek ve benim de mezun olduğum, evimizin dibindeki devlet okulu harika bir hale gelecek yeniden. Belki uzak diye vazgeçtiğim okulun oraya taşınacağız…

Bilmiyorum..

Şu an ne Irmak’ı, ne Arkın’ı ne kendimi ne de bütçemizi zorlayacağım.

“Ana sınıfını da bu okulunda okusun, zamanı gelince bakacağım” cümlesi için nihai kararımızı vermemiş olsak da, bu sonuca çok yakınız.

Hani bazen okul konusunda ne karar verdiğimizi soruyorsunuz ya, işte bu durumdayız.

Karar verdik mi vermedik mi biz de anlamadık… Yüksek sesle düşünüyoruz bol bol.

Benim İkizler burcu değişkenliğim kocama da mı geçti yoksa?

Peki ya siz?

Siz karar verdiniz mi?

8 Yorum
 1. tosbagalarr 8 sene ago
  Reply

  İmkanları doğrultusunda herkes evladı için en iyisini istiyor. Okul da bunların başında geliyor tabiki ama hiçbirşeyi abartmamak lazım kısmetinde neresi varsa orası olacaktır. Sen gezdin araştırdın takdir Allahın. Kendini bu kadar sıkıntıya sokma Allahın gücüne gider derler. İyi yerlere gelmiş pekçok insan devlet okullarından mezun şöyle düşün ya da anladığım kadarıyla yeterli görmediğiniz bir okula bile gönderseniz onu destekleyecek bilgi ve imkana sahipsiniz. Diyelim ki en iyisi dediğiniz bir okula gönderdiniz ama bir baktınız ki çocuğunuz hiç sevmedi ve mutsuz. Umarım çocuğunuzun gönlüne göre bir okul bulursunuz. Zor bir karar kolay gelsin.

  • evhamlı anne 8 sene ago
   Reply

   Benim de kızım 4 buçuk yaşında ve anaokuluna 4 yaş 2 aylıkken başladı. bu okulu bile bulabilmek için tüm yaz tatilimi harcadım. Bol bol oynasın, çocukluğunu yaşasın diye anasınıfı mantığına şu an çok karşıyız. O neden seneye de ellemeyip aynı anaokula devam etmesinden yanayım. Önlerinde inşallah uzun bir okul hayatı zaten olacak. O nedenle ne kadar geç o kadar iyi diyenlerdenim. Sevgiler..

 2. Selin 8 sene ago
  Reply

  Merhaba
  Okul arayışı kabusu yaşayan bir anne olarak tamamen hissettiklerimi yazıya dökmüşsünüz. Evimin tam karşısındaki iyi olduğu Söylenen devlet okulu ( Kozyatağı 30 Ağustos İlkokulu) mu yoksa özel okul mu, özel okulsa hangisi çelişkisi Arasında gitgeller yaşıyorum sürekli. Eşim devlet okulu diyor ben de ama temel de önemli diyorum. Denizatı özeller açısından fiyatı sağladığı faydalar açısından en makul olanı gibi geliyor ama henüz görüşmedim. Denizatı ile ilgili yorumlarınızı alabilirsem sevinirim. Hepimize bu zorlu kararda en doğru kararı alma yetisi diliyorum:)
  Sevgiler

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Merhaba
   Yazmıştım buraya yorumlarımı götüşme gününün ardından. Beğendim ama çözemediğim, içime sinmeyen bir şey var. bana çok rahat geliyor ders açısından… Öyle düşünüyorum ama diyorum ya emin değilim. Henüz bir karar da vermedim…

   • Anonim 8 sene ago
    Reply

    Merhaba
    evet size sorduktan sonra diğer yazınızı gordum. Çok teşekkür ederim.

  • Burcu 3 sene ago
   Reply

   Selin hanım merhabalar,

   Ben de sizinle birebir aynı durumdayım. Hangi okulu seçtiniz acaba?

   Teşekkürler

 3. Ufuk 6 sene ago
  Reply

  Merhaba, biz de aynı durumdayız, kızımız için araştırma yaparken blogunuza denk geldim. Merak ettim neye karar verdiniz? Bugünkü aklınız olsaydı neyi farklı yapardınız?

  • ManyakAnne 6 sene ago
   Reply

   yine aynı okula verirdim, KALEV

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı

post-image
Biz

Novakid sürprizleri

İlk fotoğraf Nisan 2019, diğeri ise güncel.  Size uzun zamandır bahsettiğim Novakid’in Haziran ayına özel hepimize büyük sürprizi var. Biliyorsunuz, Novakid 4-12 yaş grubu...
devamı
post-image
Biz

Neden kırıldım?

Çok cansınız. Sesim çıkmayınca merak ediyorsunuz, soruyorsunuz. Ben de anlatmaya çalışıyorum her şeyi. Bazen de detay veremiyorum işte. Ya da öyle oluyor ki, “neyi...
devamı