Cimcirik & Ben

Sihirli Zeka’da neler yapılıyor?

Daha önce paylaştım mı hatırlamıyorum ancak bende dikkat eksikliği var. Hatta çocukken yoktu, büyüdükçe arttı. Bunun yanı sıra konsantre olamıyorum. Mesela evde açıyorum bilgisayarı, kimse yok, ortalık sessiz. İmkansız çalışamıyorum. Mutlaka bir ses olacak. Bu yazıyı onlarca çocuğun arasında oturmuş yazıyorum.

Dikkat eksiliği de şu şekilde, istediğim zaman dahil oluyorum. Ortaokul lisede zorlanmış, dersi kimseyi rahatsız etmeden ayakta dinleme izni almıştım da büyüdükçe durum değişti. Bacak sallarım, saçımla oynarım. Çocukken nasıl yoktu bilemiyorum. Kitaplara vermiştim kendimi. Şimdi hepimizin sorunu olan her şeye aynı anda yetişme telaşı yüzünden zorlanıyorum.

Geçen hafta Sihirli Zeka Dikkat Geliştirme ve Danışmanlık Merkezi’ndeydim. Kurucusu Selcan Bilgin ile beraber bence çok faydalı olan bir canlı yayın yaptık. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Dikkat eksikliğini, hangi yöntemlerle ele alındığını, merkezde neler yapıldığını konuştuk. DEHB, disleksi, sınav kaygıları, öğrenme güçlüğü, konuşma bozuklukları ele aldıkları onlarca konulardan sadece bazıları. Selcan Hanım bana kullandıkları teknikleri anlattı.

Örneğin bu tekniklerden bazıları:

TOMATİS YÖNTEMİ

Günümüzde ‘sinirbilim’ olarak bilinen alanın öncülerinden ve 1950’li yıllardan günümüze uygulanan Tomatis yönteminin kurucusu Alfred Tomatis Fransız bir KBB uzmanı.  1943 yılında Paris bombardımanı sırasında savaşın tahrip edici yönüyle yüz yüze gelmiş, hava kuvvetleri akustik laboratuvarlarının yönetimine getirildiği süreçte uçak motoru sesine maruz kalanların ve opera sanatçılarının (Opera sanatçılarının ulaşabildiği en yüksek ses düzeyleri; jet motorlarıyla aynı desibel değerlerini ortaya koyabiliyordu.) işitme sorunları ve yaşadıkları mesleki sağırlık vakalarını; konuşma kusurlarının da takip ettiğini gözlemlemiş. İşitme ve dinlemenin farklı kavramlar olduğu üzerine çalışmalar yaparak, iyi frekanslı dinlemenin hayatı değiştirdiğini keşfetmiş ve modüle edilmiş müzikler vasıtasıyla beyni uyaran, geliştiren Tomatis Yöntemini kurmuş.

     TOMATİS KANUNLARI:

  • Yalnızca kulağın duydukları ağızla söylenebilir. (İşitme-Konuşma Döngüsü’nün varlığı)
  • Dinlemede bir değişim sağlandığında ağızda üretilen seste de otomatik olarak derhal bir değişim baş gösteriyor.
  • Ses uyarımının belli bir süre boyunca devam ettirilmesi ile, üretilen seste kalıcı bir değişim meydana getirmek mümkün. (Kalıcılık Kanunu)

Özellikle gebeliğin 18. Haftasından itibaren fetüsün duymaya başladığını ve duyulan bu seslerin bilişsel gelişimde rol oynadığının farkına varılmasında son derece önemli çalışmalar yapan  Alfred Tomatis; dikkat, öğrenme, dil ve konuşma, duyu durum denetimi, koordinasyon ve motor becerileri, otizm spektrum bozuklukları gibi pek çok alanda etkili ve bilimsel bir yöntem olan Tomatis Yöntemi’ni bizlere kazandırmış. Konuşma Problemleri, Otizm, Öğrenme Güçlükleri gibi durumlarda minimum 4 kur uygulanıyor. Kurları, ücreti, hangi yaşta nasıl ilerlendiğini Sihirli Zeka‘ya danışarak öğrenebilirsiniz.

BERARD YÖNTEMİ   

Mesleki hayatına cerrah olarak başlayıp KBB alanında uzmanlaşan ve öğrenmenin dinleme ile ilişkisi üzerine çalışan Dr. Guy Berard, Berard Yöntemi’ni özellikle kendi kulan çınlamaları ve otizm ile öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklardaki durumlara fayda sağlama adına çalışmalar yaparken inşa etmiş.

BERARD YÖNTEMİ FELSEFESİNİN TEMELLERİ

  • Davranışlardaki olumlu değişimler işitmenin dinlemeye dönmesiyle olur.
  • Konsantrasyon ve algının yükselmesi için işitme dinlemeye döndürülmelidir.
  • Dış dünyayı nasıl algıladığımız, sesleri nasıl algıladığımıza bağlıdır. Bu yüzden sesi işlediğimiz ve süzdüğümüz zaman algımız da değişir.
  • Öğrenmede sağ kulak baskın olmalıdır. Sağ ve sol kulak aynı derecede baskın da olabilir. Öğrenme kulağı sağ kulaktır. Bu yüzden Berard AIT sağ kulağı eğitir.

Bu yöntemde işitsel algının en kısa ve kolay yolu sağ kulak- sol kulak beyin bağlantısı kullanılıyor. Modüle edilmiş müzikler aracılığıyla sağ kulak eğitilerek beynin öğrenmeden, konuşmadan, dikkatten sorumlu bölgesi sol beyin geliştiriliyor.

Kurları, ücreti, hangi yaşta nasıl ilerlendiğini Sihirli Zeka‘ya danışarak öğrenebilirsiniz.

BİOREZONANS TERAPİLERİ

Biliyorsunuz, bu yöntemden sigarayı bırakmaya çalışırken söz etmiştim. Ben, bırakamadım. Çünkü hangi yöntemi denersek deneyelim önce yüzde 100 kararlı olmak lazım. Hazır olduğum zaman yeniden deneyeceğim. Bırakmadım da aslında yüzde 92 etkinlik alanına sahip bir yöntem. Girmişim yüzde 8’e. 🙂

Yöntemin açıklaması şu şekilde: Her maddenin kendine özgü “parmak izi” niteliğinde bir elektromanyetik alanı vardır Biorezonans terapilerinde elektromanyetik alan “frekans” kavramı ile ifade ediliyor. Bu frekans değerlerinin dışarıdan etkilerle değiştirilebileceği ilk kez Alman doktor F. Morrel tarafından gösterilmiş. Bu mantığa dayanan ve ilk kez 1970’li yıllarda homeopati tecrübesinin akupunktur bilgisi ile harmanlanması sonucu ortaya çıkan bu yöntem, insan vücudunu titreşimlerden oluşan bir sistem olarak görüyor ve bu titreşimlere etki ederek vücudun tamir, yenilenme ve iyileştirme alanlarında farklılıklar yaratıyor. Her vücudun belli bir frekans değeri olduğu gibi alerjenler, virüsler, bakteriler, gıdalar ve vücuda yabancı sigara, alkol gibi zararlı maddelerin de farklı, kendine özgü ve belirli bir frekans değeri var. İşte bu frekans farklılıklarından yararlanılarak vücuda ait olmayan frekans değerleri temizleniyor. Sigara, hastalık, alkol, kilo…

Şimdi her biri için seanslar farklı, ücretler ayrı. Kurları, ücreti, hangi yaşta nasıl ilerlendiğini Sihirli Zeka‘ya danışarak öğrenebilirsiniz.

Daha yazarım da çok uzun olmuş sanırım. Öyle çok şey var ki anlatacak. Tüm detaylı bilgiye web sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. Her türlü soruyu da gönderebilirsniz.

Fırsatım olursa yaz tatili sonrası konsantrasyon sorunum için kendilerine danışacağım. Belki o zaman kaygılarım da azalır, aynı anda kırk şey birden düşünmem de rahatlarım… Ne güzel olur…

Bir de yazının başında verdiğim canlı yayın bağlantısına tıklayarak izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü Selcan Hanım harika öneriler verdi. Önerilerin arasında kutu oyunları bile var. Ben de yeniden izleyeceğim. O kadar kutu oyunu oynuyoruz, yenileriyle tanıştım!

 

 

Selcan Bilgin kim? Merkezi neden kurmuş?

“Uludağ Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitende Pedogojik Formasyonunu tamamladım. Sonrasında bazı özel dershanelerde matematik öğretmenliği yaptım. Bu süreçte özel dersler verdim ve çocuklardaki dikkat probleminin onların derslerindeki ve okul hayatlarındaki başarılarını nasıl olumsuz etkilediğini deneyimleme şansım oldu. Sonrasında kendi merkezimi açtım. Sınava hazırlık etütlerine ve okul sonrası eğitime yönelik bir merkezdi. Burada dikkat Eksikliği, DEHB gibi sorunların çocukların hayatlarını, derslerini, okul ve aile ilişkilerini olumsuz etkilediğini çok daha iyi bir şekilde gördüm ve dikkat Eksikliği ile ilgili Avrupa’da neler yapıldığını nasıl çözümler getirildiğini araştırmaya başladım. Bazı basit metotları dersler ile birlikte uygulamaya başladım. Çocukların dikkat eksikliği problemini yendiğinde başarılarında inanılmaz bir artış gösterdiğini aile ile ilişkilerinin çok olumlu etkilendiğini yaşadım ve gördüm. Ülkemizde maalesef dikkat eksikliği olan çocuklar kaybedilmiş bir vaka olarak görülüyor ve sadece ilaçlı tedavi kullanılıyordu. Ben farklı ve Avrupa’da uygulanan metotlar keşfetmeye çalıştım ve bir süre sonra dikkat geliştirme ve danışmanlık merkezi olarak sihirli zekayı kurdum. Yurt içi ve yurt dışı birçok eğitime katıldım. 

Sihirli Zeka’da dikkat eksikliği, DEHB, otizm, öğrenme güçlüğü, korku, stres, kaygı bozukluğu, okuma güçlüğü, diskalkuli, dürtüsellik, davranış bozukluğu, odaklanma problemlerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Çocukların ve yetişkinlerin hayatlarını, okul hayatlarını, iş hayatlarını, aile ve sosyal hayatlarını negatif etkileyen sorunları çözmek için harekete geçtim. Avrupa’da uygulanan Berard, Tomatis, Neurofeedback, Moxo testi, Akıl Oyunları, Multisensory room gibi yöntemleri uygulamaya başladım. Bu yöntemleri uygulayan öğretmenler ve psikologdan oluşan bir ekibim var. Bunlar haricinde bağımlılıkları ortadan kaldıran Biorezonans metodunu ve hayatımızda bizi kilitleyen noktaları bertaraf etmek için access metodunu kullanıyoruz.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamı