IMG_5921

Biz sürekli lego ile oynuyoruz. Elimizden geleni de yapıyoruz öğretebilmek, Irmak’a farklı bakış açıları kazandırabilmek için. Ancak legoyla ilgili hiç böyle “tatlı” bilgiler okumamış, dinlememiştim.

12 Şubat Cuma günü eğitimci Brent Hutcheson ile tanışma imkanı buldum. Bunun için çok da mutlu oldum. Çünkü sayesinde artık daha kaliteli oyun oynayacağız. Bu nedenle de öğrendiklerimi hemen paylaşmak istedim. Madde madde yazacağım.

 Neler oynayabileceğimize gelince…

Basit ve bir o kadar da faydalı birkaç oyun önerisi: 

Aslında bunların hepsi çok basit görünüyor değil mi? Ancak faydaları öyle çok ki… Bizde lego duplo yok, daha küçükleri var. Onlarla oynayacağız hepsini.

Brent Hutcheson diyor ki: “Çocukları oyun oynarken iyi gözlemleyin. Örneğin oturduğu yerde oynuyor diyelim. Bir parça aldı, diğer tarafa koyacak. Bunun için yalnızca kolunu mu kullanıyor, yoksa tüm vücuduyla mı dönüyor?” Doğrusu, yalnızca kollarını kullanmasıymış. “Vücudunu değil, parçayı oynatsın” diyor Hutcheson.

Önemli bir bilgi daha: Lego ile farklı şekiller yapmak kadar, yaptıklarını bozması ve yeni şekil ile başlayabilmesi de çok önemliymiş.

yilan

Hutcheson, bizden yılan yapmamızı istedi. Benden bu yukarıdaki yılan çıktı. Sonra da yaptıklarımıza bakarak bizi bize anlattı. Bana söylediklerini saklamayayım.  Temeli sağlam tutuyormuşum, o hep sağlam olmalıymış. Sonrasında da açılıyormuşum, yeni şeyler katıyormuşum o temel üzerine. Net, açık insan olsam da dışarıdan bakınca asla anlaşılmayan yönlerim varmış. E onlar da olsun, bana kalsın. 🙂  Temel konusuna gelince, evet sağlam olmalı. Eğitimin de, ilişkilerin de, işin de… Üzerinde her türlü oynamayı yaparım sonra.

İşte o gün öğrendiklerimin en basit özeti. Umarım faydalı olmuştur. Hadi şimdi lego oynamaya…

 

8 Responses

  1. Aslında birebirde görerek yapmak daha iyi olucak sanirim.. ben okudum ama sekilleri nasil yapmamiz gerekiyo oyunlari nasil oynamaliyiz pek anlayamadim :/ feyste yaptiginiz sekillerin resimlerini atarsanız cok sevinirim 🙂

  2. Harika bir yazı olmuş. Ecem’in en sevdiği şey legolarla oyun oynamak. Bu oyunları deneyeceğim onunla. O yapamazsa sayı artırır karı koca oynarız 🙂

  3. Iyi aksamlar bi yaziniza bayıldım 4.5 yaşındaki kızım sürekli ve cok severwk oynadığı oyuncaklari hadi kızım baska birseyle oynayalım desemde onlar o oyunada giriyor butun gun oynasa sıkılmiyor ve sizin yazinizdaki gibi sekiller yapar saklar bana yaptirir ben yaparim o aynisini yapar farkinda değildim bu kadar yararli oldugunun ve ne hayal dunyasi var neler neler çıkıyor ben bile hayret ediyorum Teşekkürler guzel bilgiler icin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.