Biz Cimcirik & Ben

Okul sürecinde 2. durak: KALEV

Bugün arkadaşımla, Denizatı’na bakmak için yola çıktık. Kaybolduk Kayışdağı’nda. Yandex Navi sağolsun bizi öyle yerlere götürdü ki bir baktık Kayışdağı üzerinden Ataşehir’e gitmişiz, kulağımızı tersten göstermişiz.

Denizatı’nı araken KALEV’in önünden geçecektik. “İyi” dedik “yarın geleceğiz, yerini görmüş olduk”. Daha sonra tarif almak için Denizatı’na teelfon açınca çat kapı gidemeyeceğimizi öğrendik (tahmin de ediyorduk aslında) ve rotayı KALEV’e çevirdik. Sandığımdan daha yakın. Ataşehir- Göztepe’nin neresi yakın diyorsanız, diğer okullara bakmanızı öneririm. O yoldan sonra burası yakın geliyor. Bir önceki yazımda  detayları görebilirsiniz.

Tekrar olacak ancak okul seçimindeki kriterlerimi de buraya yazmıştım zaten. Hepsi eksiksiz aklımda, girdim binadan içeri…

GELELİM OKULA

KALEV, Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nın kısaltması. Harika karşılandık diyebilirim. Hem okul müdiresi Bahtışen Yıldırım hem de yardımcısı Demet Kır ile yaklaşık 1 saat geçirdik. İşim olmasa daha da oturur sorardım, öyle tatlı bir muhabbetti bizimki. (Yıldırım daha önce Kadıköy Anadolu Lisesi’nde Almanca öğretmeniymiş. Kır da Matematik…)

Okulda şu an 16 öğrenci var. Daha doğrusu şöyle demek lazım, şu an sadece ana sınıfı var. Önümüzdeki yıl birinci sınıf açılacak, bu şekilde alttan gelenlerle devam edecek. (Belki sadece önümüzdeki yıl birinci sınıfa dışarıdan çok öğrenci alabilirlermiş.)

Hedefleri, 22’şer kişiden 3 sınıf açmak. Irmak, önümüzdeki yıl anasınıfına başlarsa aynı öğrencilerle 1’e devam edecek. Dışarıdan gelenlerin ayrı bir sınıf mı olacağı yoksa diğerleri ile okuyacağı henüz belli değil.

Okul çok yeni. Bundan rahatsız olmak yerine tam tersi hoşuma gitti. Kuruluş aşamasında bir şirkete girip büyütmek gibi.

Şu an anasınıfı 24 bin TL. 31 Aralık’a kadar şöyle bir uygulama var Eğer birinci derece yakını KAL mezunu ise alacağı indirim yüzde 30. Eğer KAL mezunu birinin önerisiyle gidilirse indirim oranı yüzde 20.

Birinci sınıf yok ancak fiyatı 28 bin TL olarak belirlenmiş. Aynı indirim oranları burada da geçerli. Zaten indirimi bir kez alan çocuk o şekilde devam ediyor. Önümüzdeki yıl bu fiyatlar (büyük bir ekonomik kriz olmadığı sürece) yüzde 7 aratacakmış. O da maksimum olan oran… Yukarıdaki fiyatlara servis ve yemek de ekleniyor tabii..

Yine yukarıda bahsettiğim indirim oranları 2015 itibarıyla değişecekmiş. Erken karar veren kârda yani!

Okulu gezdik. Tavanlar çok yüksek. Sınıflar çok şirin. Tek sorun, bahçenin fazla küçük olması.

Anasınıfından itibaren haftada 10 saat İngilizce var. Yine İELEV’de olduğu gibi 4 saati yabancı öğretmen ile geçiyor. İkinci dil olarak şu anda İspanyolca düşünülüyormuş. Kesin bir karar yok. Her zamanki gibi fikrimi söylemeden edemedim ve haddim olmadan Almanca olsun İkinci dil dedim. Sanki kız oraya başlamış gibi. Haftanın iki günü de İngilizce günüymüş. O iki günde sadece İngilizce konuşuluyormuş, yemekhane dahil her yerde.

Akademik başarıya tabii ki önem veriliyor. Çok güzel hedefleri var. “Disiplinlerarası öğrenme”yi benimsiyorlar.

Şu anda okul 9’da başlıyor 16.10’da bitiyor. Çocuklar kahvaltı-öğle yemeği ve ikindi kahvaltısını okulda yiyorlar. Kahvaltı süresi 9.30’a kadar uzuyor. İlkokulla birlikte bu saatler pek değişmeyecekmiş.

Bizim gittiğimiz binada ilk 4, anasınıfıyla birlikte ilk 5 yıl olacak. Devamı hangi binada, henüz bilinmiyor.

Şimdi ben belirsizlikleri yazınca negatif düşünmeyin. Onca bilinmeyene ben okulu çok sevdim.

 IMG_5833

BENCE

Yıldırım ve Kır’ın KAL öğretmeni olması çok hoşuma gitti. İELEV’de bunu yaşamamıştık. KALEV’de gerçekten de Kadıköy Anadolu ruhu yansıtılmak isteniyor. Bunu çok net hissettim.

Bahçe epey küçük. Bu şu anda benim için sorun değil ancak üsiz önem veriyorsunuzdur diye belirtmek istedim.

İngilizce’nin 10 saat olması bana aslında biraz az geldi ancak uzman değilim, sadece veliyim. Yorum yapmamam daha iyi.

İELEV’de İstanbul Erkek ruhunu hissetmemiştim ancak burada öyle olmadı. Okulu gezerken Irmak’ı gördüm yemekhanede, sınıfta…  Neden bu kadar çok sevdiğimi ben de anlamadım ama sevdim. Vakıf, okula büyük emek veriyor anladığım.

Arkın’ın işine yakın olması içimi rahatlatıyor.

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin gönlümde her zaman ayrı bir yeri vardır. Çıkar çıkmaz oradan mezun iki kuzenimi aradım zaten. Hatta yaşı daha büyük olandan epey bilgi aldım. Yine okulla ilgili çok şey bildiğine inandığım bir arkadaşımı aradım ve direkt “oğlunu verir miydin” diye sordum.

Tabii daha çok okul bakacağım. Fakat itiraf edeyim KALEV’in var olduğunu bilmek beni rahatlattı.

Yine de siz bana kanmayın. İkizler burcuyum ben 🙂 Zamanı geldiğinde yarın kayıt yaptıracağım dersem, ertesi gün kayıt belgesini isteyin benden.

Bunun aşamaları var daha. Listeyi 3’e indireceğim. Arkın’la karar vereceğiz. Çocuk okula başlayacak. Ben pişman olacağım. Aklım diğerlerinde kalacak. Bilgi toplamaya çalışacağım. Sonra kendimi kararıma inandıracağım. Hayatımın her aşamasında (evlilik hariç) böyle oldu. Yine aynısı olmayacağının garantisi yok.

Sözü çok uzattım ama minik de bir not. Arkın bana okullarla ilgili hiçbir şey sormuyor. Sanırım o da buradan okuyor.

28 Yorum
 1. Şebnemcim kolay gelsin, sayende bu okulu öğrenmiş olduk,
  diyorum ki keşke avrupa yakasında da bir araştırma yapsan 🙂 biz de faydalansak :))
  birinci sınıf düşünmüyorsun değil mi, ana sınıfı için araştırıyorsun

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   Canım anasınıfı ve devamı 8 sene için araştırıyorum. Tüm ilköğretim için. Sırf anasınıfı olsa bakmam ki şimdiki okulundan çok çok memnunuz ailece.
   Seni kırmak istemem Avrupa yakasında bir okul düşünmediğim için araştırmayacağım 🙁

 2. Şaka yaptım zaten canım, senin işin başından aşkın, kolay gelsin

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   teşekkürler canım 🙂

 3. firuze 9 sene ago
  Reply

  merhabalar, web sitenizi yeni keşfettim:) okul surecini/stresini iki kere yasamis biri olarak nacizhane tavsiyede bulunmak istedim. biz de esimle buyuk oğlum için once başka bir dil öğrensin, İngilizceyi nasil olsa öğrenir diyerek kucuk pr…’e yazdirdik. ilk uc senenin sonunda beklentilerimizi karsilamadigina karar verip okul değiştirdik. inanin o kadar stres yaptigima, uzuldugume, agladigima değmedi. oğlum cok kolay adapte oldu yeni okuluna. demem o ki 8 yil ayni okula devam edecek diye birsey yok:)yolun yarisinda da okul değişebiliyor. size de bol sans…

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   Çok teşekkür ederimmm. Bakalım ne karar vereceğiz… Yalnız bahsettiğiniz okuldan eklemezdim bunu. İçine girmeden anlaşılmıyor işte…

   • firuze 9 sene ago
    Reply

    evet, her velinin beklentisi farkli. bizim ex-okuldan memnun olmayan azinlik gruptayız biz:) şimdiki okulumuz ise herkesin ocu gibi baktigi, yaris ati yetiştirdiği zannedilen malum okul…ama o kadar farkliymis ki…oğlum okuldan gelince o kadar rahat ki…ödevler cok az, kisa suruyor. aksam herseye vakti kaliyor. okul arastirirken, sistemi henüz oturmamis- yeni acilan okul yerine uzun suredir bu sektörde olan okullara bakmanizi öneririm nacizhane…hepimize kolay gelsin:)

    • ManyakAnne 9 sene ago
     Reply

     Bilfen’den bahsediyorsunuz değil mi?
     Koşuyolu’ndakine bakacağım

     • firuze 9 sene ago

      evet…oğlum 4. sinifta baslamis oldu ama disaridan bahsedildigi gibi değilmiş. size de bakmanizi tavsiye ederim.

    • Şans 8 sene ago
     Reply

     Firuze hn merhaba,
     Hangı Bılfendesınız ? kacıncı sınıf ? Biz farklı bır okulda 4.sınıfa basladık ancak Bifen’le ılgılı goruslere cok ıhtıyacım var.

 4. demet 9 sene ago
  Reply

  bir kalev velisi biraz da manyak anne 🙂 olarak yazıyorum, şimdilik okul seçimimizden çok memnunuz, (şimdilik diyorum bizler de 3 aydır okulumuzun velisiyiz)…miniklerimiz bahçeyi de çok seviyorlar, çok büyük olmasa da çim ve de keyifli bir bahçemiz var. dediğiniz gibi kadıköy anadolu ruhu okulda oldukça hissediliyor, hem kendine güvenlerinin gelişimi (ya da zedelenmemesi), hem mutlulukları hem de kaliteli eğitim almaları açısından gözümüz arkada kalmıyor.

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   Daha az önce eşime git KALEV’e bak diyordum :)))))) giderek ona kayıyorum çünkü
   Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler

   • Anonim 9 sene ago
    Reply

    hangi okula verdiniz çok merak ettim .

    • ManyakAnne 9 sene ago
     Reply

     Kendi okulunda devam edecek anasınıfına. Birinci sınıfta başka okula alacağım.

     • emine 7 sene ago

      merhaba ,

      oğlum 2,5 yaşında ve şimdi yuva arayışındayım.önerebileceğiniz ataşehir civarında bir yuva varmıdır?

  • Sedef 8 sene ago
   Reply

   Merhaba, siz 2014 de Kalevdeymişsiniz Demt Hanım, hala devam ediyor musunuz ve memnun musunuz?

 5. Ben de bir KAL mezunu olarak yorumlarınızı inanılmaz bir keyif ile okudum. Bizim ufaklığın daha çok zamanı var ama kendi çocuğumun da Bahtışen Hocam ve Demet Hocam’ın (mutlulukla söylüyorum ki, her ikisinden de eğitim almış bir öğrenciyim:)) yönetimindeki bir okulda, bizim almış olduğumuz eğitim anlayışı ile yetiştirilmesini çok arzu ediyorum.

 6. methiye 9 sene ago
  Reply

  hangi okula verdiniz ve memnun musunuz ?

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   Kendi okulunda devam edecek anasınıfına. Birinci sınıfta başka okula alacağım.

 7. saner 8 sene ago
  Reply

  merhaba sebnem hanım
  benimde oğlum ilkokul 1 .sınıf olacak.okul arastırmaları devam karar asamasındayız kalevi düsünüyorum.
  siz hangi okula yazdırdınız

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Irmak kendi okulunda devam edecek ana sınıfına sonra ben de Kalev istiyorum 🙂

 8. Hasan GÜL 8 sene ago
  Reply

  Bence en yakın devlet okuluna verin, hayatı biran önce öğrenmeye başlasın.

 9. SERRA 8 sene ago
  Reply

  KALEV e devam edenlerin yorumu nedir?

 10. Esra 7 sene ago
  Reply

  Kalev ile ilgili son durum güncellemeleri nasıl 🙂
  Sayenizde Kalev bizim de listemizde.2017-2018 eğitim yılında 1. sınıf için ciddi ciddi düşünüyoruz.Görmeden içim ısındı bu okula nedendir bilmem.
  Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum 🙂

  • ManyakAnne 7 sene ago
   Reply

   Merhaba
   Okul açıldığı günden bu yana severek gidiyor Irmak. Sorularınız varsa bana mail atın, manyakanne@gmail.com, anlatırım size. Biz seviyoruz okulu çok. 🙂

   • Esra 7 sene ago
    Reply

    Dönüşünüz için çok teşekkürler.Az önce size bir mail attım bile 🙂

 11. yeliz mercan 6 sene ago
  Reply

  Selam Şebnem, severek takip ettiğim insanlardan biri oldun zamanla, evdeki kardeşim arkadaşım gibi.. Tüm hayatında başarılarının devamını diliyorum.
  Kızım 2012 doğumlu ,bu sene anaokuluna gidecek. 2,5 yaşından beri Ataşehir’de butik bir kreşimiz var oraya gidiyor. Gayet mutlu. Fakat her anne gibi benim de kafam karışık. Anaokulunu göndermek istediğim İlkokulun ana sınıfına mı göndermeliyim yoksa yerinden hiç oynatmamalı yeni bir maceraya atılmamalı mıyım diye sorup duruyorum kendime.
  Pedagoglara göre ilkokula nerede gidecekse o okulun ana sınıfına göndermeliyim o ortama ve oradaki arkadaşlarına alışmalı diyorlar.
  Anne hissiyatım ise sevdiği alıştığı ortamı öğretmeni arkadaşları var neden düzenini bozayım diyorum.

  Biliyorum ki sen kızını ana sınıfında devam ettiği okula göndermiştin. Sonradan geriye doğru baktığında keşke öyle yapmasaymışım. pedagogların bildiği birşey var da söylüyorlar,bak çocuk adapte olmakta ne zorlandı be dediğin oldu mu merak ediyorum.

  sevgiyle ve her daim olmak istediğin gibi yaşaman dileğimle.. fıstığı çok çok öperim.

  • Şebnem Seçkiner 6 sene ago
   Reply

   Selam…
   Şimdi nasıl olsa yeni çocuklar da geldiği için sorun olmuyor adapte olmak ama göndermek mantıklıymış, çocuk alımış oluyor. Pişmanlığım yok ama göndersem olurmuş 🙂
   Bana mail atın isterseniz detaylı konuşalım.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı