Biraz da sağlık... Biz

Sigarayı bıraktıran besinler

Hamilelik  ve emzirme döneminde ağzıma sürmediğim, sonra yeniden başladığım, evde balkon olmadığı için içmediğim ancak dışarı çıktığımda da ne yazık ki elimi attığım sigara…

Bir yandan nefret ediyor bir yandan da işte devam ediyorum. Kendime yakıştıramadığım gibi bırakmak için de şu an bir mücadele vermiyorum. Bir dönem denemiştim, Arkın kendini banyoya kapatıp “yak bir sigara” demişti. Öyle asabiydim işte. Aslında kafama koyduğumu yapan bir insanım. Hani gerçekten istesem bırakacağım, biliyorum. Bu aralar kendimi soğutma yöntemleri deniyordum ki bu basın bülteni ulaştı elime. Değişik geldi. Paylaşmak istedim.

Uzmanlar doğru beslenmenin, vücuda birçok zararı bulunan sigarayı bırakma sürecinde önemli bir rol üstlendiğini belirtiyor. Doğadaki birçok besin hem sigarayı bırakmaya hem de bıraktıktan sonra kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı sigarayı bırakmaya yardımcı olan besinleri sıraladı:

Zencefil akciğerleri temizler

Sigara içen birçok kişi bu alışkanlıktan kurtulmanın zorluğunun yanı sıra bıraktıktan sonra alacağı kiloların korkusu nedeniyle de sigarayı bırakamıyor. Ancak bazı doğal kaynaklar hem sigara bırakmaya hem de sigarayı bıraktıktan sonra alışkanlıkları etkileyerek kilo almamaya da yardımcı olabiliyor. Bu konuda yardımcı olacak ilk besin zencefildir. Zencefil akciğerlerin temizlenmesi için oldukça etkili bir besindir. Zencefili çaya ya da yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz. Meyankökü gibi güçlü aromasıyla kişiyi rahatlatır ve sigara içme ihtiyacı bastırır.

Doğal C vitamini almak gerekiyor

Sigarayı bırakmaya çalışırken tüketilecek en etkili besinlerden biri portakaldır. C vitamini etkisi ile demir eksikliğinin azalmasına ve alışkanlıkların düzenlenmesine yardımcı olur. Portakal gibi mandalina ve greyfurt da antioksidan etki göstermekte ve içerdiği C vitaminiyle vücudun sigaraya olan ihtiyacını azaltmaktadır. İnsanlar sigara içmekle vücutlarında en çok C vitamini kaybederler. C vitamini yerine nikotinin doğal olmayan elementleri yerleşir. Bu sebeple sigarayı bırakmak için doğal bir şekilde daha fazla C vitamini almak gerekir. Günde 1 portakal bu konuda yardımcı olur.

Sarımsak arınma sağlıyor

İçeriğindeki manganez, silisyum, kükürt, sülfür bileşikleri gibi birçok madde ile iyi bir antibiyotik ve antioksidan olan sarımsağın düzenli bir şekilde tüketilmesi vücuda birçok fayda sağlar. Vücudun arınmasını sağlayan sarımsak aynı zamanda, sigara içme alışkanlığına karşı savaşta da yardımcıdır. Sarımsak özellikle yemeklerde kullanıldığında C vitamini ve antioksidan etkisi ile tokluk hissi verir, kilo korumaya destek olur.

Düzenli tarçın tüket sigarayı bırak

Sigarayı bırakırken yardımcı olan besinlerden biri de kan şekerini dengeleyen tarçındır. Düzenli tüketilmesi sigarayı bırakma sürecinde önemlidir. Tarçın iyi bir antioksidandır. Tarçını ister çubuk ister toz şeklinde tüketebilirsiniz. Günde bir defa 1 çubuk ya da 1 çay kaşığı toz tarçını yoğurda, çaya ya da süte karıştırarak tüketebilirsiniz.

Günde bir mor erik

Yüksek antioksidan etkisi ve lif içeriği ile sigarayı bırakmaya yardımcı bir diğer besin mor erik diğer adıyla mürdüm eriğidir. Bu süreçte düzenli olarak günde 1 tane tüketilmesi demir emilimine destek verir. C vitamini açısından zengin olan mor erik iyi bir A-B2 vitamini ve potasyum kaynağıdır. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alımını önlemeye de yardımcıdır.

Deneyeceğim. Bu ara bazı kararlar alma dönemindeyim. Bunu da deneyeceğim. Evde içmiyorsam, dışarıda neden içiyorum? Hiç içmesem güzel olmaz mı?

Lütfen şimdi yazının sonunda hakaret falan yazmayın. Ne zaman bu konuyu yazsam ne mesajlar geldi. Ne yani, saklayayım mı o zaman içtiğimi? İşte benim de en büyük kusurlarımdan biri bu sigara. Ve umarım kurtulurum kendisinden! Umarım hepimiz kurtuluruz!

 

 

 

Görsel https://www.verywell.com/there-is-no-such-thing-as-just-one-cigarette-2825222 adresinden alınmıştır.

1 Yorum
  1. Naim Sevenli 3 sene ago
    Reply

    Ellerinize sağlık yararlı oldugu umarım işe yarar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı