Biz Cimcirik & Ben

Okul sürecinde ilk durak: İELEV

FullSizeRender

Dün yazmıştım. Arkadaşımla beraber yavaş yavaş, acele etmeden okul bakacağımızı.. Başladık turlara. Sakin sakin geziyoruz okulları. Önce biz ilk listeyi eleyeceğiz, sonra beylerle birlikte bakacağız. Tabii bu sırada çocukların durumlarına göre okul seçeceğimizi de söylemem gerek. Irmak’ın öğretmenlerinden alacağım bilgiler, onlardan gelecek yönlendirmeler benim için çok önemli.

Arkadaşımla ilk durağımız İELEV idi, İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı. İkimiz de Almanca’dan yana olduğumuz için ilk onlara bakalım dedik. Belki de bir hata yaptık, randevusuz gittik. Buna rağmen,ayrıca bir de o gün 10 Kasım olduğu için tören olmasına rağmen çok güzel karşılandık. Törene kadar İlkokul ve Ortaokulları Müdürü Cihat Arslan ile, sonrasına da İlkokul Müdür Yardımcısı Akın Kökdemir ile konuştuk.

Kritelerimi daha önceki yazımda belirmiştim. Tekrarlamayacağım.

Duyduklarımı, öğrendiklerimi de aynen aktarmaya çalışacağım. Umarım hata yapmamışımdır…

Hem Arslan hem de Kökdemir’den aldığımız bilgileri harmanlayarak yazıyorum. Kısa tutmaya çalışacağım, söz. Bu arada biz anasınıfının olduğu Çamlıca ya da Çekmeköy’e değil, direkt çocukların 8 sene okuyacağı kampüse gittik.

Okul, uzakta. En azından bizim oturduğumuz yere göre diyelim. Her ne kadar adı Çekmeköy diye geçse de bence orası Çekmeköy değil, siz deyin Alemdağ ben diyeyim Ömerli. Buradan (Göztepe) servis ile 1 saat- maksimum 1 saat 15 dakika sürüyormuş.

Şu anda 600’e yakın öğrenci var. 20-24 kişilik 4’er şube var. 80 kişi desek, 4’te 3’ü anasınıfından gelenler. Kalan ise başka okullardan gelenler. Yani İELEV’e girmek için anasınıfından başlamak gerekmiyor. Ancak anasınıfından devam ediyor olmak büyük avantaj. (Hayır, Almanca’da zorlanmıyorlarmış başka okullardan gelenler)

İngilizce de çok iyi veriliyor. Bunu sadece müdürden değil, herkesten duydum. O yüzden eminim.

Kantin yok. Okulda kahvaltı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı veriliyor. Sabah 08.10’da başlayan okul Pazartesi-Perşembe 15.50’de bitiyor. Cuma günleri ise 13.30’da.

Birinci sınıfa haftada 12 saat Almanca dersi var. İkinci sınıfta haftada 2 saat ile İngilizce başlıyor, daha sonra 4 saate çıkıyor.

Fiyatı ortalama 35 bin TL. Bu fiyata yemek dahil. Ancak kitap-forma dahil değil. Servis de ortalama yıllık 5 bin. Yani toplamda yılda 40 bin TL, hatta kitaplarla birlikte daha fazlası okula gidiyor. İstanbul Erkek Lisesi mezunlarında yüzde 10 indirim yapılıyor. Anasınıfının fiyatını sormadım.

İELEV, bir vakıf okulu. Diğer vakıf okulları gibi, o da kâr amacı gütmüyor. Bizim anladığımız sürekli okula kazanç sağlamak için geziler düzenlenmiyor, organizasyonlar yapılmıyor. Okul, akademik başarı odaklı.

İlkokul 1 ve 2. sınıflarda satranç zorunlu ders. Ayrıca her öğrenci istediği bir kulübe de üye oluyor. Hayat sadece dersten ibaret değil yani.

Bir birinci sınıf öğrencisi 19 saati sınıf öğretmeniyle geçiriyor. 12 saati de Almanca öğretmeniyle. İki Almanca öğretmeni var. Doğru telaffuz, güzel konuşma için 4 saat bir öğretmen geliyor, diğeri de 8 saat. O da tabii ki güzel konuşuyor ancak derslerin konseptleri farklı. (Bunun cevabını tam alamadık aslında ancak bizim okula benzettik. Almanca dersimizin yanında bir de AGK – Almanca Güzel Konuşma dersi vardı. Onun gibi sanırım.)

Bazı okullarda olduğu gibi öğretmenle direkt iletişim yasak değil. Ancak önce veli danışmaya haber veriyorsunuz gerektiğinde öğretmen ile görüşüyorsunuz.

Sportif faaliyetlere, görsel –işitsel sanatlara önem veriliyor, birinci sınıftan hepsi başlıyor. Öğretmenler öğrencileri yeteneklerine göre yönlendiriyor.

Okulun artık bir de lisesi var. SBS ardından bu liseye devam ediyor öğrenciler. (Tabii herkes kabul edilmiyormuş. Bu yıl ortaokuldan gelen 2-3 kişi alınmamış.) Bir de güzel yanı okulun Gemischtsprachiges International Baccalaureate (GIBDiploma Programı’na sahip olması. Bununla ilgili detaylı bilgiyi burada (http://www.egitimajansi.com/haber/ielev-egitim-kurumlari-haberi-30164h.html) bulabilirsiniz. Özetmelek gerekirse, öyle bir diploma ki hem Almanca konuşulan ülkelerde hem de Amerika, İngilitere, Kanada’da istediğiniz üniversite okuma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu diplomayı alan öğrenciler ileri düzeyde Almaca ve İngilizce’ye sahip oluyor.

Diyelim ki çocuğunuzu yazdırdınız, ancak mali durumunuz bozuldu. Okulla konuştuğunuz takdirde yardımcı olunuyormuş. (Bunu sormadan edemezdim)

İlkokul öğrencilerinin nasıl adapte olduklarını sorduk. Her okulda olduğu gibi oryantasyon günleri varmış. Bu yıl okul açıldığında velilere konuyla ilgili seminer verilmiş. Zaman zaman seminerler veriliyor.

Okul tertemiz. Hatta balkonların baktığı yere ağ konulması ben gibi sürekli kötü senaryolar yazan veliler için ideal.

IMG_5772

Velilere geri bildirimler yapılıyor, düzenli bilgi veriliyor. Öğrencide bir farklılık gördükleri zaman, anında aileye haber veriyorlar.

 Aklıma takılanlar

– Fiyatı aklımdakinden yüksek. Amcası İstanbul Erkek mezunu olduğu için indirim alabiliyoruz ancak yine de yüksek. O fiyatı verdiğim okuldan çok daha farklı beklentilerim olabilir diye düşünüyorum. Ortaokul için belki ama ilkokul için gerçekten yüksek.

– Çok uzak. Çok çok uzak. Sabah 7.50’de servise binmesi gerekecek. 6 yaşında bir çocuk, günde 2 saatini yolda geçirecek! Diğer yandan da iyi eğitim alarak hayatını kuracak. Bu konuda allak bullağım ben. Uzak, epey uzak.

– Lisesi var diye SBS’ye yeterli önem verilmez mi şüphelerim halen var, her ne kadar aksini dinlediysem de…

– Zaten bu yıl okul değiştirdik. Yine değiştirip ana sınıfına gidecek Çamlıca’ya. Ertesi yıl da buraya. 4 senede 4 okul ile rekor kırmış olacağız. Bunda içimi ferahlatan nokta şu, anasınıfı öğrencilerini zaman zaman törenlere, etkinliklere katılmaları için bu kampüse getiriyorlarmış. Böylece çocuklar başladıklarında yabancılık çekmiyorlar.

Uzak olması ve fiyat beni başka okullara itse de, hem Almanca hem İngilizce’yi çok iyi vermesi de okulu listemde tutmak için bir neden. Okulun kendi sitesi: http://www.ielev.k12.tr. Siz de bakabilirsiniz. Binaya girer girmez gördüğüm Almanca panolar gözlerimi yaşarttı, beni bir an 90’lı yıllara, ortaokul zamanına götürdü…

IMG_5775

Ancak dediğim gibi, ben sorduğum sorulara aldığım yanıtları aktarıyorum. Herkesin hedefi farklı. Bana uyan size uymaz, size uyan da bana uymayabilir.

Bu hafta Deniz Atı ve KALEV’e gitmeyi planlıyoruz. Giderken, burada olacak tüm bilgiler…

 #cimciriginokulu

23 Yorum
 1. Anonim 8 sene ago
  Reply

  cok merakettim acikcasi kararinizi ve bu karar sonrasi deneyiminizi bir ikiz annesi olarak

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Su anda gittiği okulda anasınıfına devam edecek. Sonra eve yakın bir okul seçeceğim. Almanca takıntımdan da vazgeçtim.

   • Anonim 7 sene ago
    Reply

    Almanca takıntınızdan vazgeçmeniz çok yerinde bir karar. Almanca öğretmeniyim ve kendi çocuğumu kesinlikle liseden önce 1. Yd i almanca olan bir okula vermem.

    • ManyakAnne 7 sene ago
     Reply

     Gercekten mi? Simdi ara ara dusunur oldum yine. Kesinlikle karar veremiyorum 🙂

 2. BegumD 8 sene ago
  Reply

  Selam, biz 4 yas grubundan itibaren İELEVdeyiz. Aklina takilan soru olursa seve seve cevaplarim.
  Bu arada Almancada 2 farkli ogretmen olmasinin sebebi birinin native olmasi. Ve TEOGla ilgili olarak da gayet iddialilar. Verimli calisma vs gibi kazanimlar icin sene basinda calismalar basladi ust siniflarda. Ve 2015-2016da Cuma gunlerini tam gunu cevirdiler dersaneler kapaniyor diye.
  Selamlar,
  B.

  • nur 7 sene ago
   Reply

   Merhaba begüm hanim bizde ielev cagaloglu ana sinifini dusunuyoruz siz memnun kaldınız mi acaba?

 3. Anonim 7 sene ago
  Reply

  alev e bakmamak en büyük hatanız ielev öğretmenlerin kendi çocuklarını bedava okuttukları ve kayırdıkları berbat bir yer

  • ManyakAnne 7 sene ago
   Reply

   Eşimle Avusturya Lisesi mezunuyuz ama ALEV’i düşünmüyoruz…

  • Cigdem 7 sene ago
   Reply

   Sadece IELEV değil, bütün vakıf okullarında ogretmen cocukları belli oranlarda burslu okuyor ki bu sebeple böyle köklü bir okulu berbat olarak degerlendirmenize inanamadım. Kaldı ki cocuklarımızı eğitmek için büyük fedakarlık gösteren öğretmenlerimize vakfın böyle bir olanak sunması benim o okula inancımın artmasına sebep olur.

   • ManyakAnne 7 sene ago
    Reply

    Berbat yorumu gözümden kacti sanırım. Ben, ortaokulda burs almıs biri olarak her zaman burstan yanayım. Yorumlara bakacagım simdi

   • ManyakAnne 7 sene ago
    Reply

    Baktım simdi. Burada bahsedilen kayırmak sanırım. Berbat diye yorumlanan konu o

  • Anonim 7 sene ago
   Reply

   Asla bedava okumuyor cocuklar. Yillar oncesi bilgi bu soylediginiz.

 4. Anonim 7 sene ago
  Reply

  Merhaba BegumD,
  Bugün İELEV ilkokulunu ziyaret ettim.
  Gelecek sene için 1.sınıfa başlayacak kızım için okul arayışındayım.
  İELEV’le ilgili sorularım var, bir veli olarak sizin fikrinizi de almak isterim.
  Teşekkürler.

  • ManyakAnne 7 sene ago
   Reply

   Merhaba.
   Ben de sadece görüşmüştüm ancak çok uzak olduğu ve fiyatı nedeniyle vazgeçmiştim… Ancak sorun tabii 🙂

  • nur 7 sene ago
   Reply

   Benimde sorularım var ielev ile ilgili başladınız mi acaba memnun musunuz? Kızımı 2016-2017 cagaloglu ielev ana sınıfına kayıt ettirmeyi dusunuyorum

   • ManyakAnne 7 sene ago
    Reply

    Merhaba. Biz başka okula kayıt yaptık…

 5. Zeynep 7 sene ago
  Reply

  Merhaba denizati ile Ilgili yorumlariniz nadir acaba?

  • ManyakAnne 7 sene ago
   Reply

   Merhaba. Onu da yazmıştım. Blogda var. Hatta çok yorum da var.

 6. sema 7 sene ago
  Reply

  Oglum birinci sinifta basladi ilk kez Ielev e ve simdi 8. Sinifta bitiriyor Ortaokulu…
  Okul gibi bir okul
  Ogretmenlerin cocuklari kesinlikle var ve kayirma asla görmedim.
  Yol uzak duygum vardi zira ilk verdigimde yeri Acibademdeydi ve ben suadiyede oturuyordum. Okula 45-50 dakikada gidiyordu çocuklari toplaya toplaya..
  Nisantepe ye taşındigi zaman tursan cocuklarin guzergahini dikine toplayip hemen Tem e girdigi icin okula gidis 50-55 dakika suruyor.
  Ogretmenler hep bir seviyede pedagojik donanimli ve en onemlisi Rehberlik servisi çocuktan yana çalisip hem hocadan hem biz velilerden gelebilecek yanlisliklardan koruyabiliyir çocuklari.
  Eğitim sistemi çocuga gore farkli davranislarla uygulaniyor. Asiri hirsli cocuk yetistirmek yerine ayaklari uzerinde duran ifade etmeyi cok iyi beceren kulturlu ve sanat sporla içice bunlara cok onem veren çocuklar yetistiriyor.

  • ManyakAnne 7 sene ago
   Reply

   Bilgilendirme için teşekkürler

 7. Na 6 sene ago
  Reply

  3 yıldır İelev Çamlıca anaokul velisiyimce asla tavsiye etmiyorum. Eğer çocuğunuz biraz sorgulayan veya istedikleri gibi (otur diyince oturan kalk deyince kalkan) biri değilse etikeyleniyor ve dışlanıyor. Verilen para karşılığında alınan eğitime baktığınızda değmez. Yönetim profostonellikten çok uzak, ilkokulda çocukların önünde iki öğretmenin kavga ettiği bir okuldan ne beklerseniz o şekilde eğitim bekleyin. Verdiğim paraya ve seçimimden dolayı çok pişmanım. Bence iki kez düşünün.

 8. Na 6 sene ago
  Reply

  3 yıldır İelev Çamlıca anaokul velisiyimce asla tavsiye etmiyorum. Eğer çocuğunuz biraz sorgulayan veya istedikleri gibi (otur diyince oturan kalk deyince kalkan) biri değilse etikeyleniyor ve dışlanıyor. Verilen para karşılığında alınan eğitime baktığınızda değmez. Yönetim profostonellikten çok uzak, ilkokulda çocukların önünde iki öğretmenin kavga ettiği bir okuldan ne beklerseniz o şekilde eğitim bekleyin. Verdiğim paraya ve seçimimden dolayı çok pişmanım. Bence iki kez düşünün.

 9. Hasret 4 sene ago
  Reply

  Merhabalar,
  Biz Almanya’da yaşıyoruz… henüz… ama kesin dönüş yapmayı düşünüyoruz. İki tane küçük çoçuğum için tabi ilk önce okul arayışına girdim.
  İelev internetten görüldüğü kadarıyla çok güzel bir okula benziyor ve üstelik burada ana okulunda öğrendiği kültürel alışkanlıkları da bulabileceği bir okul olduğundan çok hoşuma gitti. Yanlız kendi sayfaları haricinde çok az Bilgi bulabiliyorum. Nerdeyse hiç yok kadar.
  Çekmeköy deki okuluna yollamayı düşünüyoruz. Gerçekten İstanbul’un başda giden okullarından mı? Gerçekten iyi bir seçim mi olur yoksa çok daha iyi okullar var mıdır?
  Çok teşekkürler şimdiden 🙏🏼❤️

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı

post-image
Biz

Novakid sürprizleri

İlk fotoğraf Nisan 2019, diğeri ise güncel.  Size uzun zamandır bahsettiğim Novakid’in Haziran ayına özel hepimize büyük sürprizi var. Biliyorsunuz, Novakid 4-12 yaş grubu...
devamı
post-image
Biz

Neden kırıldım?

Çok cansınız. Sesim çıkmayınca merak ediyorsunuz, soruyorsunuz. Ben de anlatmaya çalışıyorum her şeyi. Bazen de detay veremiyorum işte. Ya da öyle oluyor ki, “neyi...
devamı