Biz Oyuncak & Aktivite

Sadece 6 parça lego ile neler yapabiliriz?

IMG_5921

Biz sürekli lego ile oynuyoruz. Elimizden geleni de yapıyoruz öğretebilmek, Irmak’a farklı bakış açıları kazandırabilmek için. Ancak legoyla ilgili hiç böyle “tatlı” bilgiler okumamış, dinlememiştim.

12 Şubat Cuma günü eğitimci Brent Hutcheson ile tanışma imkanı buldum. Bunun için çok da mutlu oldum. Çünkü sayesinde artık daha kaliteli oyun oynayacağız. Bu nedenle de öğrendiklerimi hemen paylaşmak istedim. Madde madde yazacağım.

 • 145’ten fazla ülkede var olan Lego, 80 yaşındaymış.

 • Anlamı “iyi oyun” demek. (Duymamıştım daha önce.)

 • Sadece 2 klasik lego parçası ile 24 farklı şekil yapılıyor. Aynı renkte 6 parça ile de 915 milyonun üzerinde şekil çıkıyormuş ortaya. Farklı renkleri hesaplamak ise zor olsa gerek. 🙂

 • Öğrenmenin yüzde 80’i ellerde başladığı için, çok önemli. Hissetmek, dokunmak, dokunduğu yeri kavramak…

 • Görüş açımız bir A4 kadarmış. Bu da 4 lego duplo parçasına eşit. Oyun oynarken, oyun kurarken bu ölçünün dışına çıkıyorsak sıra dışı düşünmeye açığız demekmiş. Yapmamız gereken, çocukları oynarken bu sınırın dışına çıkmaları için teşvik etmekmiş. Peki biz bu sınırda mıyız, dışarı çıkıyor muyuz, bunu anlayabilir miyiz? Evet… Eğer defteri yan çevirip yazıyorsanız, beynimiz A4 dışına çıkmayı kabul etmemiş demektir. Mesela ben. Defteri yan çevirip yazıyorum. Hem de tam not almak için defteri çevirmiş harıl harıl yazarken, bu cümleyi duyunca duvara tosladım. 🙂

 Neler oynayabileceğimize gelince…

Basit ve bir o kadar da faydalı birkaç oyun önerisi: 

 • İki elinize birer lego alın. Hissedin. Çukur kısımlar nerede, kaç adet tümsek var, düz taraf nasıl, keskin köşeleri var mı? Bu parçaları hissederken aslında matematik yapıyorsunuz!

 • İki elinize de birer parça alın. Havaya atın. Tutun. Atın tutun. Ancak göz hizasına kadar atın. Aşağıda kalmasın çok.

 • İki kişi karşılıklı geçin. Birbirinize atın. Önce tek tek sağ ve sol ellerle, sonra ikisiyle birden, sonra çapraz. Bu, el göz koordinasyonu için önemli. Hem Irmak’la hem de Arkın’la oynamayı planlıyorum.

 • Kısa süreli hafıza için: 3 parça ile bir şekil yapın. Çocuğunuza 3 saniye gösterin. Sonra saklayın ve aynısını yapmasını isteyin. Ama şu şekilde olsun: Yaptığınızı gösterin. “Hadi şimdi sıra sende” deyin. Hem kısa dönem hafıza hem de talimatlar uyma, otokontrol için önemli. Yani siz “başla” dedikten sonra başlaması gerek… El zihin koordinasyonu için de çok önemli:

  ererer

 • İki parçayı elinize alın. Top çevirir gibi döndürün. Aynısını diğer yöne doğru da yapın. (Arkın bunu 3 parça ile yapıyor, kıskandım!)

 • İkiniz yan yana oturun. Siz yine 3 parça ile bir şekil yapın. Onun gözleri kapalı olsun. Sadece dokunarak ne yaptığınızı anlamaya çalışsın ve sonra aynısını yapsın. (İtiraf ediyorum, ben yapamadım. 🙂 )

 • Bu kez ikiniz sırt sırta oturun. Yine 3 parça olsun elinizde… Siz bir şekil yapın. Sonra da anlatarak aynısını yapmasını isteyin. Soru sormak yasak. Bu nedenle yavaş yavaş anlatın. Bakalım aynısı çıkacak mı? Biz Senem ile yaptık. İlk ikisinde küçük farklar vardı. Üçüncüde tutturduk. Anlatmak yapmaktan daha zor. Mesela Irmak’la oynarken nasıl anlatacağım, onu düşünüyorum. Ya da acaba o bana nasıl anlatacak?

 • Altı parça lego duplo parçasını alın. Üst üste dizin. (Kule olacak şekilde, birbirine geçirmeden.) Tümsek yüzleri öne baksın. Sonraki oyunda, bu sefer tümsekler arkaya baksın. Sonra gözlerinizi kapatın. Altısını birden üst üste koyun. Fakat bu kez sıraya. Yani ilk parça öne bakıyorsa, diğeri arkaya sıralamasıyla…

 • Gruplar kurun. Bir kişi 6 parça ile bir şekil yapsın. Kimseye göstermesin. Gruptan bir sorumlu seçin. Gitsin şekle baksın sonra gelip takım arkadaşlarına anlatsın. Renkler de şekil de doğru olmalı. Bakalım o kez bakacak şekle, ve bakalım siz ne kadar sürede yapacaksınız?

Aslında bunların hepsi çok basit görünüyor değil mi? Ancak faydaları öyle çok ki… Bizde lego duplo yok, daha küçükleri var. Onlarla oynayacağız hepsini.

Brent Hutcheson diyor ki: “Çocukları oyun oynarken iyi gözlemleyin. Örneğin oturduğu yerde oynuyor diyelim. Bir parça aldı, diğer tarafa koyacak. Bunun için yalnızca kolunu mu kullanıyor, yoksa tüm vücuduyla mı dönüyor?” Doğrusu, yalnızca kollarını kullanmasıymış. “Vücudunu değil, parçayı oynatsın” diyor Hutcheson.

Önemli bir bilgi daha: Lego ile farklı şekiller yapmak kadar, yaptıklarını bozması ve yeni şekil ile başlayabilmesi de çok önemliymiş.

yilan

Hutcheson, bizden yılan yapmamızı istedi. Benden bu yukarıdaki yılan çıktı. Sonra da yaptıklarımıza bakarak bizi bize anlattı. Bana söylediklerini saklamayayım.  Temeli sağlam tutuyormuşum, o hep sağlam olmalıymış. Sonrasında da açılıyormuşum, yeni şeyler katıyormuşum o temel üzerine. Net, açık insan olsam da dışarıdan bakınca asla anlaşılmayan yönlerim varmış. E onlar da olsun, bana kalsın. 🙂  Temel konusuna gelince, evet sağlam olmalı. Eğitimin de, ilişkilerin de, işin de… Üzerinde her türlü oynamayı yaparım sonra.

İşte o gün öğrendiklerimin en basit özeti. Umarım faydalı olmuştur. Hadi şimdi lego oynamaya…

 

8 Yorum
 1. Jülide Pamukçu 8 sene ago
  Reply

  Aslında birebirde görerek yapmak daha iyi olucak sanirim.. ben okudum ama sekilleri nasil yapmamiz gerekiyo oyunlari nasil oynamaliyiz pek anlayamadim :/ feyste yaptiginiz sekillerin resimlerini atarsanız cok sevinirim 🙂

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   Çoğu oyunda istediğiniz şekli yapıyorsunuz 3 parça ile… Ama eklerim :))

 2. açelya 8 sene ago
  Reply

  Harika bir yazı olmuş. Ecem’in en sevdiği şey legolarla oyun oynamak. Bu oyunları deneyeceğim onunla. O yapamazsa sayı artırır karı koca oynarız 🙂

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   ❤️❤️❤️

 3. elif soyer 8 sene ago
  Reply

  çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş Şebnem. hiç legoyla ynarken bular aklıma gelmemişti. Denizle ben de deneyeceğim:)

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   ❤️❤️❤️

 4. Kader Yavuz 8 sene ago
  Reply

  Iyi aksamlar bi yaziniza bayıldım 4.5 yaşındaki kızım sürekli ve cok severwk oynadığı oyuncaklari hadi kızım baska birseyle oynayalım desemde onlar o oyunada giriyor butun gun oynasa sıkılmiyor ve sizin yazinizdaki gibi sekiller yapar saklar bana yaptirir ben yaparim o aynisini yapar farkinda değildim bu kadar yararli oldugunun ve ne hayal dunyasi var neler neler çıkıyor ben bile hayret ediyorum Teşekkürler guzel bilgiler icin

  • ManyakAnne 8 sene ago
   Reply

   ❤️❤️❤️

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı