Beslenme & Tarifler Biz

Profilo Dumansız Izgara

Deneyip yazacağım dedim. İşte sözümü tutuyorum. Öncelikle bir kez daha belirteyim, mutfakla seviyeli bir ilişkim var. İşimi yapar kaçarım. O yüzden benden profesyonel bir yazı beklemeyin olur mu? 🙂

“Bugün ne pişirsem” deyip, harikalar yaratamam. Mümkünse birinden tarif alırım. Tamam bazı yemeklerde (zeytinyağlı barbunya ve salatalık dolması – Bitlis usulü) üzerime yok, o kadar da kötülemeyeyim kendimi elimin lezzeti var ama yine de iyi olduklarım sınırlı. Misal, pilav beceremem. Düdüklü tencere mutfakta elim ayağımdır mesela. Bir pilav – makarna kaldı orada pişirmediğim. Onu da çözmem an meselesi.

İşte bu nedenle Profilo Dumansız Izgara benim bayıldığım bir ürün.Hiç duman yok diyemem. Var ama çok az var. Koku da aynı şekilde. Sadece fırında balık yapan ben, onda pişirdim mesela. Balkonsuz ve yarı açık mutfakta bunları yapıp, evi kokutmamayı başardım.

Şu kadarını söyleyeyim, bir yanında sucuk, diğer yanında yumurta pişirirken ortada da krep yapabiliyorsunuz. Hiçbiri birbirine bulaşmıyor. (Düz bir zemine koyarsanız tabii..) Temizlemesi kolay, yağ tek bir haznede toplanıyor, onu yıkıyor, ızgaranın üstünü çizmeden siliyorsunuz. Ben temizlerken nemli bez tercih ettim genelde.

Neler mi denedik? Biber de közledim, yumurta da yaptım, krep de. Balık, tavuk, köfte, bol sebze… Biz Ankara’dayken Arkın karides bile pişirmiş. Döndüğümüzde de yaptı “korkmuyor gerçekten” diyerek. Onunla ilgili yorum yazamayacağım çünkü balık dışında deniz ürünü yiyemiyorum.

Sebzeler şahane oluyor. Patates de güzel pişiyor. .Patatesi de kızartmayıp fırında yapan biri olarak, dumansız ızgaradaki haline bayıldım. Hatta tıpkı fırında pişirdiğim gibi hepsini hafif zeytinyağı ve biberiye ile karıştırıp sonra dizdim üzerine. Bizim evdeki patates canavarı Irmak, bayıldı.

Ocağım elektrikli olduğu için altına koyuyorum ve davlumbazı açıyorum. Böylece zaten az olan kokudan eser kalmıyor. Mutfağım büyük olsa, hiç düşünmem alırım. Beni düşündüren, çok yer kaplaması. Hani dolap da  yok koyacağım. Belki bütün teflon tavalarla vedalaşır, onların yerine koyarım dolapta. Çünkü Arkın da bayıldı. Özellikle balık konusunda.

Her akşam, yemek ne olursa olsun sivri bibersiz oturmuyoruz sofraya. Aslında eskiden böyle değildi fakat Irmak o kadar çok seviyor ki, biz de eksik etmiyoruz. Közlenmişine de bayılıyor. İşte o zaman da Profilo Dumansız Izgara devreye giriyor. Bu hafta patlıcan da deneyeceğim. Patlıcanın her yemeğini seven biri olarak geç bile kaldım aslında. Yüzeye hafif zeytinyağı sürüp, patlıcanları kızartacakmış gibi kesip, dumansız ızgarada pişireceğim. Kızartmalarda, özellikle et pişirirken, kurumaması ve eşit derecede pişmesi için bol bol çevirmek gerekiyor. Onu da eklemeden geçmeyeyim.

Börek de ısıttım, tost ekmeklerini kahvaltı için çıtır kıvama da getirdim. Bakmayın fotoğrafların acemiliğine. Bir yandan yanmasın diğer yandan da çekeyim diye uğraşırken ortaya bu görüntüler çıktı. Ayrıca, yemek fotoğrafı paylaşmak yerine anlatmayı tercih ettim. (Nedeni bana kalsın… 🙂 ) Satış fiyatı 135 TL. Bu sayfada daha detaylı bilgi var. Oradaki görsel de reklam için sanmayın. Gerçekten denedim.

Ah unutmadan yazayım. Püf noktası, önce cihazı ısıtmak. Daha sonra yiyecekleri koyuyorsunuz. Yağ istiyorsanız eğer, plaka yüzeyini korumak için yüzeyi yağ ile silebilirsiniz. Ayrıca, yemekleri sıcak tutmak için de kullanabilirsiniz. Ki bu da benim gibi erkenden pişiren biri için güzel bir özellik. “Ya yetişmezse” diye genelde erken pişiririm.

Şimdi düşünme aşamasındayız. Bizim ufacık mutfakta baş edebilecek miyiz? Alsak mı? Alsak da yazlığa mı götürsek? Alsak da dolaba mı koysak? Sorular, sorular…

Beni heyecanlandıran bir ürün daha deniyorum: Profilo Buharlı Pişirici. Özellikle Arkın’ın rejim yaptığı bugünlerde baş tacımız oldu. Onu da yakında yazacağım…

Özetle, eğer zaten marifetliyseniz harikalar yaratırsınız. Benim gibi işin pratiğine kaçıyorsanız, o zaman yine harikalar yaratırsınız. Mesela ben yeni evleniyor olsam hiç teflon tava almam, sadece bunu alırım. Anneler Günü hediyesi olarak mutfak aleti alınmasına aslında sinir olan biri olarak, anneme alsam da hayatını kolaylaştırsam mı diye de düşünüyorum. Dükkandan döndüğünde yorulmaz en azından…

IMG_0104

 

IMG_8979

IMG_9291

 

IMG_9747

IMG_9976

 

Fotoğrafa öyle dağınık ya mutfak… Yemek pişirirken dağıtıp, sonradan toplayanlardanım. Yani aşama aşama yapıp, arada toplayanlardan değilim Arkın gibi. O çok temiz çalışır. Zaten mutfak minnak olunca 3 saniyede dağılıp, 5 saniyede toplanıyor. Peki ya sizde durum nedir?

Ekleme yapayım. Profilo Buharlı Pişirici’yi de denedim. Merak ederseniz,izlenimlerim burada.

#dayanıklıannelermutfakta

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

post-image
Biz

Çok içimden geldi…

Yıl 1999, 21 yaşındayım. Sabah Gazetesi’nin Bayan Sabah ekinde köşe yazıyorum. Sunulan fırsata bakar mısınız? (Gerçi herkese sunulmuyordu, kendimi de ezmeyeyim şimdi burada…) Aylarca...
devamı