blog yazısı postu

Dönem dönem bana gelen bilgileri paylaşıyorum biliyorsunuz. İşte yine onlardan biri. Bu kez probiyotikler hakkında bilgi geldi. Aynen aktarıyorum…

Mucizelere inanır mısınız?

İnanmaya hazır olun!

Probiyotik, doğum anından itibaren vücudumuzun bağırsak sisteminde bulunan, genel sağlık sistemimize faydalı, dost mikroorganizmalardır. Bağırsak florasında bulunan probiyotikler, burada zararlı yapıların çoğalmasını ve faaliyete geçmesini engeller.

Bağırsak sisteminin, vücudun genel sağlığında çok önemi bir rolü olduğu Hipokrat’tan beri bilinmektedir. Hipokrat’ın “Bütün hastalıklar bağırsaklardan başlar, bağırsak hastaysa vücudun tamamı hastadır.” sözü bağırsak sisteminin önemi vurgular… Vücudumuzda belirli sayıda bulunan bu mucizevi canlılar, olumsuz hava koşullarının, yanlış ve eksik beslenmenin, çeşitli ilaç kullanımlarının etkisi ile zamanla azalır. Probiyotiklerin sayıca azalması, insan bedenini zararlı mikroorganizmaların işgaline açık hale getirir. Bu yüzden vücudumuzu düzenli bir şekilde probiyotiklerle desteklemeliyiz.

Sıklıkla karşılaştığımız sindirim ve hazım problemleri, yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. Probiyotikler, sindirim sistemini ve hazmı düzenler, bazı vitaminlerin ve minerallerin emilimini arttırarak vücudun bu vitamin ve minerallerden en yüksek oranda faydalanmasını sağlar.

Probiyotikler; vücudumuzu zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan sağlığa dost canlı yapılardır. Gün içinde maruz kalınan radyasyon, kullanılan ilaçlar, sağlıksız besinler, yorgunluk, stres gibi pek çok sebep insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etki bırakır. Bu olumsuz etkileri yok etmek için kendinizi probiyotikler ile koruyun…

Ancak her zaman söylediğim ve benim de yaptığım gibi, mutlaka önce doktorunuza danışın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.