Biz Cimcirik & Ben

Okul sürecinde 4. durak: Gauss Eğitim Kurumları

gauss

Geçen gün bir arkadaşımla konuşurken hatırlattı ana Gauss’u. Bizim zamanımızın en ünlü matematik öğretmeni Ruhi Özdemir’in, Bilfen’den ayrılan iki öğretmenle birlikte kurduğu Gauss’u duymuş, fakat unutmuştum. Arkadaşım hatırlatınca hemen gündemime girdi tabii. İşin içinde Ruhi Özdemir olunca, durum değişiyor benim için. (Bu arada Gauss, ünlü bir matematik profesörünün adı)

Hemen randevu aldık gittik okul bakma sürecini birlikte yaşadığımız Ela ve Beril ile birlikte. Bu sefer sözü fazla uzatmayacağım. Tüm duyduklarımı ve gördüklerim aynen aşağıda.

Moda’da, tramvay yolunun üzerinde bir okul Gauss. İki yanında apartman olan taş bir bina.

Bahçesi küçük. Baktığım diğer okullar (İELEV, KALEV, Denizatı) içinde fiziki şartları en kötü olan okul olduğunu söyleyebilirim. Bahçenin yanı sıra, yemekhanesi ve spor salonu da parlak sayılmaz.

Ama biliyorsunuz başından beri bahçeye takılmayacağım dedim. Çok takılmıyorum. Çünkü: İyi bir eğitim vaat ediyor.

Gerek Ruhi Bey, gerekse de diğer öğretmenlerin amaçları: Mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek.

İngilizce haftada 12 saat (6 saat yabancı – 6 saat Türk öğretmen ile), ilkokul 1’den itibaren 10 saate düşüyor. (6 saat Türk, 4 saat yabancı öğretmen ile) Almanca ise hep haftada 3 saat. Hem İngilizce hem de Almanca’dan sertifika alıyor çocuklar. (Goethe ve Cambirdge) İki dili eşit vermiyor, öyle bir iddiası yok.

Eğitimine geçen yıl başlayan okul 137 kişi kapasiteli. Şu an her şubeden bir tane ve 107 öğrenci var. Öğretmen sayısı ise 30’a yakın. Kabaca her öğretmene 3 çocuk düşüyor diyebiliriz.

Ortaokul için başka bina bakıyor yönetim. Bulunursa ilk 4 sene ile son 4 ayrılacak. Belki o zaman şube sayısı iki katına çıkar.

Okul sabah 8,40’ta kahvaltı ile başlıyor. 9’da da derse giriliyor. 16.00’da bitiyor ve ardından etüt başlıyor. Cuma günleri ise 13’te bitiyor. İsteyen öğrenciler yine etüde kalıyor ve aynı saatte çıkıyor. Etüt dışında speaking gibi ekstra dersler konmuş Cuma geç çıkan çocuklar için.

Eğitim konusunda oldukça iddialılar. Okul 4’te bitiyor, her gün 17.15’e kadar ödev saati var. Ödevler okulda yapılıyor ve eve sadece okuma geliyor.

İkinci sınıftan itibaren her Perşembe sınav var. Bir Perşembe Türkçe, birinde Matematik, birinde Hayat Bilgisi ve birinde de SBS benzeri bir sınav. Öğrencilerin başarıları haftalık değerlendiriliyor. Oldu ki birinde zayıf, ödev saatinde öğretmenler özel olarak ilgileniyor. Aslında bu sınavlar daha büyük sınıfta başlıyormuş fakat bakmışlar ki öğrenciler stres yaşıyor, çocuklar gerilmesin ve alışkanlık kazansın diye daha erken yaşa almışlar.

Diğer okullar gibi zorunlu drama dersi yok. İngilizce müfredatta zaten drama olduğu için işleniyor. Okul psikologu her hafta 1 ya da 2 saat sınıflarla drama yapıyor. Satranç, zeka oyunları, keman, gitar, gazetecilik, piyano, moda tasarımcılığı gibi kulüpler var. Sene başında öğrenciler bir kulüp seçiyor ve haftada 2 ders (Çarşamba günleri) bu kulüp dersine giriyor.

Yemekler dışarıdan geliyor. Sabah kahvaltısı- öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı veriliyor. Ancak daha önce şöyle bir olay yaşanmış. Bir sınıftaki veliler ikindi kahvaltılarını beğenmiyormuş. Okul aile birliği toplanmış ve şu karara varılmış: Kimse çocuğuna özel bir şey koyamaz. Ancak eğer o günkü ikindi kahvaltısını beğenmiyorsanız o zaman ne göndermek istiyorsanız sınıf mevcuduna uygun olmalı. Sınıf 14 kişiyse 14 kilim kek, 14 muz gibi… Şu anda bunu uygulayan sınıflar varmış.

Gauss, butik bir okul. Velilerin her dedikleri tabii ki yapılamıyor ancak veliler müdürlerle daha rahat iletişim kurabiliyor.

Henüz iki senelik olduğu için 2. sınıftan itibaren tüm çocuklar başka okullardan gelmiş. Herkesin de gelme nedeni farklı.

Bu seneki fiyatları: Anasınıfı 16 bin, ilköğretim 22 bin  TL. Bunlara yaklaşık 1000 TL kitap ve 350 TL kıyafet ücreti ödeniyor. Eğer Nisan’a kadar ayıt yaptırırsanız bu yılın fiyatları geçerli oluyor. Önümüzdeki yıl ne ıranda bir artış olacağı bilinmiyor.

Küçük bir okul. Bir de 4 sınıf ve daha büyüklerin çıkabildikleri bir terası var. Minikler sadece beden öğretmenleriyle çıkabiliyorlar. Hemen okul girişinde anasınıfı var. Bir yandan çok merdiven çıkmadıkları için iyi, diğer yandan da hemen girişte olması bana kötü geldi.

Çok fotoğraf çekemedim çünkü ders saati gitmiştik ve tüm sınıflarda çocuklar vardı.

Biz üç kişi gittik. Çıktığımızda bir arkadaşım “hayır” dedi, bir diğeri “ilk 4 sene için değil sonrası için bakabilirim” dedi, ben de “neden olmasın” diyorum.

Aklımdan sürekli şunlar geçiyor: Okulun fiziki şartları benim için çok önemli değil ancak biraz daha iyi olması gerekmez mi? Ortaokulda gidecek olsa saniye düşünmem ve 6 yaşında daha fazla sosyal imkana sahip olsa fena mı olur? Bu durum beni düşündürüyor. Eğitiminin çok iyi olduğundan hiç şüphem yok. Birkaç seneye başarılı okulların arasına gireceğine eminim. Konuştuğumuz Tuğba Hanım “Çocukların eksiklerini tamamlamak bizim görevimiz, iddialıyız” diye açık açık söylüyor. Bir konu, her çocuk iyice anlamadan kapanmıyor.

Ne çok sıkılar ne de çok rahatlar gördüğüm kadarıyla. Fiziki şartları da iki tık daha iyi olsa, fazla düşüneceğimi sanmam ki ben iki dili eşit seviyede öğrenmesini arzu ediyordum… Akademik bakışlarını görünce bunu bile geri plana attım.

Nasıl bir okul seçeceğimi gerçekten bilemez oldum. Çok mu rahat çok mu sosyal olsun yoksa eğitim odaklı mı olsun? Gönlümden eğitim odaklı olması geçtiği için çocuğuma haksızlık yapıyor muyum? Çocuğum bunalır mı? Sıkılır mı? Mutsuz olur mu? Yoksa harika uyum sağlar ve daha mı başarılı olur?

Şimdi sıra Arkın’da. Denizatı’na zaten gelmişti. Gauss ve KALEV’e de baksın. Sonra karar verelim. Aynen benim gibi incelesin. Bir kağıda yazalım aklımızdan geçeni ve sonra bakalım kimin ne yazdığına. Umarım ama umarım ikimiz de aynı karara varırız. Tabii bu kararda Irmak’ın şu an gittiği okuldaki öğretmenlerinin de epey payı olacak. Bu kararsızlıkla, yönlendirilmeye ihtiyacımız var gibi görünüyor.

#cimciriginokulu

29 Yorum
 1. Gizem 9 sene ago
  Reply

  İstanbuldaki özel okullarda genel olarak İngilizce ve 2. yaabancı dil (Almanca, Fransızca vs) eşit olarak mı veriliyor? Biz Ankara’dayız da burda öyle değil bildiğim ençok tercih edilen özel okullarda

  • ManyakAnne 9 sene ago
   Reply

   Aslında hayır. Ancak ilk dili Almanca olan okullarda İngilizce de neredeyse Almanca ile aynı seviyede öğreniliyor. Ben Avusturya Lisesi mezunuyum, keza eşim de, İngilizcemiz Almancamızı solladı diyebilirim…

 2. selda 9 sene ago
  Reply

  Biz haziranda Istanbul’dan Bursa’ya goctuk. Cocuklarim adina okul konusunda iyi bir karar oldu bu tasinma isi, Istanbul’da okul isi cok zor. Oglumla ilgili Avrupa koleji Kent State de kotu bir tecrubemiz de olmustu. Oglum 5,5 kizim 4 yasinda, tabi ne beklediginiz cok onemli biz akademik basaridan cok, mutlu olabilecekleri bir okul istiyorduk yaslari kucuk maglum:-) Bursa da Ustun Dokmen Akademi’nin Yonder okullarina gidiyorlar.Herseyu deneyimleyip gorerek ogreniyorlar. Yarim gun Turkce yarim gun Ingilizce egitim aliyorlar

  • kris 8 sene ago
   Reply

   merhaba
   kent state te ne gibi olumsuzlukla karsilastiniz anlatabilirmisiniz bizde o okulu dusunuyorduk hata yapmak istemiyorum
   tesekkurler

   • ManyakAnne 8 sene ago
    Reply

    Merhaba. O okula bakmadım ki ben 🙂

    • Anonim 8 sene ago
     Reply

     Merhaba
     Selda isimli arkadaşın kötü tecrübesi olmuş onu sormuştum kent state okulunda

     • ManyakAnne 8 sene ago

      Pardon yanlış anlamışım

   • ilyaece 8 sene ago
    Reply

    kris sorduğu için yazıyorum. şu an kent state koleji velisiyim. yarış falan yok o okulda. ayrıca eğitimi oldukça iyi. benim kızım mutlu.

    • Anonim 8 sene ago
     Reply

     İlyaece teşekkür ederim , bizde kent state e başladık insallah memnun kalırız şimdilik memnunuz sadece fiziki şartlar pek iyi görünmüyor ama önemli olan eğitim. Yabancı dil konusunda gercekten söyledikleri kadar iyilermi onu merak ediyorum tesekkürler

 3. selda 9 sene ago
  Reply

  4 siniftan itibaren Ispanyolca var. Her hafta deneyimlemek adina bir gezi programlari var. Muze, senfoni orkestrasi, universitenin muzik egitimi bolumu, su tasarrufu konusu icin sular idaresi, sonbahar icin botanik park gezisi vb. Bir cirpida aklima gelenler. Istanbul’da da Atasehir de var. Ben cocuklarin yarismak yerine paylasip mutlu olmasindan yanayim. Mutluluk akademik basarayi da kendiliginden getirir. Bence cocuklari yormamak lazim:-) Umarim karariniz size ve Irmak’a mutluluk getirir.

 4. beste 9 sene ago
  Reply

  Birinci elden yaşayan biri olarak okumanızı tavsiye ederim , önemli olan okulun adı, okulun verdiği eğitim düzeyi vb hiç düşünmedim https://eksisozluk.com/entry/33273059

 5. firuze 9 sene ago
  Reply

  ben daha once de bahsetmistim, oğlumun okulunu 3. sinif sonunda değiştirdim. fiziki kosullari itibariyle, kampus gibi bir okuldan daha butik bir okula geçti, ben de uzuldum acikcasi. sonuçta bahçesi falan daha kucuk yeni okulunun. yine de teneffüste cikip yakartopunu, ebelemecesini oynuyor – yani cocuklugunu yasamaya devam ediyor:) hem de adi “at yarisi yetiştiren okul”a cikan okulda:)…

  bence okul seçiminde eğitim kalitesinin yanisira sunlar da önemli: fiziki koşullar (siniflarin buyuk/kucuklugu, bahçe, oyun alani, laboratuvar, kulüp odasi, vb…), güvenlik, okulun deneyimi (acikcasi yeni acilan bir okulda oğlumun deneme tahtasi olmasini istemem) ve en önemlisi eve olan mesafesi…lise donemi neyse de, ilkokulda cocuklarin saatlerce serviste sürünmesi cok aci:(

  • Anonim 8 sene ago
   Reply

   merhaba , yazınızı okudum. okul olarak nereye karar kıldınız sonuçta merak ettim. bende kadıköyde oturan bir anneyim, kızım seneye ilkokula başlayacak, yakınlarda bir okula gitmesini istiyorum okul araştırmasına girdim. teşekkürler

   • ManyakAnne 8 sene ago
    Reply

    inanın daha karar veremedik 🙂

 6. Sevinç 8 sene ago
  Reply

  Merhabalar
  Kızım 4 yaşında kentstate ana okulunda, bu yıl 2.senemiz. istanbul içinde bu kadar büyük bahçeye sahip özel kollej bulmak çok zor bence
  Bana göre çok fazla disiplin ve kurallar var , ama akademik anlamda beklentiniz ön planda ise , tam size göre, anaokul tarafında sınıflar m2 olarak çok küçük ve tadilat diye resmen çığlık atıyor sınıflar

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Cok tesekkurler bilgiler için 🙂

 7. Anonim 8 sene ago
  Reply

  Merhaba,
  Oğlum için ilkokul ararken tesadüfen blogunuzu keşfettim.

  Ataşehir ya da Çekmeköy civarlarında okul bakıyoruz.
  Avrupa Koleji- Çekmeköy hakkkında bilgi sahibi olan var mıdır?
  Okul seçimi gercekten de cok zormus.
  Şimdiden teşekkürler,
  Esra

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Merhaba. Biz KALEV’i tercih ettik. Ataşehir’de. Dediğiniz okula bakmadım. Birkaç okul gezdim, hepsini de yazdım. 🙂

   • SERRA 8 sene ago
    Reply

    Merhaba, Kalev için istenen ücret nedir acaba?

    • ManyakAnne 8 sene ago
     Reply

     Merhaba. Fiyatları degisti geçen seneden sonra, okula sormanız daha dogru olur. Sevgiler

 8. ESRA 8 sene ago
  Reply

  Tekrar merhaba,
  Az önce hızlı bir şekilde yazıp yorumu gönderdim.
  Diğer bilgilerimi de yazıyorum.
  Sevgiler,
  Esra

 9. 2 prenses 8 sene ago
  Reply

  Merhaba, yorumları çok ilgiliyle okudum. Anlatimlarinizdan yola çıkarak Kalev ile de konuştum, ama ne yazık ki 3. Sınıf acilmiyormus 2016-2017 yılı için. Gauss ilköğretim okulu ile ilgili veli görüşleri benim için çok değerli olacak. Sevgiyle kalın

 10. Anonim 8 sene ago
  Reply

  Merhaba.. Tecrübesiz öğretmenleri ve ilgisiz müdürleri ile kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bir okul maalesef:(

  • SERRA 8 sene ago
   Reply

   Bu yorumu hangi okul için yaptınız acaba?

   • Anonim 8 sene ago
    Reply

    Gauss okulları için yapılmış bir yorum maalesef..

 11. TuTu 8 sene ago
  Reply

  Meç okulları ile bilgi ve yorum paylaşacak kimse var mı? Şuan sadece anaokulu ve ilkokulu var fakat seneye ortaokul da açılacakmış..

 12. aslı 8 sene ago
  Reply

  Gauss okulunun bir velisi olarak eğitiminden,ilgilerinden ve çocuğumdaki gelişmelerden çok memnun olduğumu belirtmek isterim

  • Gokcin 3 sene ago
   Reply

   Merhaba, Gauss velisi olduğunuzu iletmiştiniz, şu an hala çocuğunuz aynı okulda mı? Kaçıncı sınıfta? ve hala memnun musunuz acaba? Tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 13. Müge 4 sene ago
  Reply

  Gauss velisi olarak sosyal imkan kısıtı var görünmesi yanında, okulumuzun eğitim kalitesi çok yüksek
  Ama bahçe büyük olsun
  Çocuğum eğlesin
  Nasılsa özel okulda
  Spor Salonu büyük olsun
  Yüzme havuzu olsun
  Her hafta bir gezi yapılsın denirse uygun bir okul değil
  Eğitim ve Öğretim kalitesine büyuk önemveren çok güzel bir okul istiyenlere ise tavsiye ederim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı