Biraz da sağlık... Biz

Orta kulak iltihabı nedir?

 

emroo

Bundan iki sene önce, Irmak bir kış boyunca kulak sorunu yaşadı. Duymuyordu, kulağında sıvı birikiyordu. Her hafta sonu doktorda geçiyordu.

Hatta birazdan okuyacağınız bilgileri aldığım arkadaşımın başını epey şişirmiştim. Evine bile gittik muayene için. Çalıştığı hastane bize uzak olduğu için her seferinde ona gidemiyorduk. Zaten hem  onun hem de geçen hafta sorularımla bunalttığım çocuk doktoru arkadaşımın başlarını öyle çok şişirdim ki…

Arkadaşım, hatta çoook yakın arkadaşım, Acıbadem Halkalı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Emrah Emre.  Geçen gün konuşurken, ayda ya da iki haftada bir, bir konu işlemeye karar verdik. İlk konu da orta kulak iltihabı olsun dedik.

Çünkü… Şu anda önüm arkam sağım solum kulağı ağrıyan çocuk dolu. Geçen ay Irmak da ilaç kullanmak zorunda kaldı.

Sözü Irmak’ın Emrah Abi’sine (Aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz gibi harika bir ilişkileri var…) Doktor Emrah Emre’ye bırakıyorum.

Orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasında kalan boşluğun iltihabı olarak adlandırılır ve çoğu kış ve ilkbahar aylarında görülür. 3 yaşın altındaki çocukların yüzde 80-85‘inin en az 1 kere orta kulak iltihabı geçirmiş olması beklenir. Orta kulak iltihapları ikiye ayrılır; akut otitis media ve effüzyonlu otitis media.

Akut otitis media (akut orta kulak iltihabı) çabuk gelişen ve kulak zarında bombeleşme ve kızarıklı görülen orta kulak iltihabıdır. Genellikle kulak ağrısı, ateş ve işitme kaybı ile birlikte görülür.

Effüzyonlu otitis media (effüzyonlu orta kulak iltihabı) ise üst solunum yollarına ait bir enfeksiyon (grip, nezle, sinüzit vb.) sonrası orta kulakta sıvı birikmesinin devam etmesidir. Genellikle işitmede azalma şeklinde bulgu verir, ağrı veya ateş görülmez.

En sık görüldüğü dönem 3 yaş altı olduğu için bu yaşlarda akut orta kulak iltihabının tanınması bazen güç olabilir.

Belirtileri:

Bebeklerde huzursuzluk, ağlama ve kulaklarla oynama akut orta kulak iltihabına işaret edebilir.

1-3 yaş çocuklarda kulaklarla oynama, kulağının ağrıdığını söylemesi, ateş gibi şikayetler olabilir.

Unutulmamalıdır ki bir üst solunum yolu enfeksiyonu süresinde ve sonrasında akut orta kulak iltihabı çok çabuk (12-24 saat içinde) gelişebilir.

Effüzyonlu orta kulak itihapları ağrı ve ateşten ziyade daha çok işitme kaybı ile kendisini belirtir. Seslenildiği zaman cevap vermeme, televizyonu çok yakında veya yüksek sesle dinleme, söylenenleri sürekli tekrar ettirme bu hastalık için şüphe uyandırmalıdır. Okul çağındaki çocuklarda tarif edilemeyen okul başarısındaki düşüşlerde de effüzyonlu orta kulak iltihabı araştırılmalı.

Orta kulak iltihaplarının büyük bir kısmı tedavi almadan geçer ancak 3 günden uzun süren ateş ve ağrı tedavi gerektiğini gösterir.

Effüzyonlu orta kulak iltihaplarında antibiyotik tedavisi hekime göre farklılık gösteriyor.  Bununla beraber antibiyotik kullanımının hastalığın süresini kısaltmada veya şikayetleri azaltmada etkinliği gösterilmemiştir. Bu tarz durumlarda sakız çiğnemek, balon şişirmek, bol sıvı almak ve burunu açık tutacak burun spreylerinin kullanımı daha doğru.

Akut orta kulak iltihaplarında artık orta kulakta biriken sıvının içinde bakterilerin veya virüslerin üremiş olduğu kabul edilir. Bazı durumlarda 2-3 gün ateş düşürücülerle takip edilebilen hastalar olduğu gibi, 2-3 günü geçen ateşi ve ağrısı olanlarda antibiyotik kullanımı daha doğrudur.

Korunmak için…

Orta kulak iltihaplarını önlemek için el hijyenine hem kendinizde hem de çocuğunuzda dikkat etmeniz gerekiyor

Çocuklar sigara içilen ortamlarda bulundurulmamalı.

Çocuğunuzun alerjisi var ise alerji tedavisini düzenli bir şekilde sürdürmeniz gerekir.

Özellikle 1 yaşından sonra emzik kullanımını kesmek gerek.

İnsanın arkadaşlarından böyle bilgiler alması çok keyifliymiş. Bunu da belirtmeden edemedim. Bundan sonra burada her iki arkadaşımdan da aldığım bilgileri sık sık paylaşacağım. 

emrah irmak

emrah irmak2

2 Yorum
 1. Melike 5 sene ago
  Reply

  Siz nasıl atlattınız acaba. Benim çocuğumda da bu sıvı birikmesi ve işitme problemi oldu.neler yaparak atlattınız. Sakız çiğnetmek etkili oluyormu.

  • Şebnem Seçkiner 5 sene ago
   Reply

   doktorun dediklerini yaparak hep…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı